Shadow

Z kuşağının yeni gözdesi: Yubo

Yubo

MELİH BAYRAM DEDE

Son dönemde yükselişe geçen Fransa merkezli Yubo, 13-25 yaş arası gençlerin yoğun kullandığı bir sosyal paylaşım platformu. Kolayca yeni arkadaşlar ve topluluklar bulmak ve hızlıca etkileşime geçmeyi kolaylaştıran Yubo, 2015’te Sacha Lazimi, Jérémie Aouate ve Arthur Patora tarafından Yellow adıyla Paris’te kuruldu. Daha sonra Yubo adını alan şirketin son yıllarda popülaritesi hızla arttı. Kullanıcı sayısı küresel salgın döneminde hızlı bir ivme kazanarak 40 milyona ulaştı.

ABD ve Latin Amerika’da hızlı büyüdü

Kullanıcılarının çoğu ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Fransa’da bulunan Yubo, 2020 yılında ABD ve Latin Amerika’da hızlı bir büyüme gösterdi. Yubo’yu Amerika’da Z kuşağına mensup her on kişiden biri aktif olarak kullanıyor. Yubo’daki canlı yayınlarda ABD’li kullanıcı oranı Mart 2020’den bu yana yüzde 350 artış gösterdi. Canlı yayınlardaki Latin Amerikalı kullanıcıların oranı Haziran 2020’den bu yana yüzde 1200 gibi rekor bir seviyede arttı. 2020 yılında her gün 100.000 canlı yayın başlatılan Yubo’da canlı yayınlarda harcanan süre yüzde 400 artış gösterdi.

Bir yılda 60 milyon dolar yatırım aldı

Paris dışında Londra ve Jacksonville’de de ofisleri bulunan Yubo’nun 30 çalışanı var. Son bir yıl içinde uluslararası yatırımcılardan 60 milyon doların üzerinde para toplayan şirket, Güneydoğu Asya, Japonya, Tayvan ve Güney Kore’de yayınlaşmayı hedefliyor ve New York’ta da bir ofis açmayı planlıyor. Twitter ve Snapchat gibi birçok şirketin yatırımcılarından olan Jerry Murdock, Yubo yönetim kuruluna girdi. Bu da Yubo’nun ilerisi için daha büyük hedefleri olduğunun göstergelerinden biri.

Sohbete mobil uygulama ile giriliyor

Yubo’nun bir web sitesi mevcut. Yubo.live adresli bu sitede şirketle ilgili genel bilgiler ve blog sayfası yer alıyor. Yubo’ya giriş için iOS ve Android uygulamalarından birini tercih ederek akıllı telefonunuza yüklemeniz gerekiyor. Yubo’ya üye olduktan sonra ilk iş profil fotoğrafı yüklemek ve ilgi alanları belirlemek. Bunun için profil sayfasından ‘tags’ başlığını seçmek ve buradan anahtar kelimeler belirlemek gerekiyor.

İlgi alanlarını belirleyerek başla

İlgi alanları başlığı altında, ‘TV Shows’, ‘Games’, ‘Music’, ‘Movies’, ‘Sports’, ‘Countries’, ‘Languages’, ‘Brands’, ‘Manga & Anime’ ve ‘Books’ yer alıyor. Bu bölümlerin her birine tıklayarak karakterinizi yansıtacak tercihler yapıyorsunuz. Buradaki tüm seçenekler İngilizce. Dolayısıyla sevdiğiniz film ve kitap gibi seçeneklerini doldururken Türkçe bir kitap ya da film adıyla karşılaşmak mümkün değil. Bu açıdan Yubo’nun yerelleşme konusunda alması gereken çok mesafe var.

Kimlik doğrulama özelliği mevcut

Profil bölümünde ayrıca kimlik doğrulama özelliği bulunuyor. Yoti adlı servis üzerinden kimliğinizi doğrulayarak gerçek bir kullanıcı olduğunuzu ve yaşınızı arkadaş adaylarınıza kanıtlayabiliyorsunuz. Ancak bu süreç, oldukça sıkıntılı. Pasaportunuzu sisteme girmenize varacak kadar bilgi talep ediliyor. Kendiniz hakkında arkadaş adaylarınıza fikir vermesi açısından, profil bölümünden 5 emoji seçebiliyorsunuz. Profil bölümünün en alt kısmında ise ‘Biyografi’ bölümü var. Buraya kendinizi doğru tanımlayacak bilgiler girerek arkadaş bulma şansınızı artırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell'den girişimciye teknoloji desteği

10 kişilik özel odalarda sosyalleş

Yubo, canlı yayın, sohbet ve grup oyunları aracılığıyla sosyalleşmeyi sağlıyor. Uygulamanın can damarı canlı yayınlar. Hemen sol alt köşede ‘Live’ sekmesini göreceksiniz. En fazla 10 kişinin katılacağı görüntülü canlı sohbet odalarına katılarak sosyalleşebiliyorsunuz. Canlı yayın başlatmak isterseniz, sağ alt köşedeki ‘+’ simgesine tıklamanız gerekecek. Bu aşamada sizden telefonunuzun kamera ve mikrofonuna erişim için izin isteniyor. Bu izinleri kabul ederek canlı yayına geçebiliyorsunuz.

İlgini çekenleri davet et

Sosyalleşmek için ayrıca yazılı mesajla sohbet bölümünü de kullanabilirsiniz. Bunun için girmeniz gereken yer ‘chat’ bölümü. Menünün üçüncü sekmesi ise ‘Add’ yani ‘ekle’ adını taşıyor. Bu bölümde sizin için önerilen arkadaşların listesi var. Önerilen profillerin hikâyelerini izleyerek ilginizi çekenlere davet gönderebiliyorsunuz. Davet ettiğiniz kişi kabul ederse, arkadaş listenizde yer alıyor.

Lokasyon bazlı çalışıyor

Yubo, lokasyon bazlı çalışıyor. Varsayılan olarak sizin konumunuza yakın kişileri arkadaş olarak önerecek şekilde geliştirilmiş. İsterseniz bu ayarı profilinize girerek değiştirebilirsiniz. ‘Use my location’ seçeneğini pasife almak yeterli. Yubo’da paylaşımları beğenmeniz mümkün değil. Bu yönüyle Yubo’nun diğer sosyal ağlardan çok farklı olduğunu söylemek mümkün.

Sanki Tinder’ı andırıyor

Yubo’nun bir başka özelliği de ‘Swipe’. Ekranı yana kaydırarak profiller arasında dolaşabiliyor ve hızlıca arkadaş arayabiliyorsunuz. Uygulama bu yönüyle yetişkinler için arkadaş bulma sitesi olan Tinder’ı andırıyor. Yubo’da Türkçe dil desteği olmadığını başlangıçta belirtmiştim. Dolayısıyla Türkçe konuşan kullanıcı sayısının da fazla olmadığını hatırlatmak isterim.

Gelirini son dönemde katladı

Uygulama içi satın alımlar ve aboneliklerle ek özellikler sunan, dolayısıyla daha fazla özelliğinden yararlanmak için kullanıcılarından para talep eden şirketin 2020 yılını 20 milyon dolar gelirle bitirmesi bekleniyor. Yubo’ya son olarak Snapchat’in artırılmış gerçeklik efektleri ve YouTube entegrasyonu eklendi.

Eleştirilerin odağında

Bu arada üye olmak için 13 yaş sınırı bulunan Yubo, gençler açısından riskli uygulamalar arasında sayılıyor ve zaman zaman eleştirilerin odağı oluyor. Bu nedenle Yubo’nun geliştiricileri, uygulamayı kullanan gençlerin istismara uğramaması için her geçen gün yeni önlemler aldıklarını belirtiyor.

İstismara karşı işbirliği

Kayıp çocukları bulmak, çocukların cinsel istismarını azaltmak ve gelecekteki mağduriyeti önlemek için Yubo, 20 Nisan 2020’de ABD merkezli Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi (NCMEC) ile işbirliği yaptığını duyurdu.

Çocukları için risk olabilir

Yubo’nun sıkı çalışan bir moderasyon ekibi var. Bu ekip gelen şikâyetleri değerlendirirken, çevrimiçi çocuk istismarından şüphelenilen kullanıcıları NCMEC CyberTipline birimine gerçek zamanlı olarak bildiriyor. Yubo gibi uygulamalarda yaş bilgisini kasten yanlış vererek, çocuklarla iletişim kurmaya çalışan kötü amaçlı kişilerin olabildiği maalesef üzücü bir gerçek.

Akıllı kilit nasıl kullanılır? | Yale Linus Smart Lock incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir