Vestel’in 2010 ihracat hedefi 2,4 milyar dolar

Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’ya bu yıl 530 farklı elektronik ve beyaz eşya modeliyle katılan Vestel, bu yılı 2.4 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı planlıyor.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’ya 16. kez katılan Vestel, 530 farklı elektronik ve beyaz eşya ürünüyle tüketicilerle buluşuyor. Vestel, 2 bin 600 metrekarelik alanda OLED TV, Music-On-Demand TV, DLNA TV ve Vestel Portal’ı ilk kez görücüye çıkarıyor. Vestel Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, elektronikte 12 yıldır Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Vestel’in 2010’un ilk yarısında 974 milyon dolarlık ihracatla bir önceki yıla göre yüzde 22 artış kaydettiğini ve yıl sonunda 2,4 milyar dolar hedeflediğini belirtti.

Erdoğan, Vestel’in 2010’un ilk yarısında ulaştığı 974 milyon dolarlık ihracatla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artış kaydettiğini ifade etti. Dış pazarlara satışların yüzde 70’inin elektronik ürünlerden sağlandığını belirten Erdoğan, ihracatta yıl sonu hedefinin 2,4 milyar dolar olduğunun altını çizdi. Geçen sene bu rakam 2.1 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

150 KİŞİLİK EKİPLE FUARDA

Vestel Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, ‘IFA’da çok büyük iş bağlantıları yaptık. JVC, Hitachi, Sharp gibi pek çok şirketle bağlantılarımızı bu fuarlarda yaptık. Bu fuarda da çok büyük görüşmelerimiz var. Fuar sonrası bu detayları da paylaşacağız.’ dedi. Fuara 150 kişilik bir ekiple katıldıklarını belirten Erdoğan, ‘OLED ekranlı televizyonlarla katıldık. LCD ekranın yerine geçecek bir teknoloji. Şu an 15 inç ekranlar geliştirdik. Yeni bir teknoloji olduğu için pahalı. Zamanla OLED teknolojisinde ciddi gelişmeler olacak. Hemen ticari hale geleceğini düşünmüyoruz. Ama hazır olmak zorundayız.’ şeklinde konuştu.

NEPAL’DEN KİRİBATİ’YE KADAR İHRACAT

Elektronikte CRT TV’lerden LCD’ye hızlı geçiş nedeniyle 2010’un ilk yarısında Vestel’in ana pazarı olan Avrupa’nın yanında Rusya, Ortadoğu, Afrika ve Hindistan’da da hızlı büyüdüğünü belirten Erdoğan, ‘Büyümenin önümüzdeki 5 yıl devam etmesini bekliyoruz. En hızlı gelişen pazarlarımızdan Kuzey Afrika’da ise satışlarımızı üçe katladık. Angola, Kongo, Benin, Fildişi Kıyısı ve Tanzanya’ya ilk defa LCD TV ihracatı gerçekleştirdik. 2010’un ikinci yarısında Nijerya, Etiyopya, Sudan ve Uganda gibi yeni pazarlarda LCD TV satışına başlamayı ve Hindistan’daki satışlarımızı artırmayı planlıyoruz. Geçen sene yüzde 14 olan Avrupa’daki pazar payımızı yüzde 15’e çıkardık var. İhracat payımızın yüzde 80’ini Avrupa oluşturuyor. İhracatta Avrupa ana pazarımız. Yeni pazarlara açılma çalışmalarımız sürüyor. Nepal’e ilk defa ihracat yaptık. Kiribati’ye sevkiyat yaptık.’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir