Shadow

Volvo ile oyuna hazır mısın?

Yarış oyunlarından hoşlanan herkesin oynayabileceği heyecan verici otomobil yarışı Volvo – The Game internette kullanıma açıldı. Volvo’nun uzun yıllara dayanan yarış efsanelerinin tümünü içeren oyunda, bir de yeni yıldız var: Volvo S60 Konsept. Oyunu oynayabilmek için, oyunu indirmeniz, en sevdiğiniz Volvo’yu seçmeniz ve özenle hazırlanmış iki gerçek yarış pistinden birine çıkmanız yeterli. Oyun, SimBin Studios ile birlikte geliştirildi.

Volvo – The Game’i mutlaka oynayacak isimlerden biri de İsveç’in ünlü otomobil yarışçısı Robert Dahlgren. İsveç Binek Otomobil Şampiyonası’nda (STCC) 2004 yılından beri Volvo adına büyük başarılar elde eden Dahlgren, son olarak Volvo C30 ile yarışıyor.

Profesyonel yarışçıların büyük bölümü gibi Robert Dahlgren de yarış sezonunun kapanmasının ardından pratik yapmak için sanal yarış oyunlarından yararlanıyor. Dahlgren, “Yarış oyunları oynamak, konsantrasyon kabiliyetimi geliştirmeme, yarış boyunca turlar da konsantrasyonumu korumama yardımcı oluyor” diyor.

Volvo – The Game’de altı farklı otomobil, özenle hazırlanmış iki yarış pistinde kullanılabiliyor. Oyunun asıl yıldızı olan otomobiller şöyle sıralanıyor: Volvo S60 Konsept, Volvo’nun STCC’deki mevcut yarış otomobili Volvo C30, yine STCC’de yarışan önceki Volvo S60, Britanya Binek Otomobil Şampiyonası’nda (BTTC) büyük başarılar kazanan Volvo S40, BTCC’de bir efsane haline gelmiş Volvo 850 ve gerçek bir yarış klasiği olan Volvo 240 Turbo Grup A.

Oyun, İsveç’in Göteborg kentindeki Gothenburg Eco Drive Arena ve Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki Çayka yarış pistinde oynanabiliyor. Bu oyun aynı zamanda, dünyada Ukrayna’daki pisti içeren tek sanal yarış oyunu olma özelliğini de taşıyor.

Volvo – The Game fikri 2008’in sonbaharında, STCC oyununun piyasaya çıkmasının ardından doğdu. Volvo Cars’ın lisanslama işlemlerinden sorumlu olan Pontus Berger, STCC oyunundan aldığı ilhamla SimBin ile temasa geçti. Sorusu basitti: “Çok geniş bir kesime hitap edecek, sadece Volvo modellerini içerecek ve yeni konsept otomobilimiz Volvo S60 Konsept’i de tanıtacak bir bilgisayar oyunu yapabilir misiniz?”

15-20 kişilik bir ekibin çalışmalarıyla ortaya çıkan Volvo – The Game’de amaç oyunu olabildiğince gerçekçi yapmaktı. Bu amaçla tüm ayrıntıların uygulanması için sayısız saatler harcanan oyunda, bir yarış oyunu için tek bir otomobilin oluşturulması bile yaklaşık bir ay sürdü.

Birbirinden çok farklı sürüş özelliklerine sahip altı otomobil, otomobil oyunlarında sık rastlanmayacak derecede asıllarına yakın ve gerçekçi bir şekilde yansıtıldı. Sözgelişi, klasik Volvo 240 Turbo Grup A’nın sürüş özellikleri, takıma son katılan Volvo S60 Konsept’ten neredeyse tümüyle farklı.  Tasarımcılar, eski otomobillerin içlerini de gerçekçi bir şekilde tasarlayabilmek için, eski yarış efsanelerini incelemek üzere Volvo Müzesi’ni ziyaret ettiler.

İlginizi çekebilir:  Akıllı kalemle notlar iPhone'a geliyor

SimBin Başkan Yardımcısı Magnus Ling Volvo-The Game ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Ses kalitesi bakımından, gerçeğe şaşırtıcı derecede yakınız.  Bunun örneklerinden biri, Volvo S40.  Bu otomobil için, yarış otomobillerinden birini derin uykusundan uyandırdık ve tüm hızlarda uzun süre kullanarak motor sesini doğrudan yarış pistinde kaydettik.”

İki yarış pisti de gerçeğini aynen yansıtan ayrıntılar ve olağanüstü bir özenle hazırlandı.  Bir pistin hazırlanması ise yaklaşık 1000 saat sürdü.  Yol kenarındaki yükseltilerin bile tam ölçüsünde olması gerekiyordu.  Oyunu oynayanların birçoğu gerçek yarış uzmanları olduğu için, en küçük ayrıntılara bile büyük titizlik gösterdiler.

Robert Dahlgren, kendi kullandığı Volvo C30’un oyundaki en iyi araç olacağından emin.  Ama elbette hepsini test edecek ve yarışmacılardan birine özellikle ilgi göstereceğe benziyor. Robert Dahlgren, ‘Volvo 240’ı Gothenburg pistinde kullanmak harika bir deneyim olacak.  Ben gençken tüm arkadaşlarım 240 kullanıyordu.  Ama ben kullanamıyordum.  Yarışlarla meşguldüm.  Şimdi fırsat elime geçti” diyor.

Oyunun amacı, geniş bir kitleye hitap etmek. Yedi yaşında bir çocuk da eğlenebilir ama oyunun birçok gelişmiş özelliğinden tam olarak yararlanabilmek için, oyuncuların birkaç yaş daha büyük olması gerekiyor.

En gerçekçi yarış duygusu için Volvo – The Game’in bir direksiyon ve pedal setiyle oynanmasında yarar var.  Ancak oyunu klavye veya gamepad ile kontrol etmek de mümkün.  Oyunun farklı beceri dereceleri de var.  ‘Amatör’ kullanıcılar ABS fren sistemi gibi sürücüye yardım teknolojilerinden yararlanabilirken, ‘Yarı Profesyonel’ oyuncularda bunlar azalıyor, ‘Profesyonel’ düzeyinde ise hiçbir yardım kalmıyor.

İstediğiniz Volvo’yu seçmeniz, pistte kendi başınıza zamana karşı yarışmanız mümkünken, bilgisayarın kontrol ettiği on bir rakiple de yarışabilirsiniz.  Grafik ve ses için de çeşitli seçenekler bulunuyor.  Örneğin oyunun yıldızı olan Volvo S60 Konsept, ‘Standart’ ve ‘Yarış’ modelleriyle kullanımınıza sunuluyor.

Volvo – The Game’i www.volvocars.com.tr adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Oyunun İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca sürümleri bulunmaktadır.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir