Windows XP’nin mimarı Lucovsky transfer oldu

Microsoft’ten Google’a geçerken sandalyelerin havada uçuşmasına neden olan isim şimdi de Google’ı terk etti. CHIP’in haberine göre, Google’ın bir zamanlar Microsoft’tan transfer ettiği, Steve Ballmer’a saçını başını yolduran Mühendislik Direktörü Mark Lucovsky Google’dan ayrıldı.

VMware’de kendine yeni bir iş bulan Mark Lucovsky, hem Microsoft, hem de Google için kritik isimlerden biriydi. Bundan beş yıl önce Google’a geçtiğinde Steve Ballmer’ın sinirden köpürmesi, savurduğu küfürler ve fırlattığı sandelye büyük haber olmuştu.

Battellmedia.com’a göre beş yıl önceki olay şöyle gelişmişti: Mark Locovsky’nin ayrılma haberini duyan Ballmer “Bana Google’a geçmediğini söyleyin!” demiş.

Üzerine “Lanet olası Eric Schmidt, süt çocuğu. Gömeceğim onu, daha önce de yaptım yine yaparım. Google’ı öldüreceğim!” Bu arada Schmidt’in Google’ın CEO’su olduğunu hatırlatalım.

“Google gerçek bir şirket değil, kartlardan bir ev…” Bu sözlerin üzerine odanın içerisinde sandalye fırlattığı da söyleniyor.

Google’ın Microsoft’tan adam almasının etkisi neden bu kadar büyüktü? Çünkü Mark Lucovsky çok önemli biri, Windows NT’nin mimarı, ki NT Windows XP’nin temeliydi.

Kernel dosyalarının Windows API’nin büyük kısmını yazan adamdı. Google’a geçince de Google API’leri yazdı, arama motorunun kritik kısımlarında büyük emeği geçti.

Kısacası Microsoft da, Google da kendilerine milyarlarca dolar kazandıran bir adamı kaybettiler. Görelim bakalım Mark Lucovsky VMware ‘da ne yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir