Shadow

Web şirketleri mağazacılığı dövüyor

Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, “Web şirketleri mağazacılığı dövüyor. Sokağa inemeyen web şirketleri de, webe çıkamayan mağazacılar da bitiyor. Ticareti internetle paralel yürütmeyenler 10 yıl sonra hayatta kalamayacak.” dedi.

Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte web şirketlerinin yakaladığı satış başarılarıyla sektöre hareket getirdiğini söyledi. Akgiray, “Web şirketleri mağazacılığı dövüyor. Sokağa inemeyen web şirketleri de, webe çıkamayan mağazacılar da bitiyor. Ticareti internetle paralel yürütmeyenler 10 yıl sonra hayatta kalamayacak. İnternet satışlarımız artıyor. Ancak bu webe çıkmak değil. Bütün yapınızın webe buna uygun hale getirmeniz gerekiyor.” dedi.

KRİZİN ANASI-BABASI KİM?

Yaşanan global krize değinen Akgiray, “Yaşadığımız bütün krizlerin, babası globalleşme, anası internet. Asimetrik bilgi dönemli 1980’lerde bitti. 1990-2000’ler internet patlaması ve ayrışma dönemiydi. 2010’lar ve sonrası internet ve sokağın birleşme dönemi. Artık tüketiciler dünyanın neresinde hangi ürün kaça satılıyor hemen öğrenebiliyor. Ürünlerde kar marjları da bu nedenle azaldı.” şeklinde konuştu.

KODAK’A NE OLDU?

Üretimin gelişmiş ülkelerden az gelişmiş ülkelere kaydığını, ayda 50 dolara çalışanların bulunduğu ülkelerde üretim yapılmaya başlandığını ifade eden Akgiray, sözlerine şöyle devam etti: “Sonuçta ayda 50 dolar alanın maaşı artarken ABD gibi ülkelerde ayda 5 bin dolar alanların ücretlerinde düşüş yaşandı. Değişmeyen şirketler yok olmaya mahkum. Kodak’a ne oldu? Filmi bulan, adı fotoğrafla özdeşleşen bu şirket ayakta kalamadı. Değişmek gerek evet, ama değişim kolay bir iş değil.”

2011’DE YÜZDE 49 BÜYÜDÜK

Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar da şirketin 2011 yılına ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Halen 35 ilde 35 bin 600 metrekare alanda faaliyet gösterdiklerini belirten Bayraktar, “2011’de hedeflerimizi üzerinde bir performans sergiledik. 2011’de yüzde 49 büyüme kaydettik. 2012’de 15 yeni ilde 76 mağaza açmayı ve 600 Milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bimeks, yılı 400 milyon TL’nin üzerinde ciro kapattı. GfK verilerine göre geçen yıl bütün sektörlerdeki pazar payını arttıran Bimeks, toplamda yüzde 14 büyüyen pazarda yüzde 49 gibi rekor bir oranda büyüdü. E-ticaret satışımız yüzde 62 büyüdü.” şeklinde konuştu.

35 İLDE 56 MAĞAZAMIZ VAR

Bimeks’in 2011’de 16 farklı ilde toplam 20 açılışı gerçekleştirdiğini belirten Bayraktar, mağaza hedeflerini ise şöyle açıkladı: “Nisan ayında gerçekleştirdiği Halka arzında yılı 54 mağaza ile kapatmayı hedefleyen Bimeks, yılsonunda bu hedefini geçerek yılı 56 mağaza ile kapattı. Bu sayede 2010 yılında tüm yurtta 36 mağaza ile hizmet veren Bimeks, 2011 yılı bulunduğu il sayısını 35’e, mağaza sayısını 56’ya ve toplam satış alanını ise 35.600 metrekareye yükseltti. 2015’te her ilde mağaza açmış olmayı, 2012’de de göstererek yılsonunda mağaza sayısını 80’e çıkarmayı hedefliyoruz.”

BEST BUY GİTTİ ALLAH’A ŞÜKÜR

İzmir ve Ankara’da mağaza açtıktan sonra Türkiye’den çekilme kararı alan ABD’li dev zincir Best Buy’ı kastederek, “Allah’a şükür geçen sene bir tanesi gitti.” şeklinde yorumladı. Bayraktar, yüksek metrekareli mağazalara sahip uluslararası perakende mazağa zincirlerine Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray’ın ise 10 yıl ömür biçtiğini söyledi. Bayraktar, “Bimeks’in  pazarda en yüksek payı bilgi teknolojileri sektöründen aldı. Pazarda aldığı payda yükselişte olan diğer sektörler ise; Telekom, Tüketici Elektroniği, Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri oldu. Örneklemek gerekirse; Ev sinema sistemlerinde yüzde 388, navigasyonda yüzde 164, plazma TV’de yüzde 95, dijital kamerada yüzde 140, belleklerde yüzde 94, akıllı telefonlarda yüzde 136, derin dondurucuda yüzde 176, saç şekillendiricide yüzde 125, ütüde yüzde 174, pişiricilerde yüzde 393, mikrodalgada ise yüzde 107 büyüme gerçekleştirerek yeni rekorlara imza attı.” dedi.

BEST BUY’DA DOKUN AMAZON’DAN AL

Mağazacılığın önemimi her şeye rağmen sürdüreceğini ifade eden Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, “İnsanlar Best Buy’da elleyip, Amazon’dan sipariş ediyorlar. ‘Best Buy, Amazon.com’un vitrini mi oldu’ deniliyor. Biz mağazacılığa inanıyoruz. Mağazacılık her zaman olacak. İnsanlar satın aldıkları ürünü görmek, dokunmak istiyor. İnternette görüyorsunuz ama mağazada ürünün neye benzediğini, masanızda ne kadar yer kaplayacağınız görmeniz mümkün. Bimeks olarak biz satış sonrası hizmet ve desteğimizle de iddialıyız.” dedi.

ANADOLU’YU KAPSAYACAĞIZ

Bayraktar, bu yıl 15 yeni ilde, 19 franchise mağaza açılışı yapacaklarının bilgisini verdi. Bu yıl ülke ekonomisinin rekor düzeyde büyüdüğünü kaydeden Bayraktar, 2012’de ekonomik büyümedeki hızın yavaşlayacağını ancak büyümenin devam edeceğini öngördüklerini söyledi. Bayraktar, “22 yıldır Türk tüketicisine teknoloji perakendeciliği sektöründe hizmet veren şirketimiz, tüketici beklentilerini iyi analiz etmiş ve bu konuda doğru adımlar atan tecrübeli bir kuruluştur. Stok Yönetimi ve fiyat politikaları konusunda son derece verimli çalışmalar yürütmektedir.2012’de de Anadolu’daki olmadığımız illere ulaşarak, yaygınlığımızı ve Pazar payımızı arttırarak Pazar daralmalarından etkilenmeden büyümeyi hedeflemekteyiz. Bimeks uygulamalarına pek çok yeni avantajlar eklenerek, tüketici lehine çalışmalarımıza devam etmeyi planlıyoruz. Bimeks’in avantajları ve iyi fiyatlı kampanyaları 2012’de de aynen devam edecek.” şeklinde konuştu.

Fiyatı düşen ürünü sizin için satın alıyor

Kalite odaklı ve yüksek müşteri memnuniyeti hedefli bir çok hizmetinden sonra Bimeks, şimdi de Bipara hizmeti ile sektördeki vizyoner liderliğini sürdürüyor. Yıllardır müşterilerine fiyat koruması sağlayan Bimeks, yeni çağ yaşam tarzının getirdiği hızlı fiyat değişimini, tüketici açısından olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak üzere ‘bipara’ hizmetini hayata geçirdi. Günlük hayatının temposuna teknoloji ürünlerindeki hızlı fiyat değişimi de eklenince; fiyat takibini yapmakta zorlanan ve fiyat indirimlerindeki korumadan yararlanamayan tüketicilerinin haklarını koruma amacı ile Bimeks, yeni uygulaması ‘bipara’ ile müşteri memnuniyeti sağlıyor. ‘bipara’ hizmeti için müşterimiz öncelikle kayıt oluyor ardından fiyat takibini Bimeks’e bırakıyor. Fiyat düşüşlerini sizin için Bimeks, takip ediyor ve fiyat indirimlerinde kaçırdığınız avantajlı fiyatın farkını hesabınıza ‘bipara’ olarak aktararak, biriktiriyor. Kaçırılan fiyat indirimleri biriken para olarak size geri dönüyor, yeni bir ürün satın alma fırsatı yaratıyor.

‘bidakka’ ile teknolojik ürünler adrese teslim

Bimeks, web mağazasında başladığı 30 dakika ile 3 saat arasında ekspres teslimat hizmetiyle dünyada bir ilke imza atıyor. Teknoloji perakendeciliğinde hep ilkleri gerçekleştirerek ve rakiplerinden farklı projeler üreterek sektöre yön veren Bimeks, bu kez de online mağazacılıktaki yeni projesiyle internet alışverişinde devrim yapacak. www.bimeks.com.tr internet adresinde başlayan yeni uygulaması ‘bidakka’ ile artık siparişleriniz bir pizza siparişi kadar hızlı veya bir çiçek siparişi gibi istediğiniz saatte evinize veya işyerinize gelecek. Bimeks ‘bidakka’ hizmetiyle en erken 1 gün sonra teslim eden teknoloji online satış mağazalarının çok önüne geçerek internet alışverişine gerçek hızı getirecek. ‘bidakka’ hizmeti ile 3 ayrı uygulamada; ekspres teslimat ile maksimum 3 saate kadar, hızlı teslimat ile aynı gün içinde, zamanlı teslimat ile istediğiniz saatte siparişlerinizi teslim alabileceksiniz. Şu anda İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da uygulamada olan ‘bidakka’ hizmeti çok yakında tüm Türkiye’ye hizmet verecek. Ağırlığı 8 kg’mı geçmeyecek teknoloji siparişlerinizde kullanabileceğiniz ‘bidakka’ ile artık günlerce siparişinizi beklemek zorunda kalmayacaksınız. İnternetten alışveriş yapmanın kolaylığını yaşamak isteyen ve zamandan tasarruf etmek isteyen teknoloji müşterileri Bimeks’in ‘bidakka’ hizmetine büyük ilgi gösterecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir