Shadow

Yandex’in Türkiye hedefi bir yılda yüzde 20 pazar payı

Avrupa’nın en büyük internet şirketi olan Rus arama devi Yandex, Türkiye’ye özel arama motorunu kullanıma sundu. Ülke dışında ilk AR-GE ekibini İstanbul’da kuran şirket, 50 kişiyi sadece Türkiye’ye özel ürünler geliştirmek için görevlendirdi. Yandex’in hedefi bir yılda en az yüzde 20 pazar payına sahip olmak.

Rusya merkezli arama motoru Yandex, Türkiye pazarına giriş yaptı. Yandex’in Türkiye’ye gelişiyle ilgili olarak İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan şirketin kurucusu ve CEO’su Arkady Volozh, “Bugün bizler Türk halkına seçim şansı ve yepyeni bir arama motoru sunuyoruz. Bu aynı zamanda şirket olarak bizim için çok büyük bir adım. Biz 1990’lı yıllardan bu yana web araması üzerinde çalışıyor ve bunu en önemli işimiz olarak görüyoruz. İlk kez Rusya dışında faaliyet göstermeye başladık ve ilk olarak Türkiye’yi seçtik, çünkü Türkiye’de internet kullanıcı potansiyeli çok büyük ve çok fazla içerik var. Türkiye, çok fazla içerik üretiyor ve biz de indeksleyecek içerik bulabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

ARAMA KALİTESİNDE İDDİALI

Yandex Türkiye Ürün Müdürü Alisher Hasanov da “Şu anda bizim tek amacımız, arama motorumuzu geliştirmek ve kullanıcılarımızın deneyimini iyileştirmek. Şu anda gelir elde etmek önceliğimiz değil. Türkiye’deki ekibimiz sayesinde servis kalitesini her geçen gün artırıyoruz. İstanbul ofisimizde halen analistler, yöneticiler ve çevirmenlerden oluşan büyük bir ekibimiz var. Türkiye ekibinin önemli bir kısmı özellikle arama servisinin kalitesi üzerinde yoğunlaşmış durumda. Ayrıca, ana servislerimizin gelişmesi konusundaki tüm kararları Yandex Türkiye ekibi verir” dedi.

YILLIK GELİRİ 440 MİLYON DOLAR

Volozh’un verdiği bilgiye göre, 2000 yılında kurulan Yandex, yüzde 64’lük pazar payıyla Avrupa’nın en büyük internet şirketi. 4 ülkede 11 ayrı ofiste 3 bin çalışanla faaliyet gösteriyor. Hisseleri ABD’deki NASDAQ borsasında işlem görüyor. 2010 itibariyle yıllık geliri 440 milyon dolar. Gelirinin yüzde 95’ini Rusya’dan sağlayan şirket ayrıca, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Ukrayna’da faaliyet gösteriyor. Yandex, arama motoru hizmetlerinin yanı sıra, sınırsız depolama alanına sahip ücretsiz elektronik posta servisi de veriyor. 3 GB’a kadar boyutta elektronik posta gönderilebiliyor. Site üzerinde haberler, görsel arama, video arama, çeviri gibi servisler de yer alıyor.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir