Shadow

Wikipedia 49 bin editörünü kaybetti

İnternet ansiklopedisi Wikipedia, 2009 yılının ilk üç ayında 49 bin gönüllü editöründen oldu. BBC’nin haberine göre, yapılan araştırmada 2008’in aynı döneminde ansiklopediye sağladığı desteği kesen gönüllü editör sayısı sadece 4 bin 900’dü.

Ansiklopedi şeklinde ve hemen her dilde tasarlanmış olan site, Türkçe’de Vikipedi adıyla hizmet veriyor. Site, okuyucularını site içeriğinde değişiklikler yapmaya teşvik ediyor.

Okuyucular üyelik şifresi alarak editör oluyor ve ardından istedikleri başlık altında değişiklik yapabiliyorlar.

Wikipedia’nın işleyişinden sorumlu örgüt olan Wikimedia UK, sitenin geleceğinin sallantıda olduğu yolundaki yorumları yalanladı.

Site yönetimi şimdilerde daha uzman katkıcılar aramakta olduklarını duyurdu. Wikimedia UK’den Michael Peel, “Konusunun uzmanı kişilerle temasa geçmeye çalışıyoruz. Örneğin müzelerle işbirliğine gitmek sıradaki adımımız olacak” diye konuştu.

Peel, İngiltere’de yayımlanan Times gazetesine verdiği mülakatta, “Wikipedia kesinlikle yokolmaya başlamış filan değil. ” dedi.

Araştırma, İspanya’nın başkenti Madrid’deki Rey Juan Carlos Üniversitesi’nden Felipe Ortega tarafından yürütüldü.

Ortega, editör sayısındaki düşüş trendi önümüzdeki bir iki yıl içinde bu şekilde devam ettiği takdirde, site için sorunların başgöstermeye başlayabileceğini savundu.

Wikipedia’nın İngilizce versiyonunda üç milyonun; Türkçe versiyonunda ise 138 binin üzerinde makale bulunuyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  4G için büyük bir adım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir