Shadow

Vodafone, 56 milyon TL’ye dev operasyon üssü kurdu

Türkiye genelinde kesintisiz hizmet vermek için çalışmalarına hız veren Vodafone, 56 milyon TL’lik yatırımla Tuzla’da Şebeke Operasyon Merkezi kurdu. Ülke çapındaki tüm iletişim kalitesinin sürekli kontrol edildiği merkezde 144’ü mühendis olmak üzere toplam 196 kişi istihdam ediliyor.

Vodafone, 56 milyon TL’lik yatırımla Tuzla’da Şebeke Operasyon Merkezi kurdu. 144’ü mühendis olmak üzere toplam 196 kişinin istihdam edildiği merkez, iletişim hizmetlerinin tüm Türkiye çapında kesintisiz verilmesini sağlayacak operasyonel bir üs konumunda. Şebeke Operasyon Merkezi’nin açılışı için düzenlenen törende konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes, “Burası, Türkiye’deki bütün şebekenin kontrolünü sağladığımız yer. Bütün çalışan operasyonlarımızı burada tek çatı altında toplamış bulunuyoruz. Şebeke kalitemizi iyileştirdik. Müşteri memnuniyetimizi sağlamış bulunuyoruz. İleri teknolojiyle beraber, müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesinde çok büyük bir iyileşme sağladık. Kesilen çağrı oranlarında büyük düşüşler yaşadık. Kesilen çağrı oranı yüzde 1’in altına düştü. Bugün bu merkezde çalışan insanlar daha önce dışarıya yaptırdığımız işleri yapıyorlar. Kendi kaynaklarımızla işlerimizi yapmaya başladık.” dedi. Vodafone Türkiye’nin, Vodafone Group içinde ayrıcalıklı bir yere yükseldiğini belirten Fernandes, “Vodafone, Türkiye’yi çok önemsiyor. Bunun da ötesinde Türkiye büyük bir potansiyel ve Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya hizmet götürmek için bölgesel merkez olarak görülüyor. Yapılan düzenlemeler sonucu, fiber altyapıya rekabetçi fiyatlarla ulaşabilmeyi ümit ediyoruz. Vodafone Türkiye’nin bölgede daha da önemli bir yere sahip olacağına inanıyoruz. Türkiye’nin kalkınmasına da önemli bir rolü olacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

11 MİLYAR TL YATIRIM

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel ise, Vodafone’un Türkiye’nin en büyük ikinci doğrudan yabancı yatırımı olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Vodafone, 2006’dan bu yana 11 milyar TL yatırım yaptı. Son 5 yılda baz istasyonu sayımızı 5 bin 200 den 23 bine çıkardık. 56 milyon TL yatırımla hizmete açtığımız bu operasyon merkeziyle daha kaliteli ve kesintisiz hizmet vermemizi sağlayacak. Kullandığımız ‘Akıllı Kapsama Teknolojisi’, bizim için bir gurur kaynağı. Teknoloji geliştirmeden Oksijen AR-GE şirketimizin büyük rolü var. Şebeke Operasyon Merkezi, ayrıca Vodafone’nun acil durum merkezidir. Van’daki deprem sırasında, ilk olarak faaliyete geçen operatör olduk. Kesintisiz iletişim hizmeti sunduk. Van’a kurduğumuz kriz masalarıyla kontrol buradan sağlandı. Mobil genişbattan pazar büyümesinin arttığını gözlemlemekteyiz. Bu da mobil genişbantın sektörün itici gücü olacağını gösteriyor. Öte yandan Mevcut yatırımlardan tüm operatörlerin yararlanması için, gerekli regülasyonların yapılması elzemdir.”

MOBİL TRAFİK ARTACAK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de açılışta, mobil şebekede veri trafiğinin 15 kat, yüzde 1495 arttığını hatırlatarak, “Dünyada da 65 kat artacağı öngörülüyor. Bu demek ki, şebekede çok ciddi bir yatırım yapılması gerekiyor. Baz istasyonları konusunda maalesef mahalli idarelerde olumsuz yaklaşımlarla karşılaşılıyor. Bu konunun çözülmesi için bakanlık bir genelde yayınladı. Telekomünikasyon ekipmanlarının elektromanyetik alanlarına ilişkin değerlerini ölçmek ve bunların uluslararası standartlara uygunluğunu kontrol etmek ve uygun olmayanları toplatmak bizim görevimiz. Vodafone’un 23 bin, Türkiye’de 70 bin baz istasyonu var. Bu istasyonların hiçbiri belirlenen değerlerin üzerinde değildir. Bu değerlerin üzerinde olsa, zaten bölge müdürlüklerimiz izin vermez. Biz sadece baz istasyonları değil, cep telefonlarının, ‘dect’ telefonlarının ve farklı elektronik ekipmanların ölçümünü yapıyoruz.” dedi.

VAN’DA ÖRNEK ÇALIŞMA

Mobil iletişim şebekelerinin, Van depreminde onlarca kişinin hayatının kurtarılmasına vesile olduğunu ifade eden Acarer, sözlerine şöyle devam etti: “Tüm operatörler, hatta Türk Telekom da dahil el birliğiyle çalışarak rekabeti tamamen unutarak birbirlerine destek olacak şekilde Van depreminde görev aldılar. Birinin jeneratörü yoksa diğeri ona jeneratörünü verdi, birbirlerine destek oldular. Van’da 3G ile canlı yayın yapan bir muhabirin, ‘Burada mobil şebeke çöktü’ diye yayın yapmasını ise çok yadırgadım. Çağrı merkezi sektörü çok önemli. Özellikle, işsizliğin, istihdamın sorun olduğu bölgelerde, insanların mutluluğunu gözlerinden görmemeniz mümkün değil. Oralarda çok ciddi bir sosyal değişim getirecek. Buralarda çalışanların kazandıkları para o şehre aktarılmış oluyor. Bir çağrı merkezinin kurulduğu ile bu yollar sağladığı aylık katkısı 1 milyon TL. Türkiye’nin 2020 vizyonuna bu merkezlerin çok ciddi katkısı olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.