Shadow

Yeni araba alacaklar dikkat! Araç ÖTV hesaplaması nasıl yapılır?

ÖTV hesaplamak

Yeni bir araç satın almayı düşünüyorsanız ÖTV oranlarını da gözden geçirmenizde fayda olacaktır. Araç sahipleri için ÖTV hesaplamak bir hayli akıl karıştırıcı olabiliyor. Özellikle indirimler de devreye girdiğinde hesaplamaların daha da karışık bir boyut kazanabildiğini belirtmek mümkündür. Bilinmesi gereken en önemli husus, ÖTV hesaplamalarında araçların silindir hacmi ve vergisiz satış tutarının dikkate alındığıdır. Vergisiz satış rakamını dikkate alarak hesaplama işleminin yapılması gerekir.

Öncelikle ÖTV’de indirim hesaplanırken hangi unsurların dikkate alındığını bilmekte fayda var. Çünkü kimi zaman araç sahipleri indirim belirlenirken dikkate alınmayan unsurları da dikkate alabiliyor ve bu durumda hatalı hesaplamalar ortaya çıkıyor. ÖTV indirimi hesaplanırken dikkate alınan unsurlar şöyledir:

  • Aracın motor silindir hacmi
  • Araç satış bedeli
  • Aracın ham bedeli

Aracın ham bedeli üzerinden % 18 de KDV tutarının hesaplanması gerektiğini belirtelim. ÖTV oranı kadar değerin ham bedel üzerinden alınması ve bununla birlikte % 18 kadar KDV alınarak hesaplanan rakamın da bu bedelden çıkarılması gerekiyor. Söz konusu hesaplamada yapılacak basit bir hata, ortaya çok farklı bir sonuç çıkmasına sebebiyet verir. Dolayısıyla araç sahiplerinin ÖTV tutarı hakkında vardığı kanı da yanlış olacaktır.

Her yıl ÖTV indirim oranlarında bazı değişiklikler olabileceğini de asla göz ardı etmeyin. Bu nedenle indirim oranlarını internet üzerinden araştırırken incelediğiniz indirimlerin güncel olduğu bilgisinden de emin olmanız gerekiyor. Zaten ÖTV oranları Resmi Gazete’de de yer alıyor. Bu bilgileri de gözden geçirebilirsiniz.

Satın almak istediğiniz aracın ÖTV oranlarını hesaplamanın çok daha kolay yollarının olduğunu da unutmayın. Bunun için size otomatik hesaplama aracı sunan internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Araç satın almak isteyenler bu konuda öncelikle Generali Sigorta internet sitesini ziyaret ediyor. Site üzerinden otomatik hesaplama aracına ulaşıyor.

Hesaplama aracında sizden istenen bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde belirtmeniz durumunda söz konusu hesaplama işleminin d hemen yapılmasını sağlayabilirsiniz. Elbette bu araçlar en güncel bilgileri baz alıyor ve dolayısıyla hesaplama sonucuna güvenmeniz de mümkün olabiliyor. Sonuç olarak öncelikle Generali Sigorta internet sitesini ziyaret etmenizde büyük bir fayda olacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir