Uzay meraklıları için mobil uygulama önerileri

Uzay

Bu hafta akıllı telefonunuza yükleyerek uzak merakınızı bir ölçüde de olsa giderebileceğiniz mobil uygulamalar öneriyorum. Listeme aldığım uygulamaların genellikle ücretsiz olmasına, dolayısıyla size masraf çıkarmamasına dikkat ettim.

Bazı uygulamalar ücretsiz ancak reklam içeriyor. Reklamsız olarak kullanmak ve daha fazla özellikten yararlanmak için uygulama içi satın alma yapmak gerekiyor. Şimdilik bu mobil uygulamaları kullanmak sizin için temel olarak yeterli olacaktır. Gelin şimdi hemen bize uzayda pencere aralayacak mobil uygulamalara geçelim:

Gökyüzündeki yıldız veya takımyıldızlarını bulmak ve özelliklerini öğrenmek için SkyView Free uygulamasını kullanabilirsiniz. Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisiyle gökyüzündeki nesnelere gündüz veya gece odaklanabileceğiniz uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Uzak merakınızı gidermeye yardımcı olabilecek bir başka mobil uygulama ise Sky Map. Sky Map uygulamasını kullanırken cihazınızın konum bilgisinin açık olması gerekiyor. Cihazınıza uygulamayı yükledikten sonra kalibrasyon yapılması gerekebiliyor.

Star Walk 2 Free adlı bu mobil uygulama, astronomik verileri kullanarak binlerce yıldız, kuyruklu yıldız, takımyıldızı, uydu, cüce gezegen, ay, meteor yağmuru, asteroit, derin gökyüzü nesnesi, nebula ve galaksi arasında rahatça gezinmemizi sağlıyor.

Önereceğim son mobil uygulama ise Uluslararası Uzay İstasyonu hakkında merakınızı giderecek. ISS Detector adlı bu mobil uygulama, dünyadan çıplak gözle bile görülebilen istasyonun konumu ile onu görebileceğimiz zaman ve konum bilgisini bize bildiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir