Shadow

Yurt dışında eğitimde Finlandiya’nın farkı

Finlandiya eğitim sistemi nasıl

Yurtdışında eğitim düşünen gençlerin çok büyük bir bölümünün gündeminde Finlandiya var. Finlandiya’da son derece başarılı bir eğitim sisteminin uygulanıyor olması gençlerin rotasını bu ülkeye çevirmesini beraberinde getiriyor. Dolayısıyla Finlandiya eğitim sistemi nasıl sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Öncelikle ülkenin PISA gibi dünya genelinde kabul gören testlerde her zaman adından söz ettirdiğini belirtmek gerekiyor.

Ülkede eğitim verilen okulların bina yapılarına bile maksimum düzeyde önem veriliyor. Özellikle öğrencilerin kendilerini rahat ve evlerinde hissetmelerini sağlayacak bir düzenlemenin yapılıyor olması dikkatlerden kaçmıyor. Ülkede tüm eğitim kurumlarında niceliğe değil niteliği önem veriliyor. Bu kapsamda günün sadece 4 saatinde eğitim veriliyor olması her daim ülkenin dikkat çeken özelliklerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Özellikle lisans ve lisansüstü alanında eğitim almak isteyen gençlerin Finlandiya tercih etmesi durumunda pişmanlık yaşamadığı da göze çarpıyor. Kargaşa ve trafik problemi olmayan, sakin, huzurlu bir ülkede eğitim almak isteyen gençler bu ülkeyi kesinlikle detaylı bir şekilde gözden geçirmelidir. Avrupa Birliği ülkelerinden ya da Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinden gelenlerin Finlandiya’da ücretsiz üniversite eğitimi alıyor olduğunu belirtelim. Ülkede eğitim Fince veriliyor ancak ücreti dahilinde İngilizce olarak eğitim alma imkanı da sunuluyor.

Eğer bu ülkede araştırma üniversitelerini tercih ederseniz oldukça zorlayıcı bir akademik eğitim alabilirsiniz. Ancak mezun olduğunuzda pek çok farklı iş kapısının size açılacağından da emin olun. Bu üniversiteler arasında en çok tercih edilen Helsinki Üniversitesi oluyor. Aynı zamanda ülkede uygulamalı bilimler üniversiteleri ve özel işletme üniversiteleri de bulunuyor. Bu üniversiteleri herkesin koşulsuz şartsız kabul edildiğinden söz edemeyiz. Elbette bazı kabul şartları bulunuyor.

Peki, bu ülkede eğitim almak için hangi koşullara sahip olmak gerekir? Ülkede yaşam masrafları yüksek midir yoksa düşük müdür? Bu soruların yanıtlarını ve çok daha fazlasını öğrenmek isteyenler ICES Turkey internet sitesine tıklıyor. Çünkü bu sitede merak edilen tüm soruların yanıtları mevcut… Özellikle gençlerin merak ettiği konulardan biri olan ülkenin en iyi üniversiteleri hangileri ve yön denkliği durumuna dair ayrıntılı bilgiyi bu sitede bulabilirsiniz. Böylelikle Finlandiya’yı çok daha doğru bilgilerle değerlendirmiş olacaksınız.

İlginizi çekebilir:  Teknolojik savaşta Rubicon geçildi

Profesyoneller için | Logitech MX Master 3 fare incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir