Yavru Vatan’a da e-Devlet geliyor

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın koordinasyonunda Türksat tarafından gerçekleştirilecek e-KKTC projesiyle ‘Yavru Vatan’ da e-devlet hizmetlerine kavuşuyor. 3 yılda bitirilmesi planlanan projeyle KKTC halkı tüm işlemlerini e-devlet kapısından yapabilecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde e-Devlet sistemi kuruluyor. 3 yılda tamamlanacak olan proje ile, KKTC’de kamu hizmetleri tek kapı üzerinden verilmeye başlanacak. ‘e-KKTC’ projesi, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülecek ve proje Türksat tarafından gerçekleştirilecek.

Lefkoşa’daki Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salonu’nda düzenlenen ‘e-KKTC Başlıyor’ çalıştayında konuşan TÜRKSAT Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, “e-KKTC projesi nüfus, tapu, adres ve şirket kayıtları gibi temel veri tabanları elektronik ortama geçirilecek ve bu kayıtlar kurumlar arasında yine elektronik ortamda paylaşılacak. Gümrük, adalet, sigorta, maliye, tapu gibi tüm kamu kurumları da tamamen elektronik ortamda ve entegre şekilde işlerini yürütmeye başlayacak; kamu yönetiminde şeffaflık ve hesap verilebilirlik alanında da önemli bir artış yaşanacak. Bu proje ile aynı zamanda tüm kamu hizmetleri zaman ve mekândan bağımsız olarak vatandaşların ayağına götürülecek, dünyanın her yerinden bu hizmetlere 7 gün 24 saat ulaşılacaktır.” dedi. Dalbay, ‘e-KKTC’ projesinin başlatılması ve uygulamaya konulması süreçlerinde kendilerine destek veren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a da ayrıca teşekkür etti.

TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALIYORUZ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de yaptığı konuşmada, bilgi çağına ayak uydurma hedefinde olduklarını ifade ederek, bilişim konusunda Türkiye’yi örnek aldıklarını söyledi. Önümüzdeki haftalarda Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun kurulacağını da açıklayan Saner, ciddi sorunlara neden olan bilişim suçlarını önleme konusunda çalışmaların devam ettiğini, bilişim suçları yasasının taslağının hazırlandığını bildirdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin modern kablolu bir altyapıya kavuşacağını, her eve fiber optik kablo çekme hedefleri olduğunu dile getiren Saner, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yurt dışına çıkışların 2 fiber optikle yedeklendiğini, verilen hizmetlerin kalitesinin de buna bağlı olarak arttığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir