Shadow

Wall Street Journal’a göre Türkiye girişim cenneti

Ünlü ekonomi gazetesi Wall Street Journal’da Türkiye’deki internet girişim kültürünün son durumunu gözler önüne seren bir yazı yer aldı. Yazıda Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir’in “Türkiye’de işe yeni başlayan şirketler için nakit bulmak sorun değilken, yatırımcılar için para yatırabilecekleri, kaliteli bir girişim bulmak ise hiç kolay değil” sözlerine de yer verildi.

Türkiye’deki girişim kültürünün son durumunun analiz edildiği Wall Street Journal makalesinde Türk ekonomisinin son çeyrekte %8.8 büyüdüğüne ve yeni şirket kuran girişimcilerin nakit para bulmakta zorlanmadığına dikkat çekildi.

Wall Street Teknoloji Editörü Ben Rooney’nin kaleme aldığı yazıda, “Türkiye’de girişim kültürü henüz diğer Avrupa ülkelerindeki kadar gelişmiş olmasa da, karşılaşılan problemler çok benzer. Çıkışların ve melek yatırımcıların azlığı, danışmanların yetersizliği Türkiye’de de internet sektörünün gelişmesinin önündeki en önemli engeller.” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu yazıda Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Elgin’in Türkiye’deki üniversitelerde girişimciliğin yeteri kadar desteklenmediği ancak Özyeğin Üniversitesi’nde her lisans öğrencisinin zorunlu olarak girişimcilik dersi aldığı sözlerine de yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal Avrupa teknoloji ekibi İstanbul’a gelmiş ve Özyeğin Üniversitesi ve Etohum’un sponsorluğunda yapılan bir toplantıda İstanbul’daki girişimcilerle buluşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir