Unix’te IBM yine şampiyon

IBM, kendi geliştirdiği POWER6 işlemci mimarisiyle çalışan yeni sunucularını pazara sundu. Orta ve büyük ölçekli işletmelerin Unix tabanlı BT fonksiyonları üstlenmesi için tasarlanan Power 595 sunucular, 5 GHz’nin üzerindeki işlemci hızıyla kendi segmentinde dünyanın en hızlı sunucusu unvanını aldı.

Son 3 yıldır çıkardığı modellerle Unix pazarındaki hız rekorunu biraz daha ilerleten IBM, araştırma kuruluşu IDC’nin raporlarına göre % 33.8 pay ile bu pazarın küresel lideri konumunda. IBM, Power 595’le eşzamanlı olarak Power 575, Power 520 ve Power 550 modellerini de duyurdu.

Power 595 gücünü, 64 çekirdeğe kadar çıkabilen ve 5 GHz hızını aşan ilk işlemci olan POWER6’dan alıyor. En yakın rakibinden 2 kat daha fazla hız sunan Power 595, ileri sanallaştırma teknolojileri ve enerji tasarrufu yetenekleriyle, müşterilerin enerji tüketimi, fiziki mekan ve yönetim maliyetlerinden tasarruf etmesini sağlıyor. Power 595 sunucular, aynı işlem gücünü yüzlerce CPU ile verebilen alternatiflerinin yanında lisans, işletim ve bakım maliyetlerinde de şirketlere büyük avantajlar sağlıyor.

IBM’in sayısı 5.000 geçen yazılım çözüm ortağının geliştirdiği 15.000’den fazla uygulamayı çalıştırabilen Power 595, bu özelliğiyle endüstriyel segmentteki hemen hemen her uygulama ihtiyacına cevap verebiliyor.

IBM’in pazara sunduğu diğer sunucu modellerinden Power 520 ile Power 550 orta ve üst seviyedeki müşteri ihtiyaçlarını karşılarken, tek bir kabinde 448 işlemciye sahip olan yeni Power 575 ise çok büyük küme bilgisayar ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Power 575 yoğun hesaplama gerektiren enerji, mühendislik, havacılık ve iklim modellemesi gibi süper bilgisayar performansına ihtiyaç duyan alanlara hizmet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir