Shadow

Vodafone ile BM el ele verdi tam 1 milyon Türk genci bilgisayar öğrendi

bilgisayar

Türkiye Vodafone Vakfı’nın öncülüğünde hayata geçen ‘Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak’ projesiyle 1 milyondan fazla kişiye bilgisayar eğitimi verildi. Eğitime katılanlar, Avrupa Bilgisayar Yeterlilik Sertifikası sahibi oldu.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat İçin Gençlik Derneği işbirliği ile 2007’de başlattığı ‘Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak’ projesi kapsamında 81 ilden 1 milyon gence Avrupa Bilgisayar Yeterlilik Sertifikası (ECDL) eğitimi verildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ECDL Sertifikası ile onaylanan eğitimlerin 1 milyon kişiye ulaşması sebebiyle düzenlenen törende konuşan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Fırat, 90’lı yıllarda başlayan küreselleşme ile bilgiye ulaşmanın hızlandığını ifade ederek, “Türkiye’de 18-30 yaş arası 25 milyon genç bulunmaktadır. Bunların rekabetçi bir yapıya ulaşmaları için bilgisayar okur yazarlığı çok önemlidir. Sadece gençler için değil tüm toplum için bu çok önemlidir.” dedi.

TÜRKİYE VİZYONUNUN GÖSTERGESİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer de, “Bugün burada Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi’nde 1 milyonu aşkın kişiye internet tabanlı bilgisayar eğitimi verilerek hedefe ulaşılmasıyla nedeniyle toplanmış bulunuyoruz. Tüm bu gelişmeler bilgisayar teknolojileri ve iletişim sektöründe vizyon ve gelişimin en güzel göstergesidir.” dedi. Törene ev sahipliği yapan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise, “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi 3 yıl önce Bakanımız Binali Yıldırım‘ın himayesinde ortaya çıktı. Bugün 1 milyonu aşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projedeki tüm partnerlerimize özellikle de gençlerimize çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

GENÇLER BİRBİRLERİNE ÖĞRETTİ

Törene katılan Habitat için Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır, Bilgi teknolojilerinin kullanımının bilgiye ulaşmak için olmazsa olmaz bir nitelik taşıdığını belirterek şöyle konuştu:  “Bu projede hedefimiz 1 milyon kişiye ulaşmaktı. Bugün 1 milyon 217 bin kişiye ulaşmış durumdayız. 3 yıl içerisinde tüm Türkiye’de bu kadar kişiye ulaştık. Eğitim alanların birçoğu 0-500 TL arasında bir gelire sahip grupları oluşturuyor. Bu da dezavantajlı gruplara ulaşma konusundaki hedefimize ulaştığımızı gösteriyor. Bu projede gönüllü gençlerin çok önemli katkıları ve emekleri oldu.”

Aidatsız alarm sistemi | Yale Sync Akıllı Ev Alarmı incelemesi

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir