Shadow

Yaşam tarzımız bilişim

15. Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri’nde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bilişimin artık sektör olmaktan çıktığını, yaşam tarzı haline geldiğini söyledi.

Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen 15. Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri’nin açılışında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Bilişim sektör olmaktan çıktı, yaşam tarzı haline geldi” dedi. Sanayileşme sürecinde üretimin ana unsurunun alın teri olduğunu ifade eden Yıldırım, “Demir çelik imar ediyorsunuz, alın teri var, emek var, iş gücü var. Makine imal ediyorsunuz aynı, taşımacılık yapıyorsunuz aynı. Ama bilişime geldiğiniz zaman alın terinin yerini akıl teri alıyor. Makineye insan gücüne ihtiyacınız ortadan kalkıyor. Beyne, akla ihtiyacınız kalıyor. Eskiden akıla para verilmezdi. Akıl hiç para etmezdi. Şimdi en büyük parayı akıl ediyor. Akıl teri, akıl ürünü bilişim çağının en önemli katma değeridir. O da insan. İnsan dinamik bir güçtür” şeklinde konuştu.

“BİLGİ GÜÇ VE ÖZGÜRLÜK”

Bakan Yıldırım şöyle devam etti: “Bakanlık olarak göreve geldiğimizde, Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştüreceğiz dedik. Bilgi güçtür, demokrasi, özgürlüktür, küreselleşmedir. Bilgiyi üretebilir, kullanabilirseniz ülkemizi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarabiliriz. Aksi halde üçünkü dünya ülkeleri liginde top koşturmaya devam ederiz. Bizi bilgi toplumuna götürecek en önemli gücümüz genç nüfusumuzdur. Bizim için en önemli mukayeseli bir çok ülkede olmayan gücümüz budur. Bunun için AGR-GE kanununu çıkardık. AR-GE amaçlı personel istihdam edenlerin, personel için aldıkları mali yükleri devlet olarak biz üstlendik.”

“ÜÇ ÖNEMLİ ADIM ATILACAK”

Bilişimde geri kalmamak için yapısal ve yasal düzenlemelerin gecikmeden yapılması gerektiğini ifade eden Bakan Yıldırım, “Bunun üç ayağı var: Eğitim, vatandaş üzerinde yapılacak çalışma ve kamu kurumlarının yapacakları dönüşüm. Cumhuriyet kurulduktan sonra büyük Atatürk’ün başlattığı eğitim seferberliği gibi, bilgisayar okuryazarlığı seferberliği başlatıldı. Bütün okullarda bilgisayar sınıfları kurduk ve geniş bant internet altyapısı sağladık. Gençlere yatırımın, geleceğe yatırım olduğunu biliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir