Vikipedi kurucusu Jimmy Wales’ten bir rica

İnternetteki en büyük bilgi kaynağı Vikipedi’nin kurucusu Jimmy Wales’ın ricasını sizlerle paylaşmak istedim:

Vikipedi kurucusu Jimmy Wales’ten bir rica

Değerli Okuyucu,

Bugün sizden, Vikipedi’yi bir bağışla desteklemenizi rica edeceğim. Bu durum sıradışı gelebilir: Dünyadaki en popüler beş web sitesinden biri, kullanıcılarından neden maddi destek rica eder?

Vikipedi, en büyük 50 web sitesinin hemen hepsinden farklı bir yapıda kurulmuştur. Çok düşük sayıda, sadece yirmi üç adet ücretli çalışanımız var. Vikipedi içeriği herkes tarafından herhangi bir amaçla özgürce kullanılabilir. Yıllık harcamalarımız altı milyon doların altındadır. Vikipedi, 2003 yılında kurmuş olduğum kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Wikimedia Vakfı tarafından işletilir.

Temel olarak Vikipedi, dünya çapında bilgiyi serbestçe paylaşmaya kendini adamış 150.000’den fazla kişiden oluşan gönüllü bir topluluk tarafından çalıştırılır. Neredeyse sekiz yıl zarfında, bu gönüllüler 265 dilde 11 milyondan fazla ansiklopedi maddesine katkıda bulunmuştur. Web sitemiz her ay, ücretsiz ve reklamsız bilgiye ulaşmak isteyen 275 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Fakat Vikipedi, sadece bir web sitesi değildir. Bizler, ortak bir amacı paylaşıyoruz: Öyle bir dünya hayal edin ki, gezegen üzerindeki her bir kişi, insanlığın tüm bilgi birikimine özgürce ulaşabilsin. Bizim taahhüdümüz budur.

Bağışınız bize, çeşitli şekillerde yardımcı olacak. En önemlisi, İnternet üzerindeki en popüler web sitelerinden birinin küresel trafiğini yönetmenin maliyeti için bize yardım etmiş olacaksınız. Bu birikim ayrıca, Vikipedi’yi çalıştıran yazılımı iyileştirmemize — daha kolay arama yapılabilir, daha kolay okunur ve yazılır hale getirmemize — de yardımcı olacak. Bizler, yeni gönüllüleri işe alarak ya da kültür ve eğitim kurumlarıyla stratejik ortaklıklar kurarak, özgür bilgi hareketini dünya çapında daha da geliştirmeye kendimizi adamış durumdayız.

Vikipedi farklıdır. Tarihteki en büyük ansiklopedidir ve gönüllüler tarafından yazılmıştır. Tıpkı bir millî park ya da okul gibi, Vikipedi’de de reklama yer olmadığını düşünüyoruz. Onu özgür ve güçlü tutmak istiyoruz, ancak bunun için sizin gibi binlerce insanın desteğine ihtiyacımız var.

Sizi, bize katılmaya davet ediyorum: Bağışınız, Vikipedi’nin tüm dünya için özgür bir kaynak olarak kalmasına yardımcı olacak.

Teşekkürler,

Jimmy Wales

Bağış sayfası için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir