Shadow

Zoom deneyiminizi iyileştirecek eklentiler

zoom

Birçok platformu desteklemesi nedeniyle yeni normal döneminin vazgeçilmez iletişim ve toplantı uygulaması haline gelen Zoom deneyiminizi, eklentiler kullanarak daha da zenginleştirebilirsiniz.

MELİH BAYRAM DEDE

Dünyanın en popüler video konferans uygulaması haline gelen Zoom, bugün iş ve özel hayatımızda vazgeçilmez iletişim araçlarımız arasına girdi. Hem mobil cihazlar hem de kişisel bilgisayarlarda kullanılabilen ve farklı platformları desteklemesiyle yerini sağlamlaştıran Zoom, geliştirilen farklı eklentilerle daha işlevsel hale gelebiliyor.

Yazılım geliştiriciler boş durmuyor

Zoom’un farklı platformlar için kendi eklentileri mevcut. Bunun dışında üçüncü taraf geliştiriciler de boş durmuyor ve Zoom’a farklı yetenekler kazandıracak eklentiler üretiyor. Bu yazıda Zoom deneyiminizi iyileştirecek Google Chrome web tarayıcı eklentilerinden söz edeceğim. Hazırsanız hemen başlayalım:

Zoom Recordings Downloader

Zoom ile yapılan toplantılara Google’ın Chrome web tarayıcısı üzerinden katıldıktan sonra, bilgisayarınıza kaydetmek için, “Zoom Recordings Downloader” adlı bu eklentiden yararlanabilirsiniz. Toplantı kayıtlarını daha sonra izlemek ve internet erişimi olmadan dahi tekrar izlemek için bu eklenti size yardımcı oluyor. Özellikle toplantılarda atladığınızı ya da iyi anlamadığınızı düşündüğünüz yerleri tekrar izlemek için bu eklenti çok kullanışlı ve oldukça pratik bir çözüm.

Zoom for Google Chrome

Kullandığınız bilgisayar teknik olarak yetersiz olabilir. Özellikle belleği yetersiz bir bilgisayarla çalışmak zorunda kaldıysanız, Zoom’un masaüstü yazılımını yüklemek yerine, Chrome web tarayıcısı üzerinden toplantılara katılarak, bilgisayarınızın verimliliğinin olumsuz etkilenmemesini sağlayabilirsiniz. “Zoom for Google Chrome” adlı eklentiyi indirdikten sonda oturum açmanız yeterli olacak. Daha sonra eklentideki yönergeleri takip ederek toplantılara tek tıkla katılabilirsiniz.

Zoom Scheduler

E-Posta olarak Gmail, ajanda olarak da Google Takvim kullanıyorsanız, Zoom toplantılarını Google Takvim üzerinden doğrudan planlama imkânı sunan bu eklenti tam size göre. “Zoom Scheduler” adlı bu eklentiyi, Google Chrome web tarayıcısı eklentisi olarak cihazınıza yüklediğinizde Google Takvim’de yeni bir etkinlik oluştururken Zoom seçeneğinin eklendiğini göreceksiniz. Bu sayede tek tıkla yeni etkinlik başlatabilecek ve Google Takvim üzerinden yeni toplantı daveti gönderebileceksiniz.

Zoom Closer

Zoom’un kurumsal web sayfasından etkinlik başlatırken otomatik olarak bilgisayarınızda yüklü olan Zoom masaüstü uygulamasına yönlendirilirsiniz. Bu sırada web tarayıcınızda söz konusu sayfa açık kalmaya devam eder. “Zoom Closer” adlı bu Google Chrome web tarayıcı eklentisi, masaüstü uygulamaya geçip çağrınıza devam ederken, arka planda açık kalan sayfayı belli bir süre sonra otomatik olarak kapatıyor ve gereksiz yere sistem kaynağı tüketilmesinin önüne geçiyor.

Zoom Redirector

Bilgisayarınızdaki masaüstü Zoom istemcisinin yerine, Zoom’un web tarayıcı eklentisi üzerinden konferans görüşmelerinizi yapmayı tercih ediyorsanız, bu uygulama tam size göre. Zoom Redirector, gelen toplantı bağlantılarını Zoom’un tarayıcı tabanlı web istemcisini kullanmak üzere otomatik olarak yönlendiriyor. Eklenti sayesinde “tarayıcınızdan katıl” bağlantısını aramak yerine, otomatik olarak web tarayıcısına yönlendirilecek ve böylece zaman kazanacaksınız.

Zoom Self Help Centre

Toplantılarınız için Zoom uygulamasını kullanırken takıldığınız konularda doğal olarak firmanın yardım sayfasına göz atmanız gerekir. “Zoom Self Help Centre” adlı bu Google Chrome web tarayıcı eklentisi, hangi sayfada olduğunuza göre, ne tür bir yardıma ihtiyacınız olduğuna karar veriyor ve Zoom web sitesinden size uygun yardım önerileri getiriyor. Bu yardımların içerisinde Zoom’u kullanmak için faydalanabileceğiniz video kaynaklarının da olması çok faydalı.

Atlarla insanlar arasında ne fark var? | Kitap: Çalışılmayan Bir Dünya – Daniel Susskind

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir