Shadow

“YouTube özgür kalacak” diyen savcıya inanalım mı?

Youtube davası, takip edilmesi bile güç bir süreç halini almaya başladı. CHP eski lideri Deniz Baykal’la ilgili videoalar nedeniyle site hakkında kapatma kararı verildiğini, devletin resmi ajansı, Anadolu Ajansı, 02.11.2010’da “Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi, Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerin yer aldığı video paylaşım sitesi Youtube’a erişimin engellenmesi kararı aldı” şeklinde duyurmuştu.

Şimdi son gelişme, kararda adı geçen Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk’ün Bugün gazetesine yaptığı açıklamada, bu haberi yalanlaması oldu. Savcı Yücetürk, sadece Deniz Baykal videosuyla ilgili URL adreslerinin Youtube’a yazılarak kaldırılmasını talep ettiğini, videolar kaldırılmadığı takdirde kapatma kararı vereceğini açıkladı. Savcı bunun için de Cuma günü mesai süresi bitimine kadar süre verdi.

Bu haberde en dikkat çeken şey de, savcı Yücetürk’ün, “YouTube özgür kalacak” ifadesini kullanması. Umarım öyle olur ve artık Türk hukuku, şikayete konu olan videolara erişim engellemeyi bir metot olarak benimser ve bir kaç video için siteleri tamamen kapatmak gibi vahim hatalar yapmaktan vazgeçerler.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Dünyanın en hızlı fotoğraf makinesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir