Shadow

Zamanınızı verimli kullanmak için: RescueTime

Çalıştığınız süre içinde zamanınızı verimli kullanıp kullanmadığınızı anlamanın yolu, gün içindeki davranışlarınızı analiz etmekten geçiyor. Bunu sağlamanın püf noktası ise bilgisayarınız ve telefonunuzda RescueTime uygulamasını kullanmak.

RescueTime

MELİH BAYRAM DEDE

Koronavirüs salgını sonrası evden çalışmak zorunda kalanlar için en önemli sorun, zamanı verimli kullanmak. Çünkü evden çalıştığınızda özel hayat ve iş hayatı dengesini kurmak güçleşiyor ve bu da işimize verimsizlik olarak yansıyor. Tam da bu noktada verimliliğimizi denetlemek için kullanabileceğimiz çok faydalı bir uygulama var.

Veriler size yön veriyor

Başlıkta da fark ettiğiniz üzere RescueTime adlı bu uygulama bilgisayar ve akıllı telefon gibi cihazlarınıza yüklediğinizde zamanınızı hangi uygulama ve web sitelerinde geçirdiğinizi raporluyor ve size zamanınızı daha verimli değerlendirmek için önemli veriler sunuyor. RescueTime, kullandığınız yazılımlar ve web sitelerinde geçirdiğiniz zamanı kategorik bir şekilde listeliyor.

Hesap oluşturarak işe başlayın

RescueTime uygulamasından yararlanmak için öncelikle RescueTime.com adresine girerek yeni bir hesap oluşturmamız gerekiyor. Hesabımızı oluşturduktan sonra sıra geliyor RescueTime uygulamasını bilgisayarımıza indirmeye.

Bilgisayarımızdaki uygulamada RescueTime hesabımızla oturum açtığımız andan itibaren bilgisayarımızda geçirdiğimiz zamanı verimli kullanıp kullanmadığımız izlenmeye ve raporlanmaya başlıyor.

Alışkanlıklarınız kaydediliyor

Arka planda sessizce çalışan uygulama sayesinde hangi işlere odaklanmanız gerektiği konusunda fikir sahibi oluyor, hangi uygulama ve web sitelerinde geçirdiğiniz zamanı azaltmanız gerektiğinin farkına varıyorsunuz.

E-Postayla haftalık rapor

RescueTime tarafından oluşturulan raporları dilediğimiz zaman kontrol edebiliyoruz. En azından fikir edinmek için günlük olarak bakmakta yarar var. Ayrıca RescueTime raporu haftalık olarak elektronik posta ile de bize gönderiliyor. Uygulamanın ücretsiz versiyonunu kullananlar en fazla üç aylık rapora erişebiliyor.

Zamanı siz kontrol edin

Uygulamayı akıllı telefonumuza da indirerek kurmamız, bilgisayarımıza ek olarak akıllı telefonumuzda geçirdiğimiz zamanı da kontrol edebilmemizi sağlıyor. RescueTime’ın mobil uygulamasında hem akıllı telefon hem de bilgisayardaki uygulama kullanım sürelerinizi ayrı ayrı görebiliyorsunuz.

Ücretli ve ücretsiz seçenek

Zaman yönetimi yapmayı kolaylaştıran RescueTime’ın ücretsiz ve ücretli olmak üzere farklı üyelik seçenekleri var. Ücretli üyelik aylık 9, yıllık ise 72 dolar. Uygulamayı denemek için ücretsiz abone olarak işe başlayabilirsiniz. RescueTime, ücretli üye olduğunuzda verimliliğinizi artırmanız için size daha fazla detaylı bilgi ve ek özellikler sunuyor.

Dikkat dağıtıcı siteleri engelleyin

Ücretli üyelikte geçmişe dönük raporlara sınırsız bir şekilde erişebiliyorsunuz. Ayrıca kendiniz için belirlediğiniz zaman yönetimine dair hedeflerinizi aştığınızda bildirim alıyorsunuz. Ücretli aboneler için dikkat dağıtıcı siteleri belli bir süre sınırlayan odaklanma yardımı özelliği de bulunuyor.

İşinize odaklanmanızı sağlar

Bu sayede belirlediğiniz siteleri belli bir zaman aralığında engelleyebiliyor ve işinize odaklanmak için zaman kazanıyorsunuz. Ücretli üyelikte toplantıda, iş görüşmesinde ya da yemekte olduğunuz anları da belirtebiliyor ve bilgisayarınızda geçirdiğiniz zamanı daha doğru kaydedebiliyorsunuz.

Hemen her platformu destekliyor

RescueTime’ın kişisel bilgisayarlar için Windows, macOS ve Linux, mobil cihazlar içinse Android ve iOS uygulamaları bulunuyor. Bu uygulamaları RescueTime.com adresinden indirebiliyorsunuz. Ayrıca web tarayıcılar için de RescueTime’ın Google Chrome ve Mozilla Firefox eklentileri mevcut.

Kurumsal uygulamalarla entegrasyon

Microsoft Outlook ve Google Calendar ile farklı kurumsal uygulamalara entegrasyonu destekleyen RescueTime, şirketler tarafından da verimlilik amaçlı tercih ediliyor. Yöneticiler ekiplerinin zamanlarını nasıl geçirdiğini analiz etmek ve doğru yönde onları yönlendirmek için RescueTime’dan yararlanıyor. Elde edilen sonuçlara göre, eğer tespit edilmişse verimsiz iş süreçleri yeniden gözden geçirilebiliyor.

Farklı alternatifler de mevcut

Zaman yönetimi için ayrıca Qbserve, Harvest ve Toggl uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Qbserve, sadece Mac kullanıcılarına destek sunuyor. Hangi uygulamayı kullanacağınızın kararı ise size kalıyor.

Eğer verimliliğinizi artırmak istiyorsanız, zamanınızı nasıl geçirdiğinizi analiz etmeniz gerekiyor. Benim favorim RescueTime. Özetle; zaman yönetimi için kullanacağınız uygulamalarla, evden çalışırken zamanınızı verimli geçirmek için önemli ipuçları elde edebilirsiniz.

Profesyoneller için | Logitech MX Master 3 fare incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.