Shadow

WordPress blogunuzda mutlaka kullanmanız gereken eklentiler

WordPress’te blog açtıktan sonra sıra onu geliştirmeye geliyor. Blogumuz için bir yandan içerik üretir ve yayınlarken, bir yandan da ürettiklerimizi daha görünür hale getirecek, blogumuzun işlevselliğini artıracak eklentilere ihtiyaç duyarız. Bu yazıda bir WordPress blogunda olması gereken eklentileri sıraladım.

MELİH BAYRAM DEDE

“Blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servisler” yazımızda, içerik üretmek isteyenler için platform alternatiflerinden söz etmiştik. Bu alternatifler arasında birinci sırada WordPress yer alıyordu. “Adım adım WordPress’te blog oluşturmak” yazımızda da, WordPress’te nasıl blog oluşturulacağını aşama aşama göstermiştik. Bu yazımızda ise, WordPress’te blog oluşturanlara, mutlaka kullanmaları gereken eklenti önerilerine yer vereceğiz.

WordPress.com’dan Jetpack

Blogunuzda olması gereken bir numaralı eklenti Jetpack. Automattic şirketi çatısı altında hizmet veren bu araç, WordPress temelli bir blogda olması gereken bir çok fonksiyonu bünyesinde barındırıyor. Ücretli ve ücretsiz hizmetleri bulunan Jetpack’i mutlaka denemelisiniz.

Contact Form 7

Ziyaretçilerinizin size blogunuzdan mesaj gönderebilmeleri için bir iletişim formuna ihtiyacınız var. Bu formu, oluşturacağınız “İletişim” adlı sayfaya koyabilirsiniz. Adınız-Soyadınız, E-Posta Adresiniz, Mesajınız gibi seçenekleri dolduran ziyaretçiniz, “Gönder” botununa tıkladığında mesaj size e-postayla ulaşacak.

Accelerated Mobile Pages (AMP)

Blogunuzun mobil web tarayıcılarında daha hızlı açılması için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages-AMP) eklentisini kullanabilirsiniz. Kullandığınız temanın özelliğine göre, AMP’de yararlanmak için bazı teknik ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

ShareThis: Ücretsiz Paylaşım Düğmeleri ve Araçları

Ürettiğiniz içerikleri geniş kitlelere ulaştırmanın yolu, blogunuzdaki sayfaların sosyal ağlarda paylaşılmasını kolaylaştırmaktan geçiyor. Bu amaçla ShareThis eklentisinden yararlanabilirsiniz. ShareThis, yazılarınızın ziyaretçileriniz tarafından tek tıkla sosyal ağlarda paylaşılmasını sağlıyor.

Akismet Anti-Spam

Yazılarınıza ve blogunuzda kullandığınız iletişim formlarına gelen istenmeyen mesajları (spam) engellemek için size yararlı olabilecek bir eklenti. Bu alanda neredeyse alternatifsiz diyebiliriz. Spam mesajların otomatik olarak filtrelenmesi, sizi büyük bir yükten kurtaracak ve zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Google Analytics Dashboard for WP (GADWP)

Ziyaretçi trafiğinizi takip etmek için Google Analytics kullanıyorsanız, bu eklentiyle blogunuzun yönetim panelinden çıkmadan, istatistiklerininiz kolayca takip edebilirsiniz. Daha fazla ilgi gören içerikler üretmeniz için, okunma oranlarını ve ziyaretçi davranışlarını takip etmek önemli.

Google XML Site Haritaları

Blogumuzdaki içeriklerin arama motorlarında daha hızlı ve sağlıklı olarak indekslenmesi için, XML site haritaları oluşturmamız gerekir. Bu eklentiyle blogunuzdaki içeriklerin arama motorlarına sağlıklı bir şekilde iletilmesi ve arama sonuçlarında çabuk yer alması sağlanıyor.

All In One SEO Pack

Yine arama motorlarında blogumuzun içeriklerinin sağlıklı bir şekilde yer alması için kullanmamız gereken bir eklenti. Bu eklenti, blogumuzun içeriklerini ve teknik altyapısını, arama motorlarında daha ön sıralarda yer almamız için düzenlemek için bize yardımcı oluyor. Arama Motoru Optimizasyonu, (SEO – Search Engine Optimization) blog yazarlarının odaklanması gereken en önemli konulardan biri.

Smush Image Compression and Optimization

Çeşitli araştırmalar gösteriyor ki, bir web sayfasının açılış hızı, ziyaretçiler açısından en önemli etkenlerden biri. Açılışta fazla bekleten bir sayfayı ziyaretçiler hemen terk ediyor. Bu eklenti, blogunuzun daha hızlı açılması için görselleri sıkıştırıyor, aynı zamanda bantgenişliğinden de tasarruf sağlıyor.

WPtouch Mobile Plugin

Web sayfalarının mobil uyumlu olması hem ziyaretçiler hem de arama motorları açısından önemli. Bu eklenti, blogunuzu mobil uyumlu hale getiriyor. Bu sayede, ziyaretçilerinize daha iyi hizmet sunarken, arama motorlarında da indekslenme açısından avantaj elde ediyorsunuz.

Disqus Comment System

WordPress’in kendi yorum sistemi mevcut. Ancak daha fonksiyonlu bir yorum sistemi olan Disqus’u kullanabilirsiniz. Disqus ile ziyaretçileriniz farklı sosyal medya hesaplarını kullanarak yorumlar yazabilir ve bu yorumları Disqus yorum sisteminde derli toplu yönetebilir.

En teknolojik akıllı kilit | Yale Linus Smart Lock kutu açılışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir