Youtube, Baykal videolarını kaldırdı kurtuldu

Hakkındaki kapatma kararı kaldırılan Youtube’un başı son olarak Deniz Baykal videoları nedeniyle dertteydi. CHP eski lideri Deniz Baykal’ın avukatlarının başvurusu üzerine, mahkeme sözkonusu videoların siteden çıkarılmasına karar vermiş, videoların çıkarılmadığı takdirde sitenin tekrar kapatılması gündeme gelmişti.

Bugün ajanslara düşen son haber, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkililerinin Youtube ile yaptığı görüşmelerin olumlu sonuçlandığı ve sözkonusu videoların siteden kaldırıldığı için kapatmanın gündemde olmadığını duyurdu.

Bu gelişmeyle Türkiye’deki internet kullanıcıları büyük bir nefes aldı. Bu uygulama, bir kaç video için, sitelerin kapatılmasının artık bir yöntem olarak kullanılmayacağına dair ciddi bir işaretti. Umarım, bundan sonra adli merciler bunu bir yöntem olarak benimser ve zarar görenler haklarını siteler kapatılmadan arayabilir.

Bu arada, Dicle Üniversitesi’nde de Youtube’un yasadışı içerik barındırdığı için erişime kapatıldığı haberini aldım. Üniversite ağlarını yavaşlatmasını bir gerekçe olarak gösteren yönetim, bunun yanına ‘yasadışı içerik’ ifadesini de eklemişti. Bunu da Türkiye’den farklı bir manzara olarak kayda geçelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir