Yapı Kredi’den neden çekildim!

Yıllardır tüm hesaplarım Yapı Kredi’deydi. YTL, Euro ve Dolar olmak üzere üç tasarruf hesabım bir de yatırımcı hesabım vardı. Tabi bir de World Card’ım. Bir süre önce, tüm hesaplarımı bir kalemde kapattım ve World Card’ımı da geri iade ettim. Son bir kez daha beni kararımdan vazgeçirmeye çalıştıktan sonra hesaplarımı kapatan memur, kredi kartımı delikli zımba ile kalbura çevirircesine gözümün önünde deldi ve bu bankayla olan tüm ilişkim o andan itibaren bu ritüelle sonlanmış oldu.

Öncelikle, bir zamanlar gözümde güçlü ve ciddi bir banka olan Yapı Kredi’den neden vazgeçtiğimi açıklamalıyım: TV reklamlarındaki güleryüzlü memurların, ‘hizmette sınır yoktur’ gibi süslü lafların, şubedeki memurlarla yüzleştiğinizde pek de karşılığı olmadığını zaten biliyoruz. Tüm bunlara rağmen, hesap numaralarım değişmesin ya da bundan sonra seçeceğim banka belki daha kötü çıkabilir düşüncesiyle yıllardır Yapı Kredi ile çalışmaya devam ettim.

Yapı Kredi’den ilk soğumam, Koç Grubu’nun bankayı satın aldıktan sonra, daha küçük boyutlu olan Koç Bank veritabanına, devasa Yapı Kredi veritabanını sığdırmak için giriştiği operasyonun başarısızlığı süresince hizmetlerde yaşanan aksamalarla oldu. O zamanki izlenimim, yürüyen bir sistemin Koç’a geçince nasıl yürümekte zorlanır hale geldiğiydi. Yaklaşık bir hafta süren sallantılar ve müşterilerin yaşadığı krizler sonrasında sistem güç bela ayakta durur hale getirilebildi. Artık alternatif aramaya başlamalı mıyım diye düşünmeye başlamıştım.

Bu arada, her hesaptan hiç bir bilgi verilmeksizin, hesap işletim ücretleri kesilmesi, kredi kartı ücretlerinin de buna eklenmesiyle, büyük rahatsızlık hissetmeye başlamıştım. Küçük bir rakam gibi gözükse de, bu ücretlerin yıllık maliyetinin hiç de azımsanmayacak oranda oluşu ve bankaların tüm yargı kararlarına rağmen bu hesap işletim ücretleri ve kredi kartı yıllık ücretlerini almaktan vazgeçmemesi beni bir çözüm arayışına itti. Paramı vadesiz olarak istediği gibi kullanan bir bankanın bir de benden hesap işletim ücreti adı altında sürekli kesintiler yapması rahatsız ediciydi.

Gelinen noktada bulduğum çözüm, sahip olduğum hesapların sayısını mümkün olduğunca azaltmaktı. Çalıştığım kurumun maaş ödemeleri için adıma açtığı ve bu kurumda çalıştığım sürece kapatmamın mümkün olmadığı bir hesabım zaten vardı. Sonuçta şirketin bana açtığı dışındaki tüm hesaplarımın bana getirdiği mali yüklerden diğer tüm hesaplarımı kapatarak kurtuldum. Şimdi sadece bir hesabım ve bir kredi kartım var. Zaten iyi bir kredi kartı kullanıcısı değilim. Bir şeyi cebimde para varsa alırım yoksa almam, kredi kartına taksitle alınan ürünlerin reklamlarda sanki cebimizden para çıkmıyormuş gibi bize sunulmasına asla kanmam.

Son olarak eklemeliyim; hesaplarımı kapattıktan sonra, Yapı Kredi Bankası peşimi hala bırakmış değil. Müşteri Hizmetleri arayıp, bir yıllık hesap işletim ücreti almama karşılığında hesaplarımı yeniden aktif hale getirmeyi teklif ediyor. Ben de tabii ki, her defasında bu teklifi reddediyorum!

7 Comments

 • abacusNo Gravatar

  Melih Bey şuanda bende aynı dertten muzdaribim. Yeni bir banka arayisi icindeyim. Yazinizda belirtmemissiniz ancak ben yine de sormak istiyorum. Yapi Krediyi birakip hangi bankayla calismaya basladiniz?

 • Ali KahyaNo Gravatar

  hesap işletim ücreti konusunda benim hakem heyetinden aldığım bir karar var; http://alikahya.blogspot.com/2006/09/emsal-karar.html ancak bu kararı sadece o seneye mahsusmuş gibi görüp bir sonraki senede yine hesap işletim ücreti kestiklerinden bu yana akbankla çalışmıyorum.

  kuveyt türk hesap işletim ücreti almıyor, bunu biliyorum. bir de bank asya kredi kartlarında kart aidatı almıyor. finans kurumlarının müşteri çekme politikası olsa gerek, en azından şimdilik diğerleri kadar insafsız değiller.

 • Melih Bayram DedeNo Gravatar

  Yazıda da bahsettiğim gibi, şu an çalıştığım bankayı kendim seçmiş değilim. Çalıştığım şirketin maaşları yatırmak için tüm elemanları için hesap açtığı bankayla tek hesabım olsun diye mecburen çalışıyorum. Bu banka da Denizbank. Çok da memnun olduğumu söyleyemem. Örneğin bir kez müşteri hizmetlerini aradığımda, ben müşteri hizmetleri yetkilisiyle konuşurken, bir başka müşteri hizmetleri yetkilisi, müşterileriyle yaptığı görüşmelerdeki ilginç diyalogları diğer müşteri hizmetleri yetkililerine kahve muhabbeti gibi anlatıyordu yüksek sesle. Bu kadar büyük bir ciddiyetsizliğe şahit oldum.

 • ferkulNo Gravatar

  benim de garanti bonus kartla başım dertte,Benzeri bir sorunla uğraştım yaz aylarında.Bir türlü o kart kullanım bedeli altındaki meblağı almalarını önleyemedim, bir de şubat ayında hesap kesim tarihinin ertesi günü yaptığım alışverişi de o aya eklemişlerdi…
  bir ara tüketici haklarına başvurmayı düşündüm ama, vakit ayırmak, zor geldi..Şu arada da çalıştığım sektör garanti bankasıyla anlaşmış… Tabii ki tepki gösterdm, ama anlaşma çoktan imzalanmıştı ve biz memurlara itiraz hakkı yoktu..

  Daha ne getirecekler başımıza bakalım….

 • sinan çetinkayaNo Gravatar

  İşbankası hesabımdan Yapıkredi bankasında hesabı olan bir arkadaşıma EFT yaptım, ama yaptığım transferi karşı taraf bir türlü alamadı, hesabında çıkmıyor. Bir araştırma yapayım dedim, Koçbank ile birleşmesinden kaynaklanan müşteri hesaplarındaki ve şube kodlarındaki değişiklikler sebebi ile yaptığım transfer ulaşmamış ve para nerde onuda bilmiyorum para benim hesabımdan çıktı, karşı tarafın hesabında da görünmüyor şubeler ile görüşüyorum ve bir sonuç alamıyorum Yapıkredi Bankasını esefle kınıyorum. Bu kadar sorumsuzluk ve vurdum duymazlık olmaz. Yapı kredi bankası yetkililerini bu sorunumu çözmeleri için göreve davet ediyorum.

 • ÜMİT KUSNo Gravatar

  15\12\2008 GÜNÜ SAAT 9.16DA İZMİR KARABAGLAR PAŞAKÖPRÜ YAPI KREDİ SUBESİNDEN KART İLE MUMARA ALDIM İLK SIRAYADA OLDUGUMU OKUDUM SIRA NUMARAM 850 İDİ SAAT 10.06 OLDU HALA SIRA BANA GELMEDİ İŞİN TUHAF TARAFI BENDEN SONRA GELEN 32 KİŞİ İŞİNİ YAPIP GİTTİ BENDE İYİCE KIZDIM BU OLAY ÜZERİNE YETKİLİ ARADIM AMA HERKEZ BİRBİRİNE GÖNDERDİ BANA DENİLEN SIRA NUMARASININ MERKEZDEN GELDİGİ VE ONLARI BAGLAMADIGI BENDE BÜTÜN HESAPLARIMI KAPATTIM ERTESİ GÜNDE KİREDİ KARTIMI İPTAL ETTİRCEM VE SADECE PARA CEKMEK BİR SAAT ON BEŞ DAKİKA MI SÜRER BEN İŞİMDEN KALDIM KESİNLİKLE KİMSEYE YAPI KREDİ BANKASINI TAVSİYE ETMİYORUM VE İMANIN BANA REKLAMLARIN HEPSİ YALAN . HESAP KESİNTİLERİ COK FAZLA NET BİLGİ ALAMIYORSUN BİRDE OTOMATIK FATURA ÖDEMELERİNDEN SU VE ELEKTİRİKTEN CEZA YİDİM UZAK DURUN TEHLİKE DANGER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir