Vista anlatılmaz, yaşanır!

Bir yıldan fazla bir süredir, Microsoft Türkiye tarafından gönderilen Vista Ultimate işletim sistemini kullanıyorum. Bu süre içinde defalarca, yaşadığım uygulama çökmesi, kullandığım programların Vista’ya uygun olmaması gibi nedenlerle, Windows XP’ye dönüş yapmayı düşündüm. Bir iki defa da XP’ye geçtikten sonra, Vista’nın bende oluşturduğu bazı alışkanlıklar nedeniyle, XP’ye de yabancılık çektim ve tekrar zoraki de olsa Vista’ya geri döndüm.
Bu süre içinde sürekli, Vista’nın gelişmesi, XP’nin SP2 yaması çıktıktan sonra kazandığı stabiliteyi yakalaması için sabretmek gerektiği düşüncesiyle, ‘App Crash’ uyarılarını sık sık görmeme rağmen, ‘idare etmeye’ çalıştım. Ancak dün gece yüklenen Vista güncellemesinden sonra, bilgisayarımın masaüstünde, “Bu Windows kopyası orijinal değil” yazısı belirdi. Lisanslı Vista bir gece ansızın ‘yasadışı’ duruma düştü. İşin garibi, ‘Bilgisayarım’dan girip, ‘Sistem’ özelliklerine baktığımda, kullandığım Vista’nın baştan beri etkinleştirilmiş yasal bir kopya olduğu gözüküyor.
Masaüstünde ‘korsan’, sistem özelliklerinde de ‘yasal’ Windows kullanan bir duruma düştüm. Özetle, Vista çok heyecanlı bir macera; anlatılmaz, yaşanır!

Ek bilgi: Bu gece gerçekleşen bir güncelleme ve sistem yapılandırılması sonrasında, bilgisayarımın masaüstünde beliren “Bu Windows kopyası orijinal değil” yazısı iptal oldu. Bu utanç verici durum, şükür ki 24 saatten fazla sürmedi!

6 Comments

 • CanNo Gravatar

  Açıkca belirtmek isterimki başlığı okuduğumda yüz şeklim bir tuhaf olmuştu. Ama yazıyı okuduktan sonra bir gülümseme yerleşti ve ne zaman vista sözkonusu olsa bu yazıyı hatırlayacağım :)

 • Vista anlatılmaz, yaşanır…

  Dün gece yüklenen Vista güncellemesinden sonra, bilgisayarımın masaüstünde, ?Bu Windows kopyası orijinal değil? yazısı belirdi. Lisanslı Vista bir gece ansızın ?yasadışı? duruma düştü. İşin garibi, ?Bilgisayarım?dan g…

 • Okan BarlasNo Gravatar

  Vista bende bir hayal kırıklığı ne yazık ki. Defalarca kurup kaldırdım ama olmadı. Şu an için XP Prof. ile devam. Daha iyisi çıkana kadar :)

 • SinanNo Gravatar

  Bende neredeyse bir seneye yakın bir zamandır Vista Ultimate Edition kullanıyorum. Her ne kadar eksikleri olsa da Microsoft için fena bir işletim sistemi değil. Kendine has bazı kolaylıkları var. Tabii bir o kadar da sıkıcı yanı.

  XP’ye güncellenebilir ama gerekli değil ve bu parayı kesinlikle hak etmiyor.

  Tabii bu arada belki dikkatinizi çekmiştir, Microsoft için fena bir işletim sistemi değil dedim.

  Diğer bilgisayarımda ve notebook’umda Pardus yüklü ve kesinlikle Windows’dan daha iyi. Hem performans olarak, hem kullanım olarak.

 • sinanNo Gravatar

  Merhaba.Öncelikle size vistayı en güzel işletim sistemi olarak lanse etmek istemem.O yüzden daha önce kullanmış olduğum diğer işletim sistemlerindede bahstmek isterim…İlk olrak windows 95 ve windows 98i kullanmıştım onlar mac kadar iyi olmasada beğenenleri çoktu ve bir çok kişi tarafından tercih ediliyordu,halada bir çok yerde kullanılıyor.Sonra xpye geçtim home edition.Harikaydı,gelişmiş bir çok özelliği içinde barındıyordu.Ve oyunlar xpde oyun oynamak kadar güzel bir şey yok sanırım bu dünyada.Hızı inanılmazdı oyunlarda bir kasma bile olmaksızın devamlı oyun oynamayı 3.5 yıl sürdürdüm.Arada pardush ve mac yükledim bilgisyarıma ancak pek memnun kalmadım.Çünkü xpde çalışan bir çok uygulamayı çalıştıramadım bilgisyarımda.Ben gradikerim ve özellikle oyunlara aşırı meraklıyım.Bence bir bilgisayarda oyun oynayamacaksanız o bilgisayarı almanızın bir anlamı yok.Sanırım bir çok kişi benimle aynı fikirdedir…Pardus o kadar iyi bir işletim sistemi değil ancak mac için aynı şeyi söyleyemem o xp kadar iyi.Ben şimdi vista kullanıyorum ve mükemmel bir işletim sistemi olduğumu sölemek zorundayım.Özellikle ultimate sürümünün.Birincisi bilgisayarımın arka palanında her gün yeni bir video oynatıyorum bu arada msnde gezinirken arka planda çeşit çeşit ülkelerin videolarınıo izleme imkanı buluyorum.Evet sanırım hatırladınız vista da dreamscene özelliği var.Sonra bir çok oyun emvcut.Solitareyi çok seviyorum.Pinballda favorimdi ama vistada o oyuna yer vermemişler üzüldüm açıkçası onu geliştirebilirlerdi.Sonra vistada en düşük bilgisayarlarda kasıyor,oyun oynanmıyor deniyor.Bu doğru bence.Ben vista starter sürümünü kullandım ilk.Bilgisayrımın özellikleri intel p4 2.4 işlemci asus anakart 2gb ddr 400mhz ram 256 mb ati radeon ekran kartı vrdı bilgisayarımda ve vista sürekli sorun yaşatan bir işletim sistemi olrak çıktı karşıma oyunlar bozuktu desteklenmiyor yazıları çıkıyordu vb sonra bilgisayarmı değiştirdim Amd sempron aldım ddr2 bellekler asus anakart 800 mb ekran kartı Harikaydı ancak ram sorunum vardı 512mb ram varken vista tam bir ezik durumuna düşüyor.Daah sonra ramimi 1gb yaptım ve home premium yükledim.Allahım o ne öle ne güzeldi.Hızlı ve gelişmiş arayüzüyle süper bir işlteim sistemiydi.Sonra vista ultimatee geçmek istedim.Çünkü benim istediğim her zamah piyasadakinin en iyisi olmasıdır.Ultimate için 512mb ddr2 800mhz ram aldım.Ve şimdi insanların gözlerindeki bakışları bir görseniz cidden kasmıyormu bilgisayarın diyorlar bana gözelri fal taşı gibi açık kalıyor hayır diyorum.Ya oyunlar diyorlar sorunsuz şekilde oynuyorum diyorum.Yani size sölemek istediğim şu vista kullanıcaksanız bilgisayarınız güncel olmalı eski parçalarla biraz zor çalışıyor vista ayrıca ddr2 ram kullanmakta çok önemli.Sonra ekran kartınızında iyi olması gerekiyor 256mb ekran kartı yeterli oluyor vista için güncel olmalı ekran kartıda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir