Vodafone ile Avea’nın keyfini bekleyemeyiz

Turkcell’in tek başına katılmasıyla iptal edilen 3G ihalesi yeniden yapılacak. Telekomünikasyon Kurumu İkinci Başkanı, bu kez Turkcell tek başına bile katılsa ihalenin verileceğini açıkladı

Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesinin sonuçlanmasının, Turkcell dışındaki operatörlerin katılmaması sonucu gecikmesinin rahatsızlığı sürüyor. Telekomünikasyon Kurumu İkinci Başkanı Galip Zerey, 3G konusunda “Avea ile Vodafone’un keyfini bekleyemeyiz. Bunun için düzenleme yapılacak. Yine sadece Turkcell girerse vermeyecek miyiz? Yıllarca bekleyemeyiz” dedi.

NUMARA TAŞIMA HAK

Galip Zerey, “Numara taşınabilirliğinin gecikmesinin de teknik bir izahı yok; ticari bir izahı olabilir. Numara taşınabilirliği, tüketici hakkıdır” şeklinde konuştu. Nüfusu binin üzerindeki yerleri kapsama konusunda, GSM operatörlerinin çok hızlı bir şekilde çalıştığını ifade eden Zerey, “Hedeflenen zamandan daha önce, bu gerçekleşmiş olacak. Nüfusu 500’ün üstündeki yerleri kapsama konusunda da sözlü taahhütleri var” dedi.

91 MİLYON TELEFON ÇÖPE

3G ihalesine ilişkin sorular üzerine, CDMA (Kod Bölünmeli Çoklu Erişim) teknolojisine geçilirse, GSM ile ‘roaming’ (dolaşım) yapılamayacağına dikkat çeken Zerey, “3G ya da CDMA teknolojisine geçişte, mevcut kullanılan GSM altyapısıyla uyumsuz cihazlar seçilirse, eski cihazlar devredışı kalır. Şu anda abone sayısı 63 milyonu buldu. Kullanılan cep telefonu sayısı ise 91 milyon. 91 milyon cihaz yanlış teknolojilerin seçilmesi sonucu bir anda çöpe gidebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir