Shadow

‘Wireless’ını şifrelemeyen yandı!

Yeni internet yasasına göre, kablosuz modemini şifrelemeyen kişiler ceza davalarıyla karşılaşabilecek. Kablosuz modemini şifrelemeyerek internet erişimini başkalarıyla paylaşanlar, bu kişilerin internette yaptığı eylemlerden doğan suçlara da ortaklık etmiş sayılıyor.

İstanbul Barosu, turk.internet.com ve İnternet ve Hukuk Platformu işbirliği ile gerçekleştirilen “5651 Sayılı Yeni İnternet Yasası’nın Uygulanması ve Teknik İzlemelerde Karşılaşılan Hukuki Sorunlar” başlıklı konferansta konuşan Doç. Dr. Yılmaz Yazıcıoğlu, kablosuz modemlerini şifrelemeyerek kullananların, çok büyük sorunlarla karşılaşabileceği uyarısında bulundu. Ev, işyeri, kafe, otel, restaurant gibi kablosuz internet hizmeti kullananların, sağladıkları internet hizmetini kullananların eylemlerinden dolayı zor duruma düşebileceklerini hatırlatan Yazıcıoğlu, “Toplu kullanım sağlayıcılarının değilse bile, evinden kablosuz internet kullanan kişilerin mutlaka kendi ağlarının komşuları ya da başka kişiler tarafından kullanılmasının önlenmesi gerekiyor. Modemine şifre koymayan yandı” dedi.

EKŞİ SÖZLÜK NE DİYOR?

Konferasa içerik sağlayıcılar adına katılan Ekşi Sözlük’ün avukatı Başak Purut, Web 2.0 türü (İçeriğin kullanıcılar tarafından oluşturulduğu) sitelerin, yeni yasayla zor durumda kaldığını belirtti. Şu ana kadar iki kez tamamen kapatılan Ekşi Sözlük’te 100 bin yazar bulunduğunu belirten Purut, “Bu kadar kişinin katkıda bulunduğu bir sitenin içeriğinin merkezi kontrolü imkansız. 5651 sayılı kanunun yürürlülüğe girmesiyle cevap ve düzeltme gerektirecek içerik sebebiyle sitelerin tedbiren de olsa kapatılması uygulaması sona ermelidir. 5651’in 9. maddesi bu konuyu net bir şekilde düzenlemektedir” dedi. Purut, yeni yasada Web 2.0 türü sitelerin, yer sağlayıcı mı, yoksa içerik sağlayıcı mı oldukları konusunun muğlak olduğunu belirterek, “Yasanın uygulamasının zamanla oturacağına inanıyorum. Bu süreçte içeriği kullanıcılar tarafından oluşturulan sitelerin, yer sağlayıcı olarak tanımlanması gerektiği açıktır” dedi.

İSS’LERE FİŞLEME GÖREVİ

İnternet servis sağlayıcılar (İSS) adına konuşan Tüm İnternet Derneği (TİD) Genel Sekreteri İbrahim Sarıoğlu ise, 5651 sayılı kanunun İSS’lere ek sorumluluklar getirmediğini ancak yönetmelikler ve uygulamalarla kendilerine kanunun amacını aşan ek yükümlülükler getirildiğini söyledi. 1996’dan beri internet servis sağlayıcıların, hem içerik, hem yer, hem de servis sağladıklarına dikkati çeken Sarıoğlu, tüm trafiğin TİB üzerinden döndürülmek istenmesini Anayasa’daki haberleşme özgürlüğü ve gizliliğe aykırı olarak değerlendirdi. Oluşturulan Telekom İletişim Başkanlığı’nın (TİB) İSS’lerden her ay kullanıcıların erişim kayıtlarını (IP numarası, bağlanılan tarih, saat ve ne kadar bağlı kalındığı) ve müşteri kimlikleri istediğini hatırlatan Sarıoğlu şunları söyledi: “Bu devletin her vatandaşının sabah evden kaçta çıktığını, ne giydiğini ve evine kaçta döndüğünü takip etmesi gibi bir şeydir. TİB ayrıca yasaklanan sitelerin erişimini isteyen her kişinin kendisine ait web adresine gönderilmesini istemektedir. Bu durumda yasaklı sitelere erişmek isteyen kişiler de izlenebilmektedir. Bizim TİD olarak görüşümüz, kanun anayasal haberleşme özgürlüğü ve gizliliği ilkesine aykırıdır. Bu kanunun ve yönetmeliklerinin iptal isteği ile Danıştay’a başvuracağız.”

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Elektronik kitap okuruna yeni seçenek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir