Shadow

Vodafone: ‘Capital 500’ reklamında karar lehimize çıktı

Son bir kaç gündür aktardığım üzere, GSM operatörleri arasında bir televizyon reklam rekabeti yaşanıyor. Dün Avea’nın Ata Demirer’li reklamlarıyla ilgili Turkcell tarafından yapılan şikayette Avea’nın haklı bulunduğunu ve reklamın devam edeceğini sizlere aktarmıştım.

Bugün ise Vodafone’dan benzer bir açıklama geldi. Yine Turkcell, Vodafone’un ‘Capital 500’ reklamını Reklam Özdenetim Kurulu’na şikayet etmiş. Şikayetin değerlendirilmesi sonucunda da söz konusu reklamla ilgili şikayet edilen  maddelerin neredeyse tamamına yakınında Vodafone haklı bulunmuş.

Vodafone açıklamasında bu durum şöyle ifade ediliyor:

“Hakim operatör tarafından Reklam Özdenetim Kurulu’na şikayet edilen ‘Capital 500’ reklamımızla ilgili Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, reklamda “Capital Dergisi’nin belirlediği en büyük 500 şirketten kaçı Vodafone’lu oldu” şeklindeki soruya verilen ‘246 şirket’ sayısına yer verilmesinde bir sakınca görülmediği belirtilmiştir.

Ayrıca Kurul’a iletilen ‘BTK Üç Aylık Net Satış Gelirleri Raporu’nun 1. ve 4. çeyrekteki rakamların karşılaştırılmasına bakıldığında Vodafone Türkiye?nin net satış gelirlerindeki artışının pazarın ortalama büyümesinden daha yüksek olması sebebi ile reklam filminde “Türkiye’nin en hızlı büyüyen operatörü” iddiasına yer verilmesi aykırı bulunmamıştır.

Vodafone Türkiye, ‘Capital 500’ reklam filminin yayınına tüm hızıyla devam edecektir.”

GSM operatörleri arasındaki rekabetin cephesinde son zamanlarda farklılık yaşandığını görüyoruz. Operatörlerin birbirlerinin yaptığı reklamlara müdahale ettiğini bu kadar çok gördüğümü hatırlamıyorum.

Sahi Özturkcell reklamında rakiplerin aşağılanması ve Turkcell’i taklit eden çakma operatörler olarak gösterilmesi bu tartışmanın neresinde durmalı?

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  3G için yeni abonelik ve ıslak imza şart mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir