Shadow

Windows’un yeni tasarımı neler getiriyor?

Windows

MELİH BAYRAM DEDE

Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin tasarımında köklü değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Bunun ilk adımı ise Başlat menüsü ile ilgili düzenlemelerde kendisini gösterdi. Microsoft’un tasarım bölümünün ipuçlarını verdiği “Fluent Design” (Akıcı Tasarım) adı verilen yeni trendle, Başlat menüsünde uzun bir aradan sonra ilk kez önemli bir dokunuş gerçekleştirilmiş olacak. Halen kullanmakta olduğumuz Başlat menüsü, Windows 8 ile birlikte hayatımıza girmişti.

Uygulama logoları çerçevesiz olarak tasarlandı

Daha modern ve sade olarak tasarlanan yeni Başlat menüsünde uygulama logolarının yeniden tasarlandığı görülüyor. Genel olarak bakıldığında bilgisayarı başlatma, uykuya alma ve kullanıcı profil simgesinin bulunduğu soldaki bölümün aynen korunduğunu görüyoruz. Hem aydınlık hem de karanlık temayla bakıldığında yeni Başlat menüsünün kullanıcılar tarafından benimseneceğini söyleyebiliriz. Windows 10 işletim sisteminden tamamen kaldırılacağı iddia edilen Başlat menüsünün yeniden tasarlanmış olarak ortaya çıkması iddiaları yalanlar nitelikte.

windows10

Canlı Karolar’ı pasif ya da aktif edebilirsiniz

Kullanıcılara daha akıcı bir tasarım vadeden Microsoft, yeni Başlat menüsü ile bilgisayarında çok sayıda uygulama yüklü olan kullanıcılara bilgisayarlarını yönetmeyi daha kolay hale getirmeyi hedefliyor. Bir dönem Başlat menüsündeki Canlı Karolar özelliğinin kaldırılacağı iddiaları gündeme gelmişti. Şirketin Twitter’dan yayınladığı son görüntüler Canlı Karolar’ın korunduğunu gösteriyor. Ancak iddialara göre bu özellik pasif olarak gelecek ve dileyen aktif edebilecek. Halen Canlı Karolar’ı sağ tıklayarak pasifleştirme imkânınız mevcut.

Uygulama isimleri artık gözükmüyor

Yeni Başlat menüsünde uygulama simgelerinin altında uygulama isimleri yer almıyor. Bu nedenle kullanıcıların kullandıkları uygulamaların simgelerini ezbere biliyor olmaları gerekecek. Buna alışmak zor değil ancak ilk başta alışmakta güçlük çekenler mutlaka olacaktır. Yine de Başlat menüsünün daha derli toplu görünmesi açısından uygulama isimlerinin kaldırılması yararlı bir adım sayılabilir.

İlginizi çekebilir:  Blogda yeni dönem nasıl olacak?

windows10

Kötü sürprizlerle karşılaşmaya artık son

Bu arada Windows 10’un 2004 numaralı güncellemesinde yenilikler yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı. Bu yeniliklerden biri de şarjı azalan taşınabilir bilgisayarlarını prize bağlamaları için kullanıcılara ilgi çekici bir görselle desteklenen bildirim sunulması oldu. Bu bildirim, kullanıcıların bilgisayarlarının pillerinin biterek kötü sürprizlerle karşılaşmamaları için faydalı gözüküyor. Windows 10’un 2004 numaralı yapı güncellemesi, Mayıs 2020’den itibaren kulllanıcılara dağıtılmaya başlanacak.

Her an bir yenilikle karşılaşabiliriz

Windows’a köklü değişiklikler getiren yeni tasarımın ne zaman kullanıcılara sunulacağına ilişkin ise net bir bilgi yok. Ancak şirkete yakın kaynaklar tarafından bu değişiklikleri bilgisayarlarımızda görebilmemiz için 2021’e kadar beklememiz gerekeceği yorumları yapılıyor. Yine de Microsoft sürprizlerle dolu bir şirket. Yakın gelecekteki her güncellemeyle yeni değişikliklerle karşılaşabiliriz.

windows10

Windows Insider programına katılabilirsiniz

Microsoft’un Windows 10 işletim sisteminde gelecek değişiklikleri öncelikle deneyimlemek isterseniz şirketin Windows Insider programına kaydolabilirsiniz. Windows Insider programına kayıtlı olanlara Windows 10’un deneme sürümleri öncelikle sunuluyor.

Güncelleme sıklığını kontrol edin

Windows Insider programında güncelleme sıklığını dilediğiniz gibi seçebiliyorsunuz. Bilgisayarınızı iş ya da eğitim amaçlı kullanıyorsanız, sık sık gelen güncellemelerle zaman kaybetmemek için Windows Ayarları, ardından da Windows Insider bölümüne girerek “Yavaş” güncelleme alma seçeneğini tercih etmenizde yarar var.

Fitbit Versa 2 akıllı saat incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir