Shadow

Yerel arama sıralamalarını etkileyen faktörler

seo

İşletmelerin internet üzerinden yapılan yerel aramalarda daha üst sıralarda görüntülenmesinde önemli rol oynayan faktörleri anlamak daha iyi bir yerel SEO deneyimi için önem taşıyor.

Genel çaplı SEO çalışmalarında olduğu gibi yerel SEO da iyi bir bağlantı profili oluşturmak üst sıralarda listelenmek adına önem kazanıyor. İşletmeler web sitelerine gelen linklerin kalitesi ve miktarı yerel arama sıralamasında büyük rol oynuyor. Yerel arama sonuçlarında yükselmek isteyen işletmelerin hizmet verilen bölgedeki saygın yerel web sitelerinin ve yayınların yardımıyla kaliteli yerel bağlantı alt yapısı oluşturmaya odaklanması gerekiyor.

Yerel arama sonuçlarını etkileyen en önemli araçlardan biri de Google My Business oluyor. Türkiye’de ve dünyada en büyük pazar payına sahip arama motoru Google işletmelerin yeni müşteriler kazanmasında çok büyük faydalar sağlıyor.

Bundan dolayı yeni açılan ya da mevcut işletmeler için Google My Business’ta yer almak artık bir zorunluluk. Google Benim İşletmem hesabında işletmelerin bilgilerinin doğru ve güncel olması potansiyel müşterilerin daha kolay bulmasını sağlıyor. Google, bir işletmeyi yerel arama sıralamasında derecelendirirken, arama motoru sonucunun doğruluğunu değerlendirmek için Google My Business’ta yer alan iletişim bilgilerini ve diğer açıklamaları baz alıyor. En uygun kategoriyi belirleme, tüketicilere yakınlık, il, ilçe gibi ayrıntıların eksiksiz girilmesi sıralamayı değiştirebiliyor.

İşletmelerin yerel aramalarda üst sıralarda görüntülenmesinde sosyal medyadan gelen sinyaller de etkili rol oynuyor. Sosyal medya hesabını aktif kullanan, sosyal medyadaki iletişim bilgilerini güncel ve eksiksiz sunan, bölgedeki tüketicilere fayda sağlayabilecek gönderiler paylaşan işletmelerin yerel arama sonuçlarında görünürlüğü daha fazla oluyor.

İşletmeler yerel arama sonuçlarındaki sonuçları iyileştirmek adına alanında donanımlı bir SEO uzmanı ya da SEO danışmanlık hizmetleri sunan firmalardan destek alabileceği gibi kendileri de bu çalışmaları planlı bir şekilde yürütebilir. Yerel SEO kapsamında işletme sitesinin içeriğini optimize etmek için; alakalı ve üst düzey anahtar kelimelerin çoğunun yer adları ile kullanımı gerekiyor.

Örneğin işletme İstanbul’un Avcılar ilçesinde temizlik sektöründe faaliyet gösterdiğini varsayalım. Bu noktada ilgili anahtar kelimelerin Avcılar temizlik firması, Avcılar temizlik hizmeti gibi ilçe adıyla birlikte kullanılması yerel sıralama sonuçlarının iyileştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın başlık, meta açıklaması, URL ve resim alt özelliklerini ilgili yer adı ve anahtar kelimelerle optimize edilerek desteklenmesi daha iyi bir yerel SEO çalışması ve müşterileri çekmek adına işletmelere değer katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir