‘Youtube açılsa bile yeniden kapanacak’

Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi Youtube’un açılmasıyla ilgili ümitler yeniden yeşermişken, kötü haber, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’den geldi. telekomedya.com‘un haberine göre, Acarer, acı gerçeği yüzümüze vurmuş ve “Youtube açılsa bile yeniden kapanacak” buyurmuş.

“33 tane mahkeme kararı var. Şu anda sadece bir tanesi uygulanıyor. Daha 32 karar var” diyen Acarer, Youtube yetkililerinin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan randevu talep etmeleri konusunda yaptığı değerlendirmede görüşmenin yapılacağını, daha önce Yıldırım’ın açıkladığı şartların Youtube tarafından yerine getirilmesi gerektiğini söylemiş.

Acarer sitenin kapatma işleminin mahkemeler tarafından alınan kararlarla yerine getirildiğinin altını çizerek, “Youtube hakkında alınmış 33 tane mahkeme kararı var. Bunlardan 22 tanesi bildir kapat şeklinde. Kalan 11 tanesi de tüm dünyada kapat şeklinde. Daha birincisinde takıldı. Youtube’un da sorumlulukları var. Türkiye’nin hassasiyetlerine bana ne diyemez” diyor.

Başkan Tayfun Acarer, site kapatma işlemleri ile ilgili 5651 sayılı kanunun hedef gösterildiğini ancak bu kanun olmasa bile site kapatmaların yaşanacağı görüşünde. Site kapatmalarda gerekçe gösterilen 9 katalog suç içinde ülke güvenliği konusu olmadığına dikkat çeken Acarer, konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Ülke güvenliği maddesi 9 katalog suçun içinde olsa açık site bulamazsınız. Bu katalog suçların hepsi spesifik konular. Bunların hepsi ile ilgili kanunlar var. Bunlar 5651 ile yasaklanmamış. Bu kanun olmasa bile yine suç. Konu saptırılıyor. 5651 olmasın, Youtube yine kapatılırdı. Oradaki içerik gazetede yayınlansa gazete toplatılır, kitap olsa kitap toplatılırdı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir