Shadow

Uydu anteni ayarlamayı kolaylaştıran uygulamalar

uyduanteniayarlama

MELİH BAYRAM DEDE

Televizyon yayınlarını uydu üzerinden almayı tercih ediyorsanız, uydu çanak anteninizin ayarının hava koşullarına bağlı olarak zaman zaman bozulduğuna tanık olursunuz. Şiddetli rüzgâr, dolu ve hatta bardaktan boşanırcasına bir yağmur bile, iyi sabitlenmemişse uydu anteninizin yönünde sapmalara neden olabilir ve televizyon izleme keyfinden sizi mahrum edebilir.

Rahatsız edici ‘Sinyal yok’ uyarısı

Bu sorunlar genellikle televizyon ekranınızda yayınların donması, mozaiklenmesi ve sinir bozucu ses parazitlenmesi olarak kendisini gösterir. En bariz gösterge de ekranda ‘sinyal yok’ gibi bir uyarı almanızdır. Bu durumda yapmanız gereken şey, uydu anteninizin yönünü düzeltmek ve yayını almayı tercih ettiğiniz uyduya dönmesini sağlamaktır.

Çanak ulaşabildiğiniz yerdeyse şansınızı deneyin

Uydu çanak anteniniz, sizin ulaşamayacağınız bir konumdaysa, teknik servis çağırmaktan başka çare yoktur. Eğer uydu anteniniz sizin ulaşabildiğiniz, balkon gibi bir yerdeyse, kendiniz müdahale ederek yayını iyileştirmeyi deneyebilirsiniz.

Profesyoneller ‘Uydu ayar cihazı’ kullanıyor

Uydu çanak antenleri, sağlıklı bir şekilde sinyal yakalayabilmeleri için hassas denilebilecek seviyede ayar gerektirir. Bunu sağlamak için uydu servislerinin özel cihazları vardır. Minik bir televizyon ve uydu alıcısı içeren el telsizi görünümündeki bu cihazlar, uydunun çıkış kablosuna bağlandığında hedeflenen uyduyu ayarlamayı kolaylaştırmaktadır.

Akıllı telefonunuz ‘sinyal bulucu’ gibi çalışır

Sizin nadiren böyle bir ayar yapmanız gerekeceğini düşünürsek, “uydu ayar cihazı” satın almanız pek mantıklı olmayacaktır. Bu durumda “uydu ayar cihazı” yerine daha pratik bir çözüme başvurabilirsiniz. O da akıllı telefonlarınıza yükleyebileceğiniz “uydu bulucu” uygulamalardır.

İlginizi çekebilir:  Facebook'ta güvenliğiniz için yapmanız gereken ayarlar

?Digiturk Sinyal Ölçüm? uygulaması

“Digiturk Sinyal Ölçüm” uygulaması size yardımcı

Uydu anteninizi ayarlamak için Türkçe arabirime sahip olan “Digiturk Sinyal Ölçüm” uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu uygulama hem Android hem de iOS işletim sistemli cihazlar için ücretsiz olarak indirilip kullanılabiliyor.

Sinyal sesiyle uydu yönünü buluyor

Uygulama Digiturk ekipleri için geliştirilmiş olsa da biz “Uzman Menü”den girerek uygulamayı kullandığımızda aradığımız uydunun yönünü kolaylıkla bulabiliyoruz. Diğer menülerden girildiğinde uygulama bluetooth uyarısı verebiliyor. Telefonu uydu çanağının orta-alt kısmına getirip çanağı yavaş yavaş çevirdiğimizde uydu sinyal seviyesini belirten sesli uyarı alacağız. Bu sinyalin en çok yükseldiği nokta yayınları almak istediğiniz uyduya en uygun konumdur.

Uydu adını seçerek başlayabilirsiniz

Uygulama içerisinde çanak antenimizi ayarlamak istediğimiz uydunun adını seçerek sinyal seviyesi ölçümüne başlayabilirsiniz. Ayarlama işlemi sırasında televizyonunuzun ekranında uydu alıcınızın sinyal seviyesini gösteren sayfayı açık tutarak sürekli takip etmeniz gerekiyor. Sinyal seviyesinin en yüksek olduğu pozisyonu yakalamaya çalışmalısınız. Burada sinyal seviyesi ve sinyal kalitesi olarak iki farklı parametre mevcut olmalı.

“Uydu bulucu” aramasıyla onlarca uygulama

Uydu arama ve ayarlamak için uygulama mağazalarında “uydu bulucu” şeklinde arama yapabilir ve bir çok alternatif uygulama bulabilirsiniz. Android cihazlar için Google Play, iOS cihazlar için App Store’da çok sayıda uygulama sizi bekliyor.

2.299 TL. fiyatıyla çok iddialı | General Mobile GM 20 Pro kutudan çıkıyor

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir