Shadow

Windows 7’nin satış öncesi son sürümü çıktı

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 7’nin satış öncesi son sürümü (RC – Release Candidate) çıktı. Piyasa sunulmaya hazır olan ve testçilere gönderilen Windows 7 RC, Türkçe’yi de destekliyor. İlk kez bir Windows ürünü, RC seviyesindeyken Türkçe olarak çıkmış oldu.

Türkiyeli bilgisayar kullanıcıları için özel eklerle gelen Windows 7 RC’de duvar kağıdı olarak Kız Kulesi, Nemrut Dağı, Sümela Manastırı gibi tarihi ve turistik mekânlar yer alıyor. Windows 7 RC’de Türkiye’ye özel ses ve müzikler de bulunuyor.

Daha önceki sürümlerinde hızlı oluşu ve hemen hemen sorunsuz çalışmasıyla dikkat çeken Windows 7, Microsoft’un şu ana kadar geliştirdiği en hızlı işletim sistemi olarak lanse ediliyor. Windows 7, çoklu dokunmatik ekran teknolojisini destekleyen, Windows XP modunda program çalıştırma özelliğiyle XP’den kopamayanlara göz kırpıyor.

Microsoft, yaklaşık 3 yıl önce piyasaya sunduğu Windows Vista’da umduğunu bulamamış, kullanıcıların Windows XP’de kalmakta ısrar etmesiyle zor günler yaşamıştı. Şirket şimdi Windows 7 ile yeni bir başlangıç yapmayı umuyor.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, “Windows 7 RC, Microsoft’un bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu en büyük yatırımlardan biridir. Özellikle CIO’ların merakla bekledikleri bu Windows sürümü sadece bireylerin bilgisayar kullanım alışkanlıklarında çarpıcı bir değişim yaratmakla sınırlı kalmayacak, dokunmatik ekranları, güçlü sistem altyapısı ve yüksek performansı ile kurum ve kuruluşların bilgi teknolojilerine bakışını çok değiştirecek. Windows 7’yi daha iyi değerlendirebilmeniz için sizleri bu deneme sürümünü kullanmaya davet ediyorum? dedi.

Windows 7’yle ilgili bilgi veren Microsoft Türkiye Windows Ürün Müdürü Suavi Alper Mestçi, ürünün şimdiden Türkiye’deki 4 büyük banka tarafından talep aldığını ve kurumsal olarak geçiş çalışmalarının başladığını açıkladı. 

Öte yandan Windows 7’ye geçiş için Türkiye’deki bilgisayar üreticilerinin de test çalışmaları sürüyor. Testlerin başarıyla sonuçlandığını ve ayrıca sertifikasyon programının uygulanacağını belirten Mestçi, ürüne Türkiye’de büyük etkinliklerle piyasaya süreceklerini açıkladı.

Windows kullanıcıları, www.microsoft.com/windows7 web adresinden 5 Mayıs itibarıyla Windows 7 Release Candidate sürümünü indirebilecek.

Not: Türkçe dil paketi ve ülkeye özel masaüstü desenleri, ilk kurulumda gelmiyor. Dil paketi ayrıca yükleniyor. İnternette Türkçe dil paketleri dağıtılıyor, ancak bunlarda sorun olabileceği için şu anda yüklemeyi tavsiye etmiyorum. Microsoft Türkiye’nin tavsiye edeceği Türkçe dil paketi ve ülkeye özel masaüstü görüntüleri için, ayrıca bilgi vereceğim.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir