Shadow

Yandex CEO’su Arkady Volozh: Yandex’le seçme özgürlüğünüz var

Yandex CEO’su Arkady Volozh, “Kiril alfabesi kullanılmayan ilk ürünü Türkiye için geliştirdik. Bizim için de çok yeni bir çalışmaydı ve büyük başarı oldu. Türkiye’yi tercihimizin sebebi, biz Türkiye’yi kendimize çok yakın görüyoruz. Birbirimizi çok iyi anlıyoruz. Türkiye’deki kullanıcıların artık Yandex’le seçme şansı var. Çok az ülke böyle bir arama özgürlüğü ve çeşitliliğine sahip.’ dedi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye giren Rusya merkezli arama motoru Yandex, geçen süre içinde Türkiye’de internet kullanıcılarına sunduğu farklı hizmetlerle dikkat çekti. Google’ın Türkiye’ye sunmadığı Panorama adlı sokak görüntüleri hizmetiyle ilk anda dikkat çeken Yandex, şimdi de arama sonuçları üzerinden milyonlarca şarkıyı ücretsiz dinletmeye başladı. Yandex’in Türkiye web portalının Eylül 2011’de hizmete açıldığını hatırlatan Yandex CEO’su Arkady Volozh, “Kiril alfabesi kullanılmayan ilk ürünü Türkiye için geliştirdik. Bizim için de çok yeni bir çalışmaydı ve büyük başarı oldu bizim için. Türkiye’yi tercihimizin sebebi, biz Türkiye’yi kendimize çok yakın görüyoruz. Birbirimizi çok iyi anlıyoruz. 35 milyon internet kullanıcısı var ve her sene yüzde 68’lik artış gösteriyoruz. 4 milyardan fazla Türkiye internet sayfası var. Çok az ülkede bu kadar dilde web sayfası bulabilirsiniz İnsanlık için yeni bir sayfa açtık. Türkiye’deki kullanıcıların artık Yandex’le seçme şansı var. Çok az ülke böyle bir arama özgürlüğü ve çeşitliliğine sahip.” dedi.

TÜRKİYE’DE GÜNLÜK 100 BİN ZİYARETÇİSİ VAR

Türkiye’de günde 100 bin kullanıcının Yandex’i ziyaret ettiğini belirten Volozh, “Türkiye’de Comscore raporlarına göre ayda 1.2 milyon tekil ziyaretçi Yandex’i kullandı. Yandex tarihinde ilk defa Rusya dışında bir ülkede Türkiye’de geliştirme ekibi kurduk. Türkiye’de 50 yazılımcı uzmanımız çalışıyor. 100 uzman da sırf Türkiye için programlama sistemleri hazırlıyoruz. Türkiye’de harita servisi veren bir şirket satın alabiliriz. Yellow Pages benzeri bir servis verebiliriz. Türkiye’de daha çok yeni servisler açmamız gerekiyor. Onlarca danışma ve yardım ürünlerimiz olacak Türkiye piyasasında.” şeklinde konuşuyor.

YASALARA UYGUN DAVRANIYORUZ

Ankara’daki MİT Müsteşarlığı merkezinin bulunduğu sokak görüntülerinin Yandex Panorama servisinde yer almasından MİT’in duyduğu rahatsızlıkla ilgili haberler üzerine Yandex CEO’su Arkady Volozh, şunları söyledi: “Yandex’te verilen bütün fotoğraflar ve çekimler alınan yasal izinlerle yapılmıştı. MİT sanıyorum bu süreci değiştirmek istiyor. Sistem değişirse biz de yeni sisteme uygun olarak faaliyetlerimize devam edeceğiz. Biz çalıştığımız bütün ülkelerde devletlerin koyduğu kurallara uygun hareket ediyoruz. Türkiye’de resmi süreçlere göre, resmi izinlere göre çalışacağız. Türkiye’de vergi ödeyeceğiz. Şu ana kadar her hangi bir ihlalimiz ve ciddi bir itiraz gelmemişti. Türkiye’de her hangi bir insan sokakta dolaşırken fotoğraf çekebilir. Biz de bunu yaptık. Duvarların içine girmedik, gereksiz bir şey yapmadık. Harita konusuna büyük önem veriyoruz. Bizi bir harita şirketi olarak da görebilirsiniz. Canlı trafik bilgisi en çok kullanılan servislerimizden biri. Rusya’da trafik hizmetimiz çok kullanılıyor. Türkiye’de de trafik ciddi bir sorun ve bu servis Türkiye’de de bu servisimiz yoğun kullanılıyor.”

15 YILDIR CEVAP VERİYORUZ

Yandex’in misyonunu “bütün sorulara cevap vermek” olarak açıklayan Yandex CEO’su Arkady Volozh, “Haberler, hava durumu, bloglarda ne var. Neler konuşuluyor. İstanbul’daki trafik durumu nedir, hangi sokakta ne kadar trafik var. Biz Rusya’da 15 yıldır sorulara cevap veriyoruz. Avrupa’nın en büyük internet şirketiyiz. Dünyada beşinci büyük arama motoruyuz.” diyor. Yandex’te halen 3500 kişinin çalıştığı bilgisini veren Volozh, “Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya,, ABD, Tayvan, Tayland, İsviçre ve Türkiye’de ofislerimiz var. Dünyada kullanıcılarca tanınan 6 arama teknolojisinden biriyiz.’ şeklinde konuşuyor.

GOOGLE’DAN ÖNCE KURULDUK

Volozh, “1996’da Çek Cumhuriyeti’nde kurulan Seznam, 1997’de Rusya’da kurulan Yandex, 1998’de ABD’de kurulan Google, 1999’da Kore’de kurulan Naver, 2001’de kurulan Çin’de Baidu ve 2009’da ABD’de kurulan Bing arama motoru bulunuyor. Biz Google’dan bile daha önce kurulduk. Bugün dünyada küresel çapta faaliyet gösteren 3 arama motoru var. Google, Yandex ve Bing. Bing, küresel çapta iddiası olan bir arama motoru değil. Bunu Türkiye’deki arama sonuçlarından da görebilirsiniz.” diyor.

HEDEFİMİZ KÜRESEL OLMAK

Kuruldukları 2009 yılında küresel bir arama motoru olma hedefini koyduklarını ifade eden Volozh, sözlerine şöyle devam etti: “Yandex’le bir arama yaptığı zaman bir Rus vatandaşı dünyadaki tüm sonuçları görebiliyor. Bu ürün Yandex.ru’ya ek olarak sunduğumuz bir başka servis. Biz bu hizmeti Türkiye’de de kullanıyoruz. Arama pazarında yüzde 60 payımız var. Günde 150 milyon sorgulama yapılıyor. 2001’den itibaren biz Rusya’nın lideriyiz, Google ise Rusya’da ikinci konumda. Rusya’da ayda 46 milyon tekil ziyaretçimiz var. Ziyaretçilerin yüzde 47’si Yandex’i bilgisayarlarında açılışı sayfası olarak kullanıyor. 270 bin reklam verenimiz, yüzde 51 çevrimiçi reklam payımız var. Yandex.Direct servisimizde günde 23 milyon kişi reklamlarımızı görebiliyor.”

CİRO HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR

Geçen sene yüzde 40 daha artışla 622 milyon dolar gelir elde ettiklerini belirten Yandex CEO’su Arkady Volozh, bu yıl içinse 1 milyar ciro hedeflediklerini söylüyor. Volozh, 2000 yılnda 70 bin dolar gelirimiz vardı, bu yıl 1 milyar dolara ulaşacağız. Piyasa değerimiz 7.8 milyar dolar” şeklinde konuşuyor.

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ YETMİYOR

Rusya’da ciddi bir eğitim sektörü oluşturduklarını, genç uzmanları yetiştirdiklerini ifade eden Yandex CEO’su Arkady Volozh, “Teknik eleman, mühendis ve programcı yetiştirme çok güçlü Rusya’da. Biz de üniversitelerden itibaren eleman seçiyoruz. Ancak Rusya’da üniversitelerden mezun olanların bizim için yeterli olmadığını gördük ve artık kendi personelimizi kendi okulumuzda yetiştiriyoruz. Akrabalarım beni arayıp, çocuklarımı bu okula nasıl vereceklerini soruyor. İlgi gören kaliteli bir eğitim veriyoruz.” diyor.

REKLAM SİSTEMİ GELİYOR

Google Adsense benzeri, internet yayıncılarına gelir sağlayacak reklam servisinin Türkiye’de açılması konusunda ise Yandex şimdilik beklemeyi tercih ediyor. Şirketin CEO’su Volozh, “Yandex reklam sistemini devreye almak için, Türkiye’de arama piyasasında yüzde 10 pazar payına ulaşmayı bekliyoruz. Reklam hizmetimizin yeterli bir izleyicisine sahip olması ve reklam verenler için cazip hale gelmesi bekleniyor. 1 yıl içinde Yandex Reklam Servisi devreye girecek.” şeklinde konuşuyor.

E-POSTA KUTUSU SINIRSIZ

Elektronik posta servisiyle 8 senedir sınırsız e-posta hizmeti verdiklerini ifade eden Volozh, “1 sene önce e-postalara eklenebilecek dosya sınırını da kaldırdık. İsterseniz bir filmi bile Yandex Mail ile arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.” diyor. Trafik kameralarından trafik bilgisi alan ilk firma olduklarını hatırlatan Volozh, “Kendimize ait bir anti-spam teknolojisi kullanıyoruz. Web arama, video, görsel arama, haberler, e-posta, hava durumu, çeviri, saat, Yandex Mobil, Haritalar, Trafik, Özel Arama servisleri sunuyoruz. Twitter’la yaptığımız anlaşma sonucu, arama sonuçlarında Twitter yazışmaları anlık olarak görülebiliyor.” şeklinde konuşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir