UYAP SMS projesi Avrupa’da ilk beşe girdi

Adalet Bakanlığı’nın Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) çerçevesinde geliştirdiği SMS Bilgi Sistemi Avrupa’da devletin etkinliğini artıran en iyi uygulama seçildi.

Geçen hafta İsveç’in Malmö kentinde beşincisi gerçekleştirilen Bakanlar Düzeyi E-Devlet Konferansı sırasında verilen e-devlet ödüllerinde UYAP projesi 52 finalist arasında ödül alan beş proje arasında yer aldı.

Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin (UYAP) mobil ayağını teşkil eden UYAP SMS Bilgi Sistemi’yle avukatlar ve vatandaşlar dava açılması, icra takibi başlatılması, duruşma tarihi gibi bilgileri adliyeye gitmeden cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlarla öğrenebiliyorlar.

Uygulamaya konulduğu günden itibaren 1 milyonun üzerinde SMS gönderilen sisteme her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı abone olabiliyor. Cep telefonu üzerinden 4060’a TC Kimlik numarasıyla başvuru yapmak yeterli.

Sisteme üye olduktan sonra sizinle ilgili herhangi bir mahkemede dava açılmışsa veya dava ile ilgili bir bilgi size ulaştırılacaksa SMS ile yollanıyor. Dava numarasını yine 4060’a yollayarak bilgi alabiliyorsunuz. Operatörler bu hizmeti 7 SMS olarak ücretlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir