Shadow

Video paylaşımının yeni adresi: YurOn

YurOn

MELİH BAYRAM DEDE

Londra merkezli sosyal paylaşım platformu YurOn, son günlerde adından çokça söz ettiriyor. Kullanıcıların birbirleriyle videolar paylaşarak etkileşime geçebildiği ve birbirlerine sorular sorup cevaplar alabildiği bu platform, Twitter’ın videolu versiyonu olarak da nitelendiriliyor.

30 saniyelik video ile iletişim

YurOn uygulamasını Android ve iOS kullanıcıları ücretsiz olarak indirebilir. Uygulamayı yükledikten sonra kendinize hemen bir hesap açabilirsiniz. Uygulama 30 saniyelik video paylaşmanıza izin veriyor. Yani kendinizi ifade etmek ya da sorulan bir soruya cevap vermek için süreniz sadece 30 saniye.

Kendiniz olmaya teşvik edileceksiniz

Özgün içerikler paylaşmayı teşvik eden YurOn, kullanıcıların sahte adlar arkasına gizlenmesini de desteklemiyor. YurOn daha ziyade kullanıcıların kendi görüşlerini ifade etmelerini ve kendilerine ait videolarla etkileşime geçmelerini önemseyen bir politika izliyor.

Daha gerçekçi daha samimi

YurOn uygulamasını kullanmak ise çok basit. Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra ekranı sağa ya da sola kaydırarak videolar arasından geçiş yapabiliyorsunuz. Dilerseniz videolara cevap ve yorumlarınızı siz de video kaydederek verebiliyorsunuz. Bu da daha gerçekçi bir iletişim sağlıyor.

Yazılı cevap vermek yok

Paylaşılan videolara yazılı olarak yorum yapılamaması ve cevap verilememesi YurOn’u diğer sosyal medya platformlarından farklılaştırıyor. Videolara sadece ‘twist’ adı verilen videolar çekilerek cevap verilebilmesi, platformu daha samimi içerikler paylaşılan bir yer haline getiriyor.

(+) simgesine dokun ve paylaş

Uygulamanın alt kısmında bulunan (+) simgesine tıklayarak 30 saniyelik videolar paylaşabilirsiniz. Yine alt tarafta ‘ana sayfa’, ‘arama’, ‘bildirimler’ ve ‘profil’ kısayollarını göreceksiniz. YurOn’da karşınıza çıkan eğlenceli videolara cevap vermek için ‘cevapla’ simgesine dokunmanız yeterli olacak.

İlginizi çekebilir:  studentSN Blog'dan Serkan Cura'ya konuştum

Rastgele sorular alabilirsiniz

YurOn’da zaman geçirmek için 6 kategoride farklı zorluk derecelerindeki soruları rastgele alabiliyorsunuz. Sorulara cevap olarak yeni videolar paylaştıkça uygulama daha eğlenceli hale geliyor. Uygulama gerçek zamanlı sohbetleri desteklemese de farklı bir sosyal medya ortamı olduğu için denemeye değer.

“Gözetim kapitalizmine karşıyız” iddiası

Şirketin CEO’su Marine Mallinson, sosyal medyanın insanları mutsuz ettiğini vurgulayarak, “YurOn bunu düzeltiyor. YurOn’da merakı toplulukla ödüllendiriyoruz” ifadelerini kullanıyor. Mallinson’un “Kullanıcılar sosyal devlerin verilerini toplamasından bıkıyor ve ‘Gözetim kapitalizmi’ ne karşı korkuyorlar” ifadeleri de oldukça iddialı.

10 dolara ortak olabilirsiniz

YurOn’un ekonomik modeli de çok farklı. Şirket hem Seedrs üzerinden yatırım kabul ediyor hem de kullanıcılarına ünlülere özel içeriklere para ödemeleri için bir yöntem planlıyor. YurOn’a Seedrs üzerinden 10 dolar gibi küçük meblağlar ödeyerek ‘ortak’ olabiliyorsunuz.

Ünlü videoları ücretli olacak

Şirketin kullanıcılardan gelir elde etmeye dayalı politikası ise, ünlülere özel içeriklere para ödemek için insanları ikna etmek üzerine dayalı. Ayrıca işletmelerin bir fikri test etmek, pazar araştırması, işe alım ve referanslar için kullanıcılardan video geri bildirimi almak amacıyla platformu kullanabileceği belirtiliyor.

İçerik üretene gelir desteği

İçerik oluşturuculara para kazanma fırsatı da veren YurOn, bu sayede onların çabalarını da teşvik etmiş oluyor. İçerik üreticileri video dizileri üreterek ya da özgün çalışmalarla platforma katılarak gelir elde edebilecek. Ancak bu noktaya gelebilmek için YurOn henüz yolun başında sayılır.

Başlamak için ilk adım

Bu ‘çiçeği burnunda’ sosyal medya platformuna https://yuron.io internet adresinden ulaşabilirsiniz. Bu siteden sadece Android ve iOS cihazlar için uygulama indirmek için yararlanabiliyorsunuz. Telefon numaranızı girdiğinizde size uygulamanın indirme bağlantısı SMS ile gönderiliyor.

Uzaktan eğitime uygun kablosuz modem | Zyxel VMG3625-T50B kutu açılışı

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir