Shadow

Vestel’in hedefi yüzde 100 yerli LED üretmek

LED aydınlatma sektörünün global pazar lideri ABD’li Cree’yle teknoloji ortaklığı kuran Vestel, sektöre yüzde 100 yerli üretim hedefiyle giriyor. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, “Türkiye enerjisinin yüzde 10-15’i aydınlatmaya gidiyor. LED aydınlatma sektörüne 2 yılda 50 milyon dolar yatırım yapacağız. Hedefimiz yüzde 50 pazar payı.” dedi.

Aydınlatma sektöründe yüksek enerji verimliliği ve çevre dostu olmasıyla bilinen LED ürünlerini ilk kez Türkiye’de üretmek için harekete geçen Vestel, bu alanda dünya lideri olan ABD’li Cree şirketiyle teknoloji ortaklığı yaptı. Vestel, Cree’den aldığı LED çözümleri kendi sistem ve armatür tasarımlarımızla tüketicilere sunacak. Bu ürünler öncelikle iç pazara verilecek. Rusya, Ortadoğu ve Türki cumhuriyetlere de ihraç edilecek. Dünya genelinde aydınlatma pazarı 100 milyar dolar. İş ortaklığının ilk ürünleri 20 Ağustos’tan itibaren Vestel mağazalarında tüketiciyle buluşacak. Vestel’in piyasaya sunacağı LED aydınlatma ürünleri, yüzde 80’e varan enerji tasarrufu sağlayacak ve yaklaşık 35.000 – 40.000 saatlik son derece yüksek kullanım ömrüne sahip olacak. Bu işbirliği sonucu Vestel, Manisa’daki tesislerinde yüzde 100 yerli LED aydınlatma elemanları üretmeyi hedefliyor.

ENERJİMİZ AYDINLATMAYA GİDİYOR

Vestel ve Cree’nin işbirliğinin duyurulması için Swiss Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, LED aydınlatmanın enerji tasarrufu ve verimliği içi çok önemli olduğunu belirterek, “Türkiye enerjisinin yüzde 10-15’i aydınlatmaya gidiyor. LED aydınlatma sektörüne 2 yılda 50 milyon dolar yatırım yapacağız. Türkiye’de enerji tüketiminin azaltılmasında bu projelerin çok büyük etkisi olacak. 60 Watt ampul kullanıyorsanız, yerine 9 Watt kullanacaksınız. Büyük işletmeler ve ofislere, kendi kendisini 2 yılda amorti eden sistemler kurabileceğiz ve bunun için de bir finans modeli geliştireceğiz. Şehirlerarası yollarda aydınlatma sisteminin LED’e geçişi için çalışmalar yapacağız. LED aydınlatma elemanları, ortam ışığına göre enerji kullanarak aydınlatmayı sağlayacak. İşyerleri, fabrikalar ve konutlarla tasarruflu aydınlatmaya geçecek.” dedi.

43 MİLYON DOLAR TASARRUF

BP’nin dünya enerji istatistikleri raporuna göre 2010 yılında Türkiye’nin enerji tüketiminin önceki yıla oranla yüzde 9,8 arttığına dikkat çeken Yüngül şunları söyledi. “Özellikle kurumsal bina, açık alan ve endüstriyel alan aydınlatmalarının ciddi bir tüketim kalemi oluşturuyor. Ülkemizde her yıl satılan yaklaşık 10 milyon adet ev aydınlatma ürünü LED’lerle değiştirildiğinde enerji tasarrufu, 43 milyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe tekabül ediyor. Bu da, Türkiye’de kurulu hidroelektrik santrallerin bir yıl içinde ürettiği elektriğin binde 2’sine eşdeğer.”

OPTİK MÜHENDİSİ BULAMADIK

Yüngül, “İSO 500’e giren Vestel Digital adlı bir şirketimiz var. Ana işimiz LCD panel olduğu için hem devlet politikaları hem de yatırım güçlüğünden dolayı gerçekleştiremedik. Ama TV modülü işine mutlaka girmemiz gerek dedik. Bilgisayarı kendimiz üretirken en büyük güçlüğümüz optik mühendisler bulmaktı. Üniversitelere sorduk ama bulamadık. Kendi aldığımız elemanları ABD’de eğitime gönderdik. Türkiye’de 10 optik mühendisi varsa 9’u bizim bünyemizde çalışıyor. Türkiye’de bu konuyla ilgili bir tane bile laboratuvar yok. İTÜ’yle anlaşma yaptık. İTÜ’ye Vestel Aydınlatma Laboratuvarı adlı en büyük AR-GE laboratuvarını kuracağız. Bir tane de Manisa’ya kuracağız. Cree bize her türlü teknoloji ve eğitim desteğini verecek.” şeklinde konuştu.

AĞA OLAMIYORSAN YANINDA OL

Türkiye’de LCD teknolojisiyle üretim yapabilen tek şirket olduklarını ifade eden Yüngül, “LCD TV’de ana ürünlerden birisi arka aydınlatma. Bunlar önce ince floresanlarla gerçekleştirildi. Daha sonra ise LED aydınlatmaya geçildi. Dünya buraya gidiyor. LED işine girince, rekabetçi olmak için bunu da bizim yapmamız gerekiyordu. Bu işe girince patent sahibi olmanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Dünyada çok büyük patent savaşları olacak. Ya ağa olacaksın, ağa olamıyorsan ağanın yanında olacaksın. Bu amaçla Cree’nin yanında yer aldık. İşbirliği yaptık.” dedi.

İlginizi çekebilir:  Nokia, Çin malı şarj cihazlarını değiştirecek

ÜLKELER AYDINLATMADA LED’E GEÇİYOR

Bir çok ülke LED aydınlatmaya geçme konusunda karar alındığını hatırlatan Yüngül, “Biz Manisa’daki fabrikamızda LED aydınlatma ürünlerini üreteceğiz. 60 kişilik AR-GE ekibimiz var. Hedefimiz bunu 2 senede 200 mühendise çıkarmak. Şu anda paketlenmiş çip alacağız. Bir aşağısı paketlenmemiş çip almak. 2.5 sene sonra bizim de makinalarımız olacak. Üretimin başlangıçta yüzde 70’e yakını yerli olacak. İleriki aşamalarda yüzde 100’ünün yerli olmasını hedefliyoruz.” dedi. Yurda giren LED ürünlerinde kalite çıtasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Yüngül, ‘Türkiye’yi çöplüğe çevirmemek lazım. Merdivenaltı firmalar, patentleri ihlal ederek, kısa zamanda bozulan ürünler satarak büyük sorunlara neden oluyorlar. Özellikle Çin’de üretilen ürünler bu konuda sıkıntı yaratıyor. Merdivenaltı firmaların hayatı, kelebeklerin hayatı kadar.” şeklinde konuştu.

HEDEF YÜZDE 50 PAZAR PAYI

2012 yılında LED paketleme yatırımına da başlamayı planladıklarını belirten Ömer Yüngül, “LED’den çıkan ışık akısını yönlendirmeye yarayan bir optik film yatırımı gerçekleştiriyoruz” dedi. Vestel’in LED aydınlatma pazarında perakende satışların yanında özellikle kurumsal ve proje bazlı satışlara yöneleceğini belirten Yüngül, 2012 yılında piyasada yer alma ve proje üretme gibi başlıklarda önemli atılımlar yapmayı öngördüklerini, LED aydınlatmanın Türkiye’de ve dünyada iyice yaygınlaşacağını düşündükleri 2013’te ise yüzde 50 pazar payına sahip olmayı hedeflediklerini açıkladı.

LİDERLER HER ZAMAN LİDERLERLE ÇALIŞMAK İSTER

Cree Kurumsal Pazarlama, Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Christopher Matthew James, bölgede işbirliği için neden Vestel’i seçtiklerini şöyle açıkladı: “Neden Vestel’i seçtik? Çünkü güçlü teknoloji geçmişi var. Dün fabrikalarını ziyaret ettim. Elektronik alanında başarılı çalışmaları var. İmalat kapasitesi bizim için önemli. TV alanında dünyanın en önemli markaları için üretim yapıyorlar. Çok da zor bir alan bu. Vestel’in LED aydınlatma konusunda kalite taahhüdü olduğunu biliyoruz. En önemlisi de, liderler her zaman liderlerle çalışmak ister. Bizim için her zaman önemli olan liderlerle birlikte olmak. Burada bir aydınlatma devriminden söz ediyoruz. Bu devrimde Cree ve Vestel başı çekecektir.” James, “Gerektiğinde Çin’de firma satın alarak, gerektiğinde de Vestel gibi yenilikli firmalarla işbirliği yaparak çalışmalarımızı sürdürdük. Kendimize bir devrime imza attığımız için zaman zaman çılgın dediğimiz oluyor. Vestel’le işbirliği yaptığımız için mutluyuz. Kaliteye ve güvenin ne demek olduğunu bilen ve kaliteye önem veren bir firmayla çalışmak bizim için önemli.” dedi.

EN FAZLA LED PATENTİNE SAHİP ŞİRKET

LED aydınlatmada yeni ürünler geliştirmek için 2011’de 100 milyon dolar yatırım yapacaklarını açıklayan James, “Bugüne kadar 1500 patent aldık. 2000 patent başvurumuz var. Bu açıdan dünyada en fazla patent sahibi şirket biziz.” dedi. Aydınlatmada LED’in kullanılmasının pahalı olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu belirten James, “LED giderek daha ucuz hale geliyor. Teknolojik yeniliklerle maliyetlerde yüzde 30’luk bir tasarruf sağladık. Elektrik tüketiminin yüzde 50’si çalışma alanlarında gerçekleşiyor. Biz yaptığımız çalışmalarda elektrik tüketimini yarı yarıya azaltmayı hedefliyoruz. Bugün Cree’nin laboratuvar ortamında elde ettiği 231 lümen/Watt’lık ışık değeri LED ışıktaki en yüksek değerdir. Bizim ‘Aydınlatma Devrimi’ dediğimiz çalışma ilk kez 2004’te geliştirdiğimiz ürünle başladı. Her iki yılda bir gelişen teknolojiyle tasarruf oranlarında da büyük artışlar yaşandı. Belediyeler ve şehirlerle çalışıyoruz. Şehirlerin aydınlatılmasında enerji tasarruflu LED çözümleri sunuyoruz. Üniversitelerle çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir