Shadow

USRobotics’ten itiraz: Kablosuz internet o kadar da zararlı değil

23 Nisan 2007’de Vatan gazetesinde “Kablosuz internet saatli bomba gibi!” başlığıyla yayınlanan ve kablosuz internet sinyallerinin beyin hücrelerini öldürdüğünü iddia edilen habere, USRobotics Türkiye Ülke Müdürü Yosi Rafael’den itiraz geldi.

USRobotics Türkiye Ülke Müdürü Yosi Rafael, kablosuz ağdan alınan radyasyonun, bir cep telefonundan alınandan çok daha az olduğunu savundu. Rafael’e göre, kablosuz bağlantı cep telefonunda daha güvenli.

Kablosuz internet ağlarının sağlık açısından güvenliği konusunda yazılı açıklama yapan Rafael, Avrupa’da bir cep telefonunun 1. 000 milivata kadar radyasyon yaymasına izin verildiğini, kablosuz sistemlerde ise üst sınırın bunun onda biri kadar olduğunu ifade etti.

Cep telefonunu vücuda yakın mesafelerde kullanma mecburiyeti olduğunu ve kulaklık kullanıldığında bile durumun çok değişmediğini kaydeden Rafael, “Öte yandan, kablosuz internet ağını kullanabilmek için ilgili bağlantı kartını bilgisayara takarak kullanmak gerekiyor. Bu da en az 1 metre ve üzeri bir mesafe anlamına geliyor. Mesafe azaldıkça, insan vücudunun aldığı sinyal miktarı da azalıyor. Bir başka ifadeyle, kablosuz ağdan alınan radyasyon, bir cep telefonundan alınandan çok daha az, dolayısıyla kablosuz bağlantı daha güvenli” dedi.

Rafael, bu durumun, konu ile ilgili çalışmalar yapan uluslararası kabul görmüş kuruluşlar olan IEEE, NCRP, NRBP, IRPA//INIRC tarafından da çeşitli raporlarda ifade edildiğini vurguladı.

Rafael’in görüşlerini içeren açıklamada, kablosuz internet sistemlerinin, yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalar yayma açısından cep telefonları ve mikro dalga fırınlarla benzeştikleri, ancak kablosuz internet ağları kullanmanın insan sağlığına bir zararı olmadığı kaydedildi.

Mikro dalga fırınların 850 vat gücünde elektromanyetik enerji yaydığı, bir cep telefonunun yaydığı enerji miktarının ise yaklaşık 1 vat düzeyinde olduğu kaydedilen açıklamada, mikro dalga fırının cep telefonundan 850 kat daha fazla elektromanyetik dalga yaydığına dikkat çekildi.

İlginizi çekebilir:  Turkcell Europe 4 ayda 132 bin aboneye ulaştı

Ayrıca kablosuz teknolojinin yıllardan beri birçok elektrikli ve elektronik cihazda kullanıldığına işaret edilerek, “Radyo ve televizyonlar, yayınları havadan iletilen elektromanyetik dalgalarla alır. Bu cihazların kullandığı sinyaller ve güç, kablosuz internet ağlarından farklı ama kullanılan teknoloji aynıdır. Arada, riskin niteliği ve düzeyi anlamında herhangi bir fark yoktur” ifadelerine yer verildi.

23 Nisan 2007’de Vatan gazetesinde “Kablosuz internet saatli bomba gibi!” başlığıyla yayınlanan haberde, kablosuz internet sinyallerinin beyin hücrelerini öldürdüğü iddia edilmişti.

İşte gazetenin haberi:

Kablosuz internet saatli bomba gibi!

Uzmanların iddialarına göre kablosuz internet Wi-Fi beyin hücrelerini öldürüyor. Şehir merkezleri, kafeler ve havaalanları kablosuz internet (Wi-fi) eşiriminin bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, 2015 yılında dünyadaki tüm büyük şehirlerde Wi-fi bağlantısının olacağını ifade ediyor.

İsveç merkezli Karolinska Ensitisü, Wi-fi bağlantıların tıpkı saatli bomba gibi olduğunu açıkladı. Uzmanlara göre, Wi-fi bağlantıları yüzünden şehirlerin üzerinde ‘Manyetik bir bulut’ oluşuyor.

Bu manyetik alan dünyanın çevresindeki doğal manyetik alandan tam 1 milyar kat daha güçlü… Karolinska’nın yaptığı araştırmanın ön sonuçlarında manyetik dalgaların beyin hücrelerini öldürdüğü, sinir sistemi rahatsızlıklarına yol açtığı ve hatta kanseri tetikleyebileceği ortaya çıktı.

Özellikle kafatası yapıları ince ve sinir sistemleri gelişme sürecindeki çocukların risk altında olabileceğine dikkat çekildi. Uzmanlar evlerde kullanılan bağlantıların da tehdit oluşturabileceğini öne sürdü.

İngiltere Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kamu Sağlığını Koruma Kurumu (HPA), Başbakan Tony Blair’e mektup yazarak, “21’inci yüzyılın sigarası ile karşı karşıya olabiliriz. Resmi araştırma başlatılsın. Eğer araştırma sonucunda olumsuz etkileri kanıtlanırsa, Wi-fi bağlantıların yasaklanmasını isteyeceğiz” uyarısında bulundu. Avusturya okullarda kablosuz ağ bağlantısını yasakladı.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir