Wall Street, Turkcell gonguyla açıldı

2000 yılından bu yana, dünyanın en köklü ve prestijli borsalarından olan NYSE’e kote ilk ve tek Türk şirketi olan Turkcell ekibi, bugün New York Borsası’nın geleneksel açılış gongu seremonisindeydi.

New York Borsası’nın geleneksel açılış gongu seremonisi, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, NYSE Başkan Yardımcısı Jonn Merrell, Turkcell Genel Müdür Yardımcıları Koray Öztürkler, Tayfun Çataltepe ve Selen Kocabaş tarafından gerçekleştirildi.
Tüm Wall Street dijital ekranlarının Turkcell logolarıyla süslendiği seremoni sonrasında NYSE yetkilileri, Turkcell ekibi ve basın mensupları için bir kokteyl düzenledi.

Açılış gongunu çalan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Türkiye’nin New York Borsası’na kote ilk ve tek Türk firması olarak bugün burada gong çalmamızdan çok büyük memnuniyet ve gurur duyduk. Bu, Türk insanına daha iyisini yapmak için ümit ve moral verdi. Teknoloji dünyasının Türkiye’deki lokomotifi olarak, bundan sonra daha çok çalışmamız lazım. Umarım başka Türk firmaları da bu başarıya ulaşıp, başarılarını yurtdışına taşıyarak ülkemizin gururu olur” dedi.

Turkcell, 2000 yılından bu yana, dünyanın en köklü ve prestijli borsası olan NYSE’e kote ilk ve tek Türk şirketi. NYSE gongu, borsanın açılış ve kapanışında olmak üzere, günde iki kez çalınıyor. Gong çalma törenini dünyanın çeşitli yerlerinde 100 milyondan fazla kişi televizyonlarından izliyor. NYSE borsası dünyadaki toplam hisse alım satım işlemlerinin yüzde 44’ünün yapıldığı yer olarak biliniyor.

Açılış gongunu çalma onuru, borsada işlem gören şirketlerin başkanları ve CEO’larıyla, devlet başkanları ve bakanlarına veriliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Eylül 2008’de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Eylül 2007’de NYSE’de açılış gongunu çalmış ve daha sonra Turkcell standını ziyaret etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir