Shadow

XING’in üye sayısı 8 milyonu geçti

XING yılbaşından itibaren yaklaşık bir milyon yeni üye kazanmayı başardı. Böylece, Avrupa’nın önde gelen iş ağının üye sayısı 8 milyonun üzerine çıktı. Avrupa’nın lider iş ağı XING (http://www.xing.com/), bir milyon yeni üye daha kazandı. Böylece XING, ana pazarlarında belirgin bir şekilde en çok kullanılan ve en hızlı büyüyen iş ağı olarak kalmaya devam ediyor.

XING üyelerinin üçte ikisi Almanya dışındaki ülkelerden. Türkiye’de Haziran (2009) sonu itibariyle XING’te yer alan toplam üye sayısı ise 600 bine yaklaşıyor. 2008 yılının sonundaki üye sayısıyla (yaklaşık 460.000) karşılaştırıldığında bu rakam Türkiye’deki kullanıcı sayısının son altı ay içinde yüzde 24 artış gösterdiğine işaret ediyor.

XING Türkiye Ülke Müdürü Hakan Gönenli, konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıklıyor: “Üye sayımızın sürekli olarak güçlü bir şekilde artması Türkiye’de diğer iş ağlarına göre pazar lideri konumumuzu etkin bir şekilde güçlendirdiğimizi gösteriyor. XING’in her geçen gün daha çok takdir edilmesine ve kullanıcıların hayatına değer katmasına hepimiz seviniyoruz.”

Yine Haziran sonu itibari ile yüzde 17’lik üye artışıyla Ankara, Türkiye’de büyük şehirler içinde son 12 ayın en başarılısı. 56.000 Ankaralı XING ağı üzerinden iletişim kuruyor. Bununla birlikte 253 bin üyeyle İstanbul, Türkiye çapında en fazla üyesi olan şehir olarak kalmaya devam ediyor.  İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Konya, Mersin ve Eskişehir’den çalışan ve iş sahiplerini de XING’te bulmak mümkün.

Temmuz rakamlarına bakılacak olursa, Türkiye’de en çok üyesi bulunan XING Elçi Grupları’nda ise 12.605 üye ile XING İstanbul başı çekiyor. Onu sırasıyla XING İzmir (4.446 üye), XING Ankara (3.670 üye), XING Bursa (2.505 üye) ve XING Konya (860 üye) takip ediyor.

Yapılan çok sayıda araştırma, uzmanların, hatta üst düzey yöneticilerin kişisel bağlantılarından fayda elde ettiğine işaret ediyor. Bu durum, yeni müşteri kazanmak için olduğu kadar, ortaklıkların kurulması, hatta iş ya da personel arama için de geçerli. XING, iş ortakları, güncel ve eski iş arkadaşları ile olan bağlantılarını düzenlemek ve yenilerini eklemek için optimum bir platform sunuyor.

İlginizi çekebilir:  Twitter ahalisi 2010'da en çok neleri konuştu?

XING, farklı iş kollarından yöneticilerin ve uzmanların ağ üzerinden bağlantı kurduğu bir iş ağı. Kendi bölgesinde ya da sektöründe hedefe yönelik mesleki görüşmelere katılmak isteyenler, platform üzerinde yaklaşık 30 bin uzman grubu bulabiliyor. Her dört XING üyesinden biri en azından bir gruba üye ve burada kendi bilgilerini diğer üyelerle paylaşıyor. İş ve kariyer konulu gruplar şu an için en popüler gruplardan ve 100 bin üyeye sahipler.

İş ağını online geliştirme olanağının yanı sıra, büyük şehirlerin her birinde gerçekleştirilen yüzlerce XING etkinliği, üyelerin bulundukları kentte birbirlerini tanımalarına imkan sağlıyor. Bu arada, etkinlikler konusunda hızla artış yönünde bir eğilim de göze çarpıyor. 2008 yılında Temmuz ortasından itibaren dünya genelinde 90.000’i aşkın etkinlik organize edildi. 2009 yılında ise Ocak ve Haziran soru tarihleri arasında 86.579 etkinlik düzenlendiği bildiriliyor.

Türkiye’de ise sadece son 7 ayda üyeler XING üzerinden diğer üyelere yönelik 1.128 etkinlik düzenledi. Bu rakam, 2009 yılının başından bu yana her ay 200’e yakın etkinlik düzenlendiğini gösteriyor.

2009 Haziran ayı itibariyle ortalama olarak her XING kullanıcısının 21,57 doğrudan bağlantısı olduğu ortaya çıkıyor. Premium üyelerde ise bu rakam 86,37 olarak gerçekleşmiş bulunuyor.

8 milyonu aşkın üyesiyle Türkçe dahil 16 dilde yayın yapan XING, profesyonellere yönelik ‘iş ağı’ alanında Avrupa lideridir. Hedef kitlesi olan “dünya çapındaki iş insanları”na odaklanarak, bu alanın ihtiyaçlarına uygun, özel olarak geliştirilmiş hizmet ve işlevler sunan XING, iş bağlantılarının oluşturulmasını ve mevcut bağlantıların yönetimini çok kolaylaştıran bir çevrimiçi platformdur.

XING, ağ bağlantılarının ve üyeler arasındaki profesyonel bağlantıların yaratılması ve geliştirilmesi için ortam sağlarken, sayısı 30.000’i aşan uzman grubu ve tüm dünyada düzenlenen 90.000’den fazla ağa erişebilen üyelerinin bağlantıları aracılığıyla yeni iş ve proje fırsatlarının oluşturulmasına da olanak sağlıyor. XING AG, Aralık 2006’da başarıyla borsaya giren ilk ve tek web  2.0 şirketi olma özelliğini de taşıyor.  XING AG, Hamburg’daki merkezinin dışında Barselona,  İstanbul ve Milano’da temsil ediliyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir