Shadow

Windows, konumumu otomatik olarak nasıl buluyor?

Bugün Windows Vista çıktığında çok popüler olan ama uzun süredir kullanmadığım, masaüstü araçlarını hava durumunu masaüstümde görebilme isteğiyle tekrar aktif hale getirdim.

Burada bir şey dikkatimi çekti ve paylaşmak istedim.

Hava Durumu aracını (gadget) masaüstüme sürüklediğimde, bulunduğun şehri girmek istedim.

Ancak baktım ki, Windows bulunduğum yer  İstanbul’i çoktan aktif hale getirmişti bile.

İlgili sayfada da, benim gibi meraklıların merakını gidermek için, “Windows, konumumu otomatik olarak nasıl buluyor?” cümlesi yazılıydı.

Siz de “Windows, konumumu otomatik olarak nasıl buluyor?” diyorsanız, gerekli bilgiler bu sayfada.

5 Comments

 • Hamza ŞamlıoğluNo Gravatar

  Merhaba Hocam,

  Merak konusu olan bir konuyu ele almışsınız. Yalnız ufak bir not belirtmek isterim. Makalede belirtilen algılayıcılar PC içerisindeki GPS donanımlarıdır. Normal dizüstü ve masaüstü PC’lerde GPS cihazı yoktur. Konumunuzu algılayamazlar. Eğer bölgesel ayarlardan siz PC’ye İstanbul olarak belirttiyseniz otomatik İstanbul’un hava durumunu açacaktır. (Genelde PC kurulumunda bunu seçeriz, ya da daha sonradan denetim masası bölgesel ayarlardan değiştirebiliriz)

  Bahsedilen algılayıcılar bunlardır. Zaten denetim masası içinde Algılayıcılar olarak bir arama yaparsanız “Algılayıcı devre dışı” olarak gözükür etkinleştiremezsiniz. Çünkü PC’nizde algılayıcı yoktur.

 • Melih Bayram DedeNo Gravatar

  Merhaba,

  Dediğin gibi donanımsal GPS olması gerekiyor. Ya da bazı uygulamalarla elde edilen yer bilgileri yine farklı amaçlarla kullanılabilir. IP ile tespit edilen lokasyon bilgileri de farklı uygulamalar tarafından kullanılabilir. Burada benim amacım başlığa çıkardığım soruya cevap vermek değil, Microsoft’un sitesindeki bilgilere yönlendirme yapmaktı sadece.

 • tarifeyebak.comNo Gravatar

  PC’lerde GPS algılayıcı yoktur ama HTML5 ile birlikte gelen GeoLocation özelliği sayesinde mahalle çözünürlüğünde konumunuzu bulmaları mümkün. Zira PC’nizin konumu bilinmese de, çevrenizde bulunan mobil cihazlardan alınan IP bilgilerine dayanan konumların kesiştirilmesi sayesinde, geolocation’a izin verirseniz, arşivlenmiş mobil IP verisini kullanarak konumunuzun tespit edilmesi mümkün.

  Eğer windows sadece IP’ye bakıyorsa sorun yok. IP’ye bakarak şehir çözünürlüğünde bilgi elde etmek mümkün ve bu hava durumu için yeterli. Ancak geolocation ile bakıyorsa ve bu özellik standart konfigürasyonda açıksa eğer, türlü tehlikelere açıksınız demektir. Böyle ince bir farklılık mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir