Shadow

Windows’a para vermek zorunda değilsin!

mecburdegilsiniz.com, her bilgisayarla birlikte bize zorla satılan Windows işletim sistemini almak istemeyenlerin başlattığı mücadelenin yer aldığı bir site.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı hükümlerine göre, Türkiye’de satılan her bilgisayarda bir işletim sistemi kurulu olmak zorunda. İşletim sistemi olmayan ürün satışa sunulamıyor.

Yaygın olarak da Windows işletim sistemi kullanıldığından, satın alınan her bilgisayarla birlikte bizden mecburi olarak Windows ücreti tahsil edilmiş oluyor.

Ya Windows işletim sistemi kullanmak istemiyorsak! Öyle ya, herkes Windows kullanmak zorunda değil ki. Bir çok alternatif işletim sistemi var.

Bu sorundan hareket eden Linux kullanıcıları artık yeter demiş ve mecburdegilsiniz.com üzerinden mahkeme kararıyla nasıl Windows’a ödedikleri parayı geri aldıklarını anlatmışlar.

Eğer siz de, satın aldığınız her bilgisayarla birlikte, Linux camiası tarafından adı ‘Windows vergisi’ne çıkan lisans ücretini ödemek istemiyorsanız, ne yapmanız gerektiği bu adreste.

http://www.mecburdegilsiniz.com/

2 Comments

  • Yunus Emre ErcanNo Gravatar

    güzel bir girişim. sitede gerekçeli karar linkinde mahkeme kararını koymuşlar. dava kasım 2008’de açılmış, karar aralık 2009’da verilmiş. Bu da hukuk sistemimizin hızını gösteriyor.. :|

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir