Shadow

Yozgat’ta çağrı merkeziyle bin kişiye yeni istihdam

Callpex, Avea ile işbirliği yaparak İstanbul ve Bingöl’den sonra yeni çağrı merkezini Yozgat’ta açtı. Başlangıçta 200 kişiyi istihdam edecek olan Callpex Yozgat Çağrı Merkezi’nde yıl sonuna kadar bin kişinin istihdamı hedefleniyor.

Avea, çağrı merkezi hizmetleri veren Callpex ile birlikte Anadolu’ya yönelik yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Callpex’in Avea’ya hizmet vermek üzere hayata geçirdiği İstanbul ve Bingöl’deki çağrı merkezi komplekslerinin ardından, yeni çağrı merkezi Yozgat’ta geniş katılımlı bir törenle açıldı. Başlangıçta 200 kişinin istihdam edildiği çağrı merkezinde, yıl sonuna kadar bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Şirketin çalışan sayısı yıl sonuna kadar 4 bine ulaşacak. Çağrı merkezi, bölge gençlerine sunduğu iş ve kariyer olanaklarını artırmak için, ilerleyen dönemde Avea dışında firmalara da hizmet verecek.

YAŞ ORTALAMASI 26

Callpex kurucu ortaklarından Ali Sabancı, açılış töreninde yaptığı konuşmada, çağrı merkezlerinde her yüz müşteriye bir müşteri temsilcisi düştüğünü belirterek, çağrı merkezinde çalışanların yaş ortalamasının 26 olduğunu ve bunlarından yüzde 70’inin bayan olduğunu ifade etti. Çağrı merkezlerinin istihdama büyük katkı sağladığını belirten Sabancı, Yozgat Çağrı Merkezi’nin kurulmasında destek olan ilgili bakanlara da teşekkür borçlu olduklarını söyledi.

SEKTÖRDE 55 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Dünyada her 100-500 kişiye, Türkiye?de ise 1850 kişiye bir müşteri temsilcisi düştüğünü vurgulayan Callpex Genel Müdürü Oğuz Taşkent, “Bu oran, çağrı merkezi sektörünün ülkemizdeki büyüme potansiyelini açıkça ortaya koyuyor. Toplam büyüklüğü 1 milyar doları aşmış bulunan pazar, yaklaşık 55 bin gencimize sağladığı istihdamın yanı sıra bulunduğu şehirlerde yan tedarikçileriyle birlikte yüz binlerce insanımızın geçiminde de önemli bir rol oynuyor. Biz de bunun bilincinde olarak, birer kalkınma projesi olarak gördüğümüz yeni yatırımlarımızı Anadolu’nun farklı kentlerinde hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

YOZGAT’TA BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Yozgat Çağrı Merkezi’nin planlamasının 2011 yılının ikinci yarısında başladığını ve merkezin çok kısa bir süre içinde faaliyete geçtiğini kaydeden Taşkent, “Bugün açılışını yaptığımız Callpex Yozgat Çağrı Merkezi’nin toplam 1000 çalışan kapasitesi bulunuyor. İlk aşamada 200 çalışanla faaliyete başlayan çağrı merkezimizde bir yıl içerisinde tam kapasiteye ulaşmayı planlıyoruz. Böylece 2012 sonunda İstanbul, Bingöl ve Yozgat şehirlerindeki toplam çalışan sayımız 4 binin üzerine çıkmış olacak” dedi. Taşkent, geçtiğimiz yıl hayata geçirilen teşvik uygulaması ile çağrı merkezi sektörünün büyük şehirler dışında hızla büyümeye başladığını ve Callpex’in üzerinde önemle durduğu sosyal sorumluluk anlayışının bir göstergesi olarak Anadolu’daki çağrı merkezi yatırımlarının süreceğini de sözlerine ekledi.

GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRDİK

Avea CEO’su Erkan Akdemir ise, “Anadolu’nun bu güzel kentinden yükselen yatırım çağrısına kayıtsız kalamadık ve Callpex ile Yozgat için güçlerimizi birleştirdik. Bu bir anlamda bizim için duygusal bir bağ aslında. Anadolu’da yarattığımız istihdam; bölgesel göçü durdurmanın yanı sıra en değerli varlığımız olan gençlere iş imkanı yaratıyor. İşte bunun değeri Avea için ölçülemez” dedi.

16 SAATTE BİR İSTİHDAM

Çağrı merkezlerinin Anadolu şehirlerinde istihdam yaratan en önemli sektörlerden biri olduğu noktasının altını çizen Akdemir, “Avea olarak, İstanbul, Ankara, Erzincan, İzmir, Düzce, Bingöl ve Callpex işbirliğimiz ile kurulan Yozgat Çağrı merkezi olmak üzere, toplamda 7 ildeki çağrı merkezlerimiz üzerinden müşterilerimize hizmet veriyoruz. 2011 yılında uzmanlaşmış kadromuzla sürekli büyüyerek, çağrı merkezlerindeki personel sayımızı 2 bin 500’ün üzerine çıkarttık. Her 16 saatte bir yeni bir kişiyi çağrı merkezlerimizde istihdam ederek 2011 yılında yüzde 60 büyüdük. Büyümeye de devam edeceğiz” dedi.

KALKINMAYI HIZLANDIRACAK

Akdemir, çağrı merkezlerinin geleceği hakkında ise şunları söyledi: “Yakın vadede çağrı merkezlerinde, ses teknolojilerinin daha yoğun kullanılacağı, bütünleşik satış ve hizmet yönetiminin gerçekleştirileceği ve analitik CRM’in ön plana çıkacağı yeni bir dönem gelecek. İşte bu yüzden Yozgat Çağrı Merkezi’nin açılışı, sadece bir açılış değil. Teknolojinin uygulanması ve bölgenin kalkınması açısından güzel bir örnek. Bize teknolojinin, bölgesel kalkınmayı ne kadar hızlandıracağını da gösterecek”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir