Shadow

Uzay meraklıları için mobil uygulama önerileri

Uzay

Bu hafta akıllı telefonunuza yükleyerek uzay merakınızı bir ölçüde de olsa giderebileceğiniz mobil uygulamalar öneriyorum. Listeme aldığım uygulamaların genellikle ücretsiz olmasına, dolayısıyla size masraf çıkarmamasına dikkat ettim.

Bize uzayda pencere aralayacak uygulamalar

Bazı uygulamalar ücretsiz ancak reklam içeriyor. Reklamsız olarak kullanmak ve daha fazla özellikten yararlanmak için uygulama içi satın alma yapmak gerekiyor. Şimdilik bu mobil uygulamaları kullanmak sizin için temel olarak yeterli olacaktır. Gelin şimdi hemen bize uzayda pencere aralayacak mobil uygulamalara geçelim:

SkyView Free

Gökyüzündeki yıldız veya takımyıldızlarını bulmak ve özelliklerini öğrenmek için SkyView Free uygulamasını kullanabilirsiniz. Gökyüzündeki cisimleri tanımlamak için akıllı telefon ya da tabletinizin kamerasını kullanan bu uygulamayla, güneş sistemindeki gezegenleri, yıldızları, takımyıldızlarını, uzak gökadalarını ve uyduları bulabilirsiniz. Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisiyle gökyüzündeki nesnelere gündüz veya gece odaklanabileceğiniz uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Sky Map

Uzak merakınızı gidermeye yardımcı olabilecek bir başka mobil uygulama ise Sky Map. Gökyüzündeki yıldızlar, gezegenler, takımyıldızları ve nebulalar hakkında size bilgi veren ve uzay bilginizi artırmanızı sağlayan bu uygulama, bir kez yükledikten sonra internet bağlantınız olmasa bile çalışabiliyor. Sky Map uygulamasını kullanırken cihazınızın konum bilgisinin açık olması gerekiyor. Cihazınıza uygulamayı yükledikten sonra kalibrasyon yapılması gerekebiliyor.

Star Walk 2 Free

Star Walk 2 Free adlı bu mobil uygulama, astronomik verileri kullanarak binlerce yıldız, kuyruklu yıldız, takımyıldızı, uydu, cüce gezegen, ay, meteor yağmuru, asteroit, derin gökyüzü nesnesi, nebula ve galaksi arasında rahatça gezinmemizi sağlıyor. Bunun için tek yapmamız gereken, cihazımızı gökyüzüne doğru çevirmek. Uygulama ilk kurulumda konum bilgilerinmizi kullanmak için izin istiyor. Sonrası ise size kalmış.

İlginizi çekebilir:  NTV videoları Ekşi Sözlük'te yayında

ISS Detector

Önereceğim son mobil uygulama ise Uluslararası Uzay İstasyonu hakkında merakınızı giderecek. ISS Detector adlı bu mobil uygulama, dünyadan çıplak gözle bile görülebilen istasyonun konumu ile onu görebileceğimiz zaman ve konum bilgisini bize bildiriyor. Bunun yanında İridyum uydusunu da bu uygulamayla takip etme şansına sahip oluyoruz. ISS Detector ücretsiz ancak uygulama içi satın alma yaparak kuyrukluyıldızları ve gezegenleri, amatör radyo uydularını, Hubble Uzay Teleskobu ya da Çin uzay istasyonu Tiangong gibi popüler nesneleri görebilirsiniz.

En iyi kablosuz klavye | Logitech MX Keys incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir