Vodafone Türkiye yine zararda

Vodafone Türkiye’nin mali yılın ilk altı ayında gelirleri 557 milyon sterline geriledi. Bir önceki yılın aynı döneminde bu rakam 629 milyon sterlindi.

Telecompaper.com sitesinde yer alan habere göre Şirket aynı dönemde Türkiye’de 5 milyon sterlin kâr ederken bu yıl 71 milyon sterlin zarara uğradı. Vodafone Türkiye, mali yılın ilk yarısında 718 bin yeni abone kazanarak toplamda yaklaşık 15.7 milyon aboneye ulaştı.

Danone Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapan Serpil Timuray, 1 Ocak 2009 tarihinde Vodafone Grubu Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Direktörü ve Vodafone Türkiye CEO’su Ian Gray’den görevi devralmıştı. Ancak Timuray da Vodafone’un Türkiye’deki düşüşünü önleyemedi. 

Vodafone, dünya genelinde ise, kendi mali yılının ilk yarısında net kârı 4.8 milyar sterlin (8 milyar dolar) oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 2.14 milyar sterlindi.

Şirket operasyonel kârını da yüzde 2,9 artırdı ve 1 milyar sterlinlik (1.6 milyar dolar) maliyet kesintisine gidileceğini açıkladı. Vodafone CEO’su Vittorio Colao, 1 milyar sterlinlik maliyet kesintisi programının planlanandan bir yıl önce işleme konulacağını, 2012’ye kadar 1 milyar sterlinlik daha maliyet kesintisi uygulaması gerçekleştirileceğini belirtti.

Beklentiler seviyesinde gelen ilk yarı verilerine rağmen Vodafone, Avrupa ve Afrika pazarında gerileme yaşadı. Avrupa’daki yüzde 4,5’lik düşüş ekonominin ve bölgedeki rekabetin bir göstergesi olarak açıklanırken Afrika’da büyümenin önüne Türkiye ve Romanya’nın geçtiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir