Shadow

Yıldızlara yolculuk başlıyor

Google’ın gökyüzündeki milyonlarca yıldızı ve galaksiyi izlememize imkan sağlayan Google Earth Sky’ın yeni sürümü Sky 2,0 çıktı. Google Earth Sky uygulaması, bilim adamlarının, öğrencilerin ve amatör kişilerin etrafımızdaki milyonlarca yıldızı ve galaksiyi izlemesine olanak veriyor.

Geliştirilmiş sürümde, kozmik olaylar hakkında güncel bilgilerden, tarihi haritalar ve gökyüzünde yapılan sanal turlara kadar birçok yeni hizmet var. ‘Sky in Google Earth’ uygulamasını incelemeye başlamak için Google Earth uygulamasını earth.google.com adresinden indirin, ekranın en üst tarafındaki “Switch to Sky” düğmesini tıklayın ve gökyüzünde gezinmeye başlayın.

Yeni sürümde bulunan özeliklerden bazıları:

Güncel kozmik olaylar: Kometler ve astroidler gibi gökyüzü ile ilgili en son ve güncel haberler.

Gözlem noktaları: Gözlem uydularından alınmış, x-ray görüntüler, kızılötesi görüntüler, morötesi görüntüler ve gökyüzünün mikrodalga haritası gibi gökyüzünün farklı dalga boyutlarındaki görüntüleri.

Tarihi haritalar: Gökyüzü ile ilgili yorumların ve kavramların nasıl değiştiğini gösteren, İtalyan gravürcü Giovanni Maria Cassini’nin 1792 yılındaki çalışmalarına dayanan David Rumsey’in gökyüzü haritalarını da içeren tarihi haritalar. Ayrıca, Alman astronom Johannes Hevelius’un 1690 yılında yaptığı 50 takımyıldızının gravürlerinden oluşan Takımyıldızı Resimleri.

Sky’ın diğer özellikleri arasında, yıldızlar, galaksiler, gezegenler ve gökyüzünde oluşacak olaylar hakkında podcast’ler; kullanıcıları gökyüzündeki 100 popüler noktaya götüren bir büyük gökyüzü turu ile dünya çapındaki kullanıcıların gönderdiği gökyüzü ile ilgili en iyi içeriği barındıran sky community katmanı bulunuyor.

Lansmanı yapılan Sky API (Uygulama Programlama Arayüzü), geliştiricilere Google Earth’ün kapsamlı gökyüzü resimlerini kullanarak kendi gökyüzü görünümlerini tasarlama olanağı da sağlıyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir