Shadow

Verimli çalışmanıza yardımcı olacak Chrome eklentileri

Chrome eklentileri

MELİH BAYRAM DEDE

Bilgisayarımda dört farklı web tarayıcısı yüklü. Bunlar: Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft Edge, Google Chrome, Opera ve Mozilla tarafından geliştirilen Firefox. Ancak birincil web tarayıcım ve en fazla vakit geçirdiğim web tarayıcı Google Chrome. Bu nedenle Google Chrome üzerinde kullandığım eklentilerin seçimi benim için çok önemli.

İhtiyaçlar zamanla değişkenlik gösteriyor

Günün koşullarına ve dönemsel ihtiyaçlarıma göre kullandığım eklentiler zaman zaman değişse de bazı temel eklentiler yerlerini hep koruyor. Bu yazıda bilgisayarınızda çalışırken verimliliğinize katkı sağlayacak Google Chrome web tarayıcı eklentileri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Relaxing Sounds - Giovesoft

Relaxing Sounds – Giovesoft

Çalışma ortamınız ister ev ister ofis olsun dış sesler her zaman konsantrasyonunuzu bozmaya adaydır. Bu nedenle genellikle kulaklık takarak müzik dinlemeyi tercih ederiz. Müzik dinlemek bazen işe yarasa da çoğu zaman motivasyonunuza engel olabilir. Bu nedenle farklı ortam sesleri kullanmayı denemelisiniz.

Bu amaçla farklı çözümler var ama ben size hem ücretsiz hem de basit bir çözüm olan Relaxing Sounds – Giovesoft adlı eklentiyi önereceğim. Eklentideki ses modlarını tek tek kullanabileceğiniz gibi bir kaç sesi birden aktif ederek farklı ses modları da oluşturabilirsiniz. Relaxing Sounds – Giovesoft adlı eklentiyi buradan yükleyebilirsiniz.

Marinara: Pomodoro Assistant

Marinara: Pomodoro Assistant

Zamanı verimli kullanmanın en popüler tekniklerinden biri Pomodoro’dur. Pomodoro tekniğini uygulamak için farklı araçlar kullanmak mümkün. Sonuçta Pomodoro, belli zaman aralıklarında çalışmak ve belli zamanlarda da mola vermeye dayanıyor. En ideal yöntem ise yazılımlar kullanmak.

Google Chrome eklentisi olarak temin edebileceğiniz “Marinara: Pomodoro Assistant”, zamanınızı verimli kullanmak için size yardımcı oluyor. Eklentiyle kısa ya da uzun aralıklı molalar ayarlayabilir, ekranınızda geri sayımı takip edebilir, Pomodoro geçmişinizi ve istatistiklerinizi takip edebilirsiniz. “Marinara: Pomodoro Assistant” adlı eklentiyi buradan yükleyebilirsiniz.

Web Activity Time Tracker

Web Activity Time Tracker

Bilgisayarımda çalışırken zamanı nasıl kullandığımı, daha doğrusu verimli kullanıp kullanamadığımı görmek için farklı araçlar kullanıyorum. Bunların başında RescueTime geliyor. Web tabanlı ve Google Chrome eklentisi olarak da zaman zaman Web Activity Time Tracker eklentisinden yararlanıyorum.

Web Activity Time Tracker, web üzerinde ne kadar vakit harcadığınızı ölçüyor ve tek tıkla size sunuyor. Bu sayede hangi web sitesine ölçüyü kaçırıp fazla zaman harcadığınızı görüp, kendinizi toparlama şansı elde ediyorsunuz. Eklenti dilerseniz bazı sitelere zaman limiti atamanızı da sağlıyor. Web Activity Time Tracker adlı eklentiyi buradan yükleyebilirsiniz.

Picture-in-Picture Extension (by Google)

Picture-in-Picture Extension (by Google)

Size tavsiye edeceğim son eklenti ise “Picture-in-Picture Extension (by Google)”. Bu eklenti resim içinde resim fonksiyonunu tek tıkla aktif etmenizi sağlıyor. Butonu sağ üst köşeye yerleşen eklenti sayesinde çalışırken ya da bir metin okurken bir yandan video izlemeniz gerektiğinde size kolaylık sağlıyor.

İzlediğiniz videoları ekranınız içinde istediğiniz gibi boyutlandırabiliyor ve istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Bu ekran üzerinde videoları ileri-geri sarma ya da durdurma gibi butonlar da mevcut. Google tarafından geliştirilen “Picture-in-Picture Extension (by Google)” adlı eklentiyi buradan yükleyebilirsiniz.

Buradan ulaşabileceğiniz Chrome Web Mağazası’nda çok sayıda uygulama bilgisayar deneyiminizi iyileştirmek için sizi bekliyor. Farklı kategorilerdeki eklentileri inceleyerek ihtiyacınıza en uygun olanı bulabilirsiniz.

Celly BH Stereo boyun askılı kablosuz kulaklık incelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir