Shadow

Webrazzi Summit 2011’de neler yaşandı?

Webrazzi tarafından düzenlenen Webrazzi Summit etkinliğine, daha önce katılma sözü verdiğim bir etkinlik nedeniyle, dün öğleden sonra katılabiladim. Dolayısıyla öğleden önceki konuşmaların bir bölümünü kaçırdım.

Peki öğleden önce neler olmuştu. Bana ulaşan notlara göre, Webrazzi kurucusu Arda Kutsal’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından sahneye gelen, Nokta Medya CEO’su Tümay Asena’nın konuşmasında önemli noktalar var.

İnternet kullanıcıları bilgiyi web üzerinde tüketiyor fakat üretimi mobilden yapıyor Asena’ya göre ve Türkiye’de mobil web kullanımında ise büyük bir artış yaşanıyor.

Webrazzi kurucusu Arda Kutsal ve Markafoni'nin kurucusu Sina Afra.

Türkiye’nin son on yılda internet dünyasında kat ettiği mesafenin sonucunda şu an dünyanın gelişmiş pazarlarıyla aynı seviyeyi yakaladığı görüşünde olan Asena, “İnternetin gelişmesine paralel olarak sosyal ağlar da yükselişte. Sosyal web artık gerçek zamanlı kimliklerimizi ve varlıklarımızı barındıran bir ortam” diyor.

TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ İLGİ ÇEKİYOR

Webrazzi Summit’in ikinci konuşmacısı ise, internet sektörü üzerine araştırmalarıyla tanınan comScore Europe Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı Mike Read.

Türkiye’de internet kullanıcılarının oluşturduğu pazarın, son bir yılda yüzde dört büyüme gösterdiğini ifade eden Read’e göre, Türkiye’nin bu rakamla Avrupa’nın altıncı en büyük pazarı konumunda olduğunu söylüyor.

Türk halkının internet başında geçirdiği sürenin artıyor olması da sektör açısından ilgi çekici olduğunu belirten Read’e göre, özellikle online video uygulamalarına olan yoğun ilgi yatırımcılar için bulunmaz bir fırsat oluşturuyor.

DOĞAN ONLINE’NIN YENİ HEDEFLERİ

Webrazzi Summit’te en çok dinlemek istediğim konuşmacılardan biri de, Doğan Online ve Doğan Medya Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner’di. Bu arzumu başka bir etkinliğe bırakıyor ve yine Boyner’in konuşmasından notlar aktarmakla yetiniyorum.

Doğan Grubu’nun patronu Aydın Doğan’ın kızı olan Hanzade Doğan Boyner, öğrencilik yıllarından bu yana medyanın içerisinde. Öğrenciyken babasına ait yayınlarda stajyerlik, muhabirlik yapan ve mesleğin çeşitli aşamalarında görev alan Boyner’in anlattıklarını bu açıdan önemsemek gerek diye düşünüyorum. Çünkü yönettiği yayınların alt kademelerinde de işlerin nasıl yürüdüğünü yaşayarak tecrübe etmiş biri.

Boyner, Webrazz Summit’teki konuşmasında 1999’dan bu yana Türkiye’de internetin gelişiminden söz ederek, Doğan Online olarak yüzlerce kişiyi istihdam ettiklerini belirterek, bugün 14 milyon tekil üyesi olan ve 700 milyon TL’lik ciroya ulaşmış bir grup haline geldiklerini söylüyor.

MARKAFONİ’NİN HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR

Bu konuşmanın ardından söz alan Markafoni kurucusu Sina Afra, Avrupa’nın farklı ülkelerinde başarılar elde eden Markafoni’nin gelecek planlarından bahsetmiş.

Pazarlama bütçelerini anlatırken, bir milyon kullanıcıya kadar sadece davet yöntemi kullandıklarını ve bu rakamın ardından diğer dijital mecralar yoluyla kullanıcıların dikkatini çektiklerini söylüyor.

Afra, gelecek üç yıl için en önemli hedeflerinin öncelikle bir Türk e-ticaret markası olarak küresel hale gelmek  ve ardından 1 milyar dolar değere ulaşmak olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir