Shadow

VDSL2 nihayet Türkiye’de

TTNET, uzun süredir televizyon ve gazete reklamlarında “VDSL2 Türkiye’de” sloganıyla duyurduğu hızlı interneti nihayet aylar süren yanıltıcı reklamlardan sonra kullanıcıya sunmaya karar verdi.

TTNET’in reklamlarında, VDSL2 hizmetini Türkiyeli internet kullanıcılarıyla buluştuğu iddia ediliyordu. Abone olmak için Telekom merkezlerine başvuran internet kullanıcıları, henüz hizmetin başlamadığını öğrenerek şaşkınlık yaşıyordu.

İnternet erişim hızını 8 kata kadar artırdığı iddia edilen VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line 2) hizmeti 16 Mbit ve 32Mbit olmak üzere iki farklı hız seçeneği ile sunması bekleniyor.

TTNET’in iddiasına göre, VDSL2 aboneleri 32 Mbit’e varan hızla Avrupa?da internet hizmetini en hızlı alan kullanıcılar arasında olacak.

VDSL2 ile internete bağlanmak isteyen internet kullanıcılarının VDSL2’yi destekleyen yeni bir modem satın alması gerekecek.

TTNET VDSL2 ile 700 MB büyüklüğündeki bir VCD filmin sadece 4 dakikada indirebileceğini ileri sürüyor. TTNET ayrıca VDSL2 abonelerine yönelik  video ve oyun servislerini geliştiriyor.

ADSL abonelerini VDSL2’ye yöneltmek isteyen şirket, TTMail e-posta, çoklu posta kutusundan yüksek kota kapasitesiyle yararlanma, 96 binden fazla yerli esere erişim sunan TTNET MÜZİK portalinden Gold üyelik haklarıyla ayda 500 eser indirme ve sınırsız dinleme gibi promosyonlar yapacak.

En yüksek hızı 250 MBit’e ulaşabilen VDSL2’de hızı abonenin santrale uzaklığı olumsuz etkiliyor. Örneğin 500 metre mesafede hız 100 Mbit’e, 1 kilometrede 50 Mbit’e, uzaklık 1,6 kilometreden fazla olduğunda ise performans ADSL2’deki gibi 24 Mbit/saniyeye kadar düşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir