Shadow

Windows Phone 7’nin yeni sürümü Mango geliyor

Microsoft’un mobil cihazlar için geliştirdiği işletim sistemi Windows Phone 7’nin yeni sürümü Mango, sosyal ağlarla daha fazla entegrasyon ve daha fazla performans vaadi ile geliyor. Mango’lu telefonlar sonbaharda piyasada olacak.

Akıllı telefonlar pazarında Apple’ın ezici üstünlüğüne karşı Nokia ile ittifaka giden Microsoft, ‘Mango’ kod adlı yeni mobil işletim sistemi Windows Phone 7‘yi tüm dünyada geniş kapsamlı etkinliklerle tanıttı.

Microsoft Türkiye Mobil Çözümler İş Grubu Yöneticisi Egemen Gönen, Mango kod adlı işletim sisteminin, 500’ün üzerinde yeni özellikle birlikte geldiğini söyledi. Akıllı telefon kullanıcıları, Windows Phone 7 işletim sistemini ücretsiz olarak cihazlarına yükleyebilecek. Yeni sürüm sonbahardan itibaren piyasaya sunulacak olan cihazlarda yüklü olarak gelecek. Şirketi, yeni sürümün yayınlanması ve telefon güncelleme takvimi konusunda önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgi verileceğini açıkladı. Windows Phone 7, 19 dil desteğiyle geliyor. Ancak bu diller arasında maalesef Türkçe bulunmuyor. Konuyla ilgili olarak şirketin açıklaması şöyle:

Sosyal ağlara bağlanmak ve paylaşmak artık çok daha kolay

Bir yandan anlık mesajlaşma, durum güncellemeleri, tweetler, check-in uygulaması, fotoğraf yayınlama, etiketleme gibi farklı iletişim yöntemlerine alışmaya çalışırken diğer yandan birbirine bağlı olmayan bu uygulamalarda hesapları yönetmeye çabalamak yaşayacağınız akıllı telefon deneyimini karmaşık bir işe dönüşebilir. İşte bu karmaşıklığa son vermek ve kolay bir iletişim deneyimi sunmak için geliştirilmiş olan Mango sürümü, kullanmaya ihtiyaç duyulacak bu uygulamalar yerine, bilgileri kişinin etrafında veya iletişim kurmak istediği gruplar etrafında yeniden organize ediyor.

  • Konu Başlıkları. Aynı sohbet içerisinde metin, Facebook sohbeti veya Windows Live Messenger arasında geçiş yapın.
  • Gruplar. İletişim kişilerini, kişiselleştirebildiğiniz Live Tiles özelliğinden yararlanarak gruplayın ve en son durum güncellemeleri direk başlat ekranından görüp tüm gruba hızla metin, e-posta veya anlık mesajlar gönderin.
  • Sosyal medya ile daha derinden bütünleşme. Twitter ve LinkedIn beslemeleri artık iletişim kartlarına entegre hale geliyor ve Mango içerisinde Facebook check-in uygulaması ve yeni yüz tanıma yazılımları da dahil edildi ve bu sayede fotoğrafları etiketlemek ve internette yayınlamak daha kolay hale geldi.
  • Bağlantılı gelen kutusu. Bağlantılı tek bir gelen kutusundan birden fazla e-posta hesabını izleyin. En son postalarınızı kolayca görebilmeniz için düzenlenen sohbetler.
  • Klavyesiz mesajlaşma. Dahili sesten metne ve metinden sese çevirme özelliği desteği sayesinde klavyeye dokunmadan metinler gönderin veya mesajlaşın.

Uygulamalar her zaman elinizin altında

Windows Phone 7, insanların uygulamalar hakkındaki düşüncelerini değiştirecek. Mango sürümü, Başlat Ekranından uygulamalar için çıkan güncellemeler ve bildirimler almayı kolaylaştırmanın yanı sıra aynı zamanda Windows Phone Merkezleriinden arama sonuçlarının bir parçası olarak uygulamaları da gösterecek. Sonuç olarak yararlı bir uygulama, ihtiyacınız olduğu anda hemen elinizin altında olacak.

  • App Connect. Uygulamaları arama sonuçlarına bağlayan ve müzik, video ve resimler dahil olmak üzere Windows Phone Merkezleriyle entegrasyonunu daha da kuvvetlendiren Mango uygulamaları gerektiğinde karşınıza çıkaracak.
  • Gelişmiş Live Tiles. Uygulamaları açmak zorunda kalmadan uygulamalardan gerçek zamanlı bilgi alın. Live Tiles daha dinamik ve daha fazla bilgi tutabiliyor.
  • Çok Görevli. Kullanımda olan uygulamalar arasında hızla geçiş yapın ve hem pil ömrü hem de performansı arttıramaya yardımcı olmak için uygulamaların arka planda çalışmasına izin verin.

İnterneti tarayıcıdan öteye taşıyor

Internet Explorer 9’u kullanıyor olmasının dışında Mango sürümü internetin gücünü, mekân bilgisi ve kamera ve uygulamalara erişim gibi telefonunuzun özel yeteneklerine bağlayarak internetin daha yerel, kullanılabilir ve ilgili olmasını sağlayacak.

  • Internet Explorer 9. Güçlü IE9’u temel alan ve HTLM5 ve tam donanım hızlandırma desteği sunan bir tarayıcı.
  • Windows Phone üzerinde Bing. Bing Vision, Music Search ve Voice ilenternette arama yapmak çeşitleniyor. Bu sayede bulmak ve karar vermek daha kolay.

Güçlenen Ekosistem

Windows Phone ekosistemi, Ekim ayında Windows Phone 7’nin ilk çıkış tarihinden bu yana istikrarlı bir şekilde büyüdü. Bugün Marketplace üzerinde 17 binden fazla uygulama mevcut, ayrıca Windows Phone cihazları tüm dünyada birçok sağlayıcı tarafından sunulmaya başlandı. Tüm bunlara ilave olarak Microsoft kısa bir süre önce Nokia ile gerçekleştirdiği ortaklığı duyurdu. Yeni sürüm ayrıca Windows Phone 7 ile çalışan cihazlar sunma planlarını açıklayan Acer Inc., Fujitsu Ltd. ve ZTE Corp. ile yapılacak yeni ortaklıklarla Windows Phone ekosistemini daha da güçlendirip genişletecek.

Öte yandan yapılan açıklama ile Microsoft Windows Phone 7’nin ilave dilleri de destekleyeceğini duyurdu. Desteklenecek ilave diller arasında Brezilya Portekizcesi, Basitleştirilmiş ve Geleneksel Çince, Çekçe, Danca, Felemenkçe, Fince, Yunanca, Macarca, Japonca, Korece, Norveççe, Lehçe, Portekizce, Rusça ve İsveççe bulunuyor. İlave dil desteği sayesinde tüketicilerin Windows Phone Marketplace aracılığıyla uygulamalara erişebileceği ülke sayısı da büyük oranda artacak.

Yeni sürüm için uygulama ve oyunlar geliştirmek için kullanılacak olan Windows Phone Developer araçlarının Beta sürümü de herkese açık yükleme imkânıyla Microsoft’un internet sitesinde yayınlandı. Yeni sürüm için uygulama ve oyun geliştirmek için gerekli olan araçlar  buradan indirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir