Shadow

Vestel 4 markayı satın aldı beyaz eşyada ihracat hedefini 1 milyar dolara çıkardı

Küresel rekabette güç kazanmak için yeni marka satın almaya hız veren Vestel, son olarak İtalya’da kayyuma devredilen Servis, Electra, Atlantic ve New Pol  dört yeni küresel markayı bünyesine kattı. Şirket, bu yeni markalarla birlikte bu yıl 750 milyon dolar olan beyaz eşya ihracatını 3 yıl sonrası için 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Elektronik ve beyaz eşya sektöründe ihracata odaklanan Vestel, beyaz eşya devi Antonio Merloni’ye ait olan ve  İtalya’da kayyuma devredilen 4 yeni küresel markayı satın alarak beyaz eşyada ihracat hedefini 3 yıl sonrası için 1 milyar dolara çıkardı. Avrupa’nın en büyük elektronik fuarı IFA’da basın toplantısı düzenleyen Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili Turan Erdoğan, “Lokal markalarla büyüme stratejimiz çerçevesinde, daha önce 2006’da Finlux, 2008’de de Vestfrost adlı iki markayı satın almıştık. Geçtiğimiz ay içinde 4 markayı satın aldık. Bunlardan ilki, İngiltere’den satın aldığımız Servis markası. 2006’da İngiltere’de yüzde 6 pazar payına sahipti. İkinci markamız Electra. Tüm Avrupa’da ürün satmak için satın aldık. Bu marka da ilk defa İngiltere’de kullanılmış. 1950’de kurulmuş bir marka. Electra’yı baştan bize vermek istemediler ama satın aldık. Üçüncü markamız ise Atlantic. Daha çok İtalya’da bilinen bir beyaz eşya markası. Philco’nun şirketi ve 1950’de pazara girmiş. İspanya’da orta üst sınıflara hitap eden New Pol  adlı markayı da satın aldık. Beyaz eşya üreticisi, 1990’da zorluk yaşayınca Antonio Merloni satın almıştı.” dedi.

KAYYUMDAN SATIN ALINDI

Satın aldıkları 4 markanın ekonomik sorunlar nedeniyle İtalya’da kayyuma devredildikten sonra satın alındığını açıklayan Erdoğan şunları söyledi: “Vestel İspanya ile konuşarak bu markaların hepsini kayyumdan kapalı teklif usulüyle satın aldık. Bu markalar, yaşayan bilinen markalar ve biz bu markalarla Avrupa’da büyük bir pazar yapı elde edeceğimizi düşünüyoruz. 4 yıllık planlar yaptık. Bu markalarla yüzde 25 ilave iş hacmine sahip olacağımızı planladık. Kendimize ait bazı markaları, bu markalara kaydıracağız ve bu şekilde bilinirlik ve güvenirlik sağlayacağız. Telefunken markasını lisansladıktan sonra bunun çok büyük faydasını gördük. Markanın ne kadar önemli olduğunu burada gördük.”

DÖVİZ ARTIŞI BİZİ KÂRA GEÇİRDİ

Beyaz eşyada  toplam ihracat hedeflerinin bu yıl 750 milyon dolar olduğunu ifade eden Erdoğan, “Aldığımız yeni markalarla 3 yıl içinde bir milyar dolara çıkarma hedefimiz var. Dövizdeki yükselme bizi pozitif etkiliyor. Aşırı değerli bir TL ile ihracat yapmaya çalışıyorduk. İthalat daha cazip geliyordu. TL’nin değerli olması nedeniyle masraflarınız da artıyordu. Umarım şu anki seviyeler belirli bir süre stabil kalır. Şu an Türkiye’de ihracatın da gücü artmış durumda. İhracat savaşımız tatlı bir şekilde devam ediyor. Çok fazla kur hareketliliği de sağlıklı değil. Dolar ve Euro arasındaki değişkenlik de çalışmayı güçleştirebiliyor.” şeklinde konuştu.

HEDEF TÜM DÜNYAYA İHRACAT

Avrupa’da özellikle son birkaç yılda CRT TV’den LCD’ye hızlı geçiş yaşanması nedeniyle 2011’in ilk yarısında Vestel’in ana pazarı olan Avrupa’nın yanında Rusya, Balkanlar, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika’da da hızlı büyüdüğünü belirten Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili Turan Erdoğan, “Bu bölgelerde LCD TV satışlarında geçen yıla oranla yüzde 50 büyümeyi hedefliyoruz. 2011 yılında Moğolistan, Gambiya, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi yeni pazarlarda ilk defa LCD TV ihracatı gerçekleştirdik. İhracat haritamızdaki ülke sayısını 131’e çıkardık” dedi.

DAHA HIZLI TESLİMAT YAPIYORUZ

IFA fuarına 17 yıldır katıldıklarını hatırlayan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili Turan Erdoğan, “Son 4 yıldır beyaz eşya sektörü de IFA’ya dahil edildi. Şu anda iki standımız var. Biri elektronik diğeri de beyaz eşya standı. 2650 metre kare alanda 600’dan fazla model ürünümüzü sergiliyoruz. Bu fuarda biz satış da yapıyoruz.” dedi. IFA’nın ticari bir fuar olduğunu ve satışa dönük çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: “Fuarda 23 tane toplantı odamız var ve fuar boyunca tüm toplantı odalarımız dolu ve müşterilerimizle satışa dönük görüşmeler yapıyoruz. Bazen öyle oluyor ki, bir milyona yakın sipariş alıyoruz. Avrupa?daki ekonomide bir yavaşlama olduğu için şirketler son anda sipariş veriyor. Bizim rakibimiz Uzakdoğu. Uzakdoğu’dan sipariş verdiğinizde birkaç ay beklemeniz gerekiyor. Biz birkaç haftada teslimat yapabiliyoruz. Ekim’de 1 milyon 200 bin adet LCD TV üretmeyi planlıyoruz bu anlamda da bir rekor kıracağız.”

FUARIN GÖZDESİ AKILLI TV’LER

IFA fuarında en çok ilgi gören ürünler Akıllı TV’ler ve 3D teknolojileri. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili Turan Erdoğan şunları söyledi: “Connect TV denilen internete bağlanan TV’lere büyük ilgi var. Bu ürünleri ihraç ettiğimiz ülkelerde akıllı TV’lerimizde yüzden fazla uygulamayı aynı anda sunuyoruz. Film, müzik, eğlence, e-ticaret gibi tüm hizmetleri TV’ye taşıyan ‘Akıllı TV’leri biz Avrupa’daki bir çok ülkeye satıyoruz. ‘Akıllı TV’leri uzaktan kumandayla internet hakkında bilgisi olmayan bir kullanıcı bile rahatlıklar kullanabiliyor ve internete bağlı hizmetlerden yararlanıyor. Ortaklıklar yapmanız ve içerik bulmanız gerekiyor. İçerik anlaşmalarını her ülke için ayrı ayrı yapmanız gerekiyor. TV’yi satın alanlara yeni anlaşmalarla gelen içerik hizmetleri otomatik olarak güncellenebiliyor. 3D TV’lerde ise aktif gözlüklü, pasif gözlüklü ve gözlüksüz izleme teknolojileri var. Ekonomik fiyatlı 3D gözlüklerle izlenebilen ‘Pasif gözlüklü 3D’nin yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Gözlüksüz 3D’de belirli açıdan ancak izlenebiliyor ve bu problem hala çözülemedi. Bu konuda teknolojinin daha gelişmesi gerekiyor.”

FATİH PROJESİ İLGİ ALANIMIZDA

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili Turan Erdoğan, “Fatih projesinde öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayar projesinde biz de yer alıyoruz ve görüşmelerimiz sürüyor. İnşalllah yerli firmalar burada rol alırlar. Burada ciddi katkılar sağlayacağımızı düşünüyoruz. Tablet üretmek zor değil. LCD panel zaten aynı diğer akşamların üretimi yapılabilir. Bize bu işi verirlerse teknolojik olarak hazırız. Akılı tahta teknolojisinde de ürünlerimiz var. Hotel TV’ler, interaktif akıllı tahtalar ve hastane televizyonlarını da bu fuarda sergiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir